یک سال از عمر کرمانشاه با تمام اتفاقات بزرگ و کوچک، خوب و بد و حتی بدترش گذشت. تیتر‌ها را که نگاه می‌کنی سال سختی را پشت سر گذاشتیم. هر کدام بیان‌گر کمی و کاستی است. این‌بار نه می‌خواهیم نقدی بنویسیم و نه تحلیلی، فقط می‌خواهیم مروری داشته باشیم بر یک سالی که گذشت!  ابتدا […]

یک سال از عمر کرمانشاه با تمام اتفاقات بزرگ و کوچک، خوب و بد و حتی بدترش گذشت. تیتر‌ها را که نگاه می‌کنی سال سختی را پشت سر گذاشتیم. هر کدام بیان‌گر کمی و کاستی است. این‌بار نه می‌خواهیم نقدی بنویسیم و نه تحلیلی، فقط می‌خواهیم مروری داشته باشیم بر یک سالی که گذشت!

 ابتدا سری می‌زنیم به ساختمان شهرداری و شورای شهر؛ شهردار کرمانشاه که در سال ۹۳ پیمان قربانی بود دو بار استعفا داد. یک‌بار در نیمه دوم اردیبهشت‌ماه و بار دیگر در نیمه دوم بهمن‌ماه، بالاخره با استعفای او موافقت شد و از ۱۵ بهمن‌ماه، همان سال کرمانشاه بدون شهردار شد. کرمانشاه سال جدید یعنی سال ۹۴ را با علی‌حیدر کرمی سرپرست شهرداری آغاز کرد. جلسه‌ای برای تعیین شهردار‌ کرمانشاه ‌در ۳۱ فروردین‌ماه سال ۹۴ برگزار کردند که هفت رای آرش رضایی، هفت رای عبدالرضا شعبانی و یک رای ممتنع غلامرضا باقری که با این آمار به جلسات دیگر موکول شد و با چندین‌بار رای‌گیری اعضای شورای اسلامی کرمانشاه، آرش رضایی از دور رقابت خارج و‌ شعبانی شهردار کرمانشاه معرفی شد.

البته برخی از اعضای شورای شهر مدرک شعبانی را مرتبط با شهرداری ندانستند. اما با رایزنی‌هایی که صورت گرفت، شعبانی شهردار کرمانشاه شد. هنوز یک‌سالی از شهردار بودن شعبانی نگذشته بود که اواخر بهمن‌ماه سال ۹۴ در شورای شهر جلساتی برای استیضای شهردار برگزار شد و با رای ده نفر از اعضا شورای شهر استیضاح صورت گرفت، اما فرماندار مغایرت این حکم را اعلام کرد .

ماجرای سلب عضویت دو تن از اعضای شورا اسلامی شهر کرمانشاه، تقریبا تمام سال گذشته در صدر اخبار شورا بود! شورای حل اختلاف استان سه نفر را سلب عضویت کرد، شورای مرکزی حل اختلاف کشور سلب عضویت دو نفر را تائید کرد، بلافاصله دیوان عدالت اداری رای سلب عضویت را رد کرد و اینک در پایان سال وزارت کشور و شورای مرکزی حل اختلاف، دو عضو شورا یعنی رضا حیدریان و رضا زین‌الدین را سلب عضویت کرد. اینک به سراغ ساختمان سفید استانداریکرمانشاه ‌می‌رویم؛ در فروردین‌ماه آرزمی معاونت سیاسی و امنیتی استان نتوانست نسبت به تمدید قراردادش با وزارت کشور موفق باشد و استان تا اواسط پائیز معاون سیاسی نداشت بعد از انتساب استاندار جدید تا همین اسفند ماه ۹۴، معاونت سیاسی، امنیتی با سرپرست اداره شد تا اینکه ابلاغ بنام یوسف شاه‌حسینی زده شد. در استانداری تغییر دیگری صورت گرفت و هدایت حاتمی جای خود را به رضا رحیمی داد و عواملی که سبب شد دولت اعتماد خود را از بابادی پس بگیرد،

نارضایتی وسیع در بین فعالان سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی اولین گزینه است. بعد از رفتن رضایی بابادی، اسدا… رازانی نیروی غیربومی‌‌ به پیشنهاد وزیر کشور و تصویب هیئت وزیران، کلید استانداری را به دست گرفت و هم‌اکنون استاندار کرمانشاه است. اما پروژه‌هایی که در کرمانشاه مدت‌هاست کلنگ خورده‌اند و هنوز خبری از افتتاحشان نیست! قطار شهری که همچنان در اولین مرحله‌اش متوقف شده است و با بودجه هنگفتی روبه‌روست، انگار نمی‌دانند این پروژه را چگونه به پایان برسانند. نیم قرن و شاید هم بیشتر است که حرف تعریض خیابان مدرس سر زبان‌هاست، خیابانی که سند تاریخی برای کرمانشاه دارد. پروژه پاساژ فیروزه که مدت‌هاست پیشرفت قابل مشاهده‌ای در آن دیده نشده است و هر از گاهی کار‌هایی روی آن انجام می‌شود. پروژه راه آهن ملایر- کرمانشاه را ‌که بعد از مدت‌ها معاون عمرانی استاندار کرمانشاه قول اتمام این پروژه را تا تیرماه سال ۹۵ داده‌ است. پروژه‌هایی زیادی در کرمانشاه هست که بیشتر از این در گنجایش مطلب نیست. فقط این را می‌دانیم که با شروع هر پروژه، به پروژه‌های ناتمام کرمانشاه اضافه می‌شود. در واقع انگار قرار نیست اتمام پروژه‌ای را جشن بگیریم. ‌و گذری داریم بر مضاربه‌ی پر‌ماجرای بانک‌صادرات؛ در‌باره‌ی وام ۳۰۰ میلیونی که بانک صادارات استان به‌عنوان مضاربه به اعضای شورای اسلامی شهر کرمانشاه پرداخت کرده، تا جایی که جنجال بسیاری در رسانه‌های نوشتاری، دیداری و شنیداری کشور به‌وجود آورد. دیداری با معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اما از جنس مجازی؛ نشست ده‌نفره اصحاب کرمانشاهی رسانه با دکتر انتظامی در تلگرام، قدمی که نقدحال برای پیشرفت رسانه‌ها انجام داد، در این نشست مجازی اصحاب رسانه کرمانشاه از مشکلاتشان گفتند و از نظرات یکدیگر هم استفاده کردند. آمارها در کرمانشاه خیلی چشم‌گیر و تکان‌دهنده است، آمار بیکاری، طلاق، اعتیاد، خودکشی، سرقت در استان بسیار بالاست در سال ۹۴ کرمانشاه دومین استان غمگین ایران لقب گرفت. در سال ۹۴ افراد مهم و بزرگی را در کرمانشاه از دست دادیم؛ که بد نیست یادآوری‌ هم از آن‌ها داشته باشیم. پایان اردیبهشت‌ماه سال ۹۴ بانوی تئاتر کرمانشاه درگذشت. از دست‌دادن مردی از تبار واژه‌های بلوری شعر. ‌استاد معینی کرمانشاهی، شاعر، روزنامه‌نگار، نقاش و ترانه‌سرای بزرگ کرمانشاهی را در ۲۶ آبان‌ماه سال ۹۴ از دست دادیم.

خلیل چاله‌چاله، یکی از بزرگان و هنرمندان چیره‌دست و با سابقه تار در تاریخ ۷ آذرماه سال ۹۴ چشم از جهان گشود و از میانمان رفت. در نیمه دوم اسفندماه سال ۹۴ خبر فوت استاد غلام‌حسین رضایی خوشنویس چیره‌دست کرمانشاهی غم بزرگی را در اواخر سال نصیبمان کرد. به سراغ سینما‌های کرمانشاه می‌رویم که امسال روز‌های شلوغ و پُر ازدحام خود را از دست داد؛ هر سال در کرمانشاه جشنواره فیلم فجر برگزار می‌شد. اما امسال روز‌های پُر رونقی را در کرمانشاه ندیدیم و فقط کارمان افسوس خوردن بود و بس! مسئله‌ای که نه تنها در کرمانشاه بلکه در تمام ایران مهم است. انتخابات مجلس و خبرگان بود. مردم دوباره پای صندوق‌های رای رفتند و به نماینده منتخب خود رای دادند. دوباره امیدوار شدند، شاید این‌بار کسی را انتخاب کنند که باعث پیشرفت چشم‌گیری در کرمانشاه شود. از این‌ها که بگذریم؛ صحبت مهربانی‌های مردم کرمانشاه را نباید فراموش کرد.

روز‌های آخر پاییز دیوار مهربانی در میدان رفعتیه کار خود را شروع کرد. مردم با مهربانی‌هایشان لباس‌هایی از جنس محبت را بر تن چوب‌رختی‌ها می‌کردند و با این کار خود آیین مهرورزی را ترویج می‌دادند. آخر سال که می‌شود، دوست داری خودت، خانواده‌ات، اطرافیانت، همسایه‌ها، آشنایان و همه و همه، سال جدیدشان را بدون درد شروع کنند. اما کرمانشاه بیمار و مریض دردش زیاد است. چند روزی بیشتر تا پایان سال نمانده باید خانه‌تکانی اساسی به کرمانشاه بدهیم!

سالی که گذشت، سال سختی برای کرمانشاه بود. سالی پُر از رفت و آمد‌های بی‌جای مدیران، عزل و نصب‌های بی‌مورد، پروژه‌های ناتمامی که سال‌هاست منتظر اتمامش نشسته‌ایم و در آخر سال جدید از راه می‌رسد… * در لحظات آخری که نشریه را می‌‌بستیم خبر آمد که دیوان عدالت اداری مجددا و در سریع‌ترین زمان ممکن، دو نفر سلب عضویت شده‌ی شورای شهر کرمانشاه را به شورا برگرداند!!!!