در مراسمی که جمع کثیری از خانواده های معظم شاهد و ایثارگر، جعفر همتی مشاور عالی استاندار و حجت الاسلام عسگری مدیرکل بنیاد حضور داشتند، از مقام علمی و مجاهدت و همچنین از سال ها فعالیت ایشان در ترویج فرهنگ غنی ایثار و شهادت و اقامه نماز بر پیکر مطهر بیش از هزار شهید استان […]

در مراسمی که جمع کثیری از خانواده های معظم شاهد و ایثارگر، جعفر همتی مشاور عالی استاندار و حجت الاسلام عسگری مدیرکل بنیاد حضور داشتند، از مقام علمی و مجاهدت و همچنین از سال ها فعالیت ایشان در ترویج فرهنگ غنی ایثار و شهادت و اقامه نماز بر پیکر مطهر بیش از هزار شهید استان کرمانشاه تجلیل به عمل آمد.
مختصری بر زندگی نامه این عالم بزرگوار
   آیه الله حاج شیخ عبدالخالق عبداللهی اصفهانی در سال ۱۳۰۵ هجری شمسی در یکی از محلات قدیمی (پاقلعه) اصفهان در خانواده ای بسیار مذهبی و متدین به دنیا آمد.
آیه الله عبداللهی دروس مقدمات و سطح را در اصفهان نزد اساتید معروف حوزه علمیه اصفهان همچون آیه الله سبزواری، آیه الله حاج شیخ محمد حسن نجف آبادی و … فراگرفتند.
 پس از مهاجرت به قم به مدت سه سال در درس فقه مرجع بزرگ جهان اسلام آیه الله العظمی بروجردی، شش سال در دروس فقه و اصول مرحوم حضرت امام خمینی (ره) و مدتی نیز در دروس آیه الله العظمی آقای گلپایگانی شرکت نمود. همچنین در دروس علامه طباطبایی حاضر و فلسفه را نرد آن فیلسوف و مفسر بزرگ فراگرفتند.
مهاجرت به کرمانشاه
ایشان پس از تبعید حضرت امام خمینی به نجف و دوری از استاد و مراد خود، با آگاهی از نیاز شدید منطقه کرمانشاه، تکلیف و وظیفه الهی خود را در آن دید که به درخواست مردم آین منطقه جواب مثبت داده و در کرمانشاه اقامت نمایند.
با اقامت ایشان در شهر کرمانشاه فصل جدیدی از فعالیت های تبلیغی، علمی ، سیاسی و مبارزاتی ایشان آغاز شد.
شناخت و آگاهی آیه الله عبداللهی از ابعاد علمی عرفانی شخصیت بی نظیر امام خمینی (ره) در دوران تحصیل در حوزه علمیه قم، ایشان را از اولین مبلغان مرجعت امام خمینی قرار داد.
مأمورین ساواک چندین مرتبه با مراجعه به منزل ایشان و تفتیش آن در پی یافتن عامل توریع رساله های امام خمینی بودند. در مواردی ایشان مجبور بودند رساله های امام خمینی را برای آن که از چشم مأمورین رژیم مخفی بماند درون زیر زمین و یا پشت بام همسایگان مخفی نمایند.
در دوران انقلاب، آیه الله عبداللهی همراه با دیگر اعضاء جامعه روحانیت کرمانشاه (آیه الله نجومی، مرحوم آیه الله حاج آخوند، شهید محراب آیه الله اشرفی اصفهانی(ره)، مرحوم آیه الله حاج شیخ محمد رضا کاظمی، آیه الله زرندی) به تبین اندیشه های امام خمینی و انشار بیانیه هایی بر ضد نظام و دعوت مردم برای شرکت در جلسات و راهپمایی ها پرداختند.
عوامل ساواک که نسبت به ایشان حساس بودند در مواردی تحمل سخرانی های ایشان را نداشته و ایشان را از وسط منبر پایین کشانیده و زندانی نمودند.
به دنبال دستگیری ایشان جوانان انقلابی کرمانشاه در چند نقطه شهر دست به تحرکات و ناآرامی هایی زده و عده ای نیز در منزل آیه الله شهید اشرفی اصفهانی تحصن نموده و خواستار آزادی ایشان شدند. ساواک با دیدن این تحرکات و از ترس گسترش آن سریعا ایشان را آزاد نموده و با هواپیما به کرمانشاه منتقل نمودند.
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی آیه الله عبداللهی از هیچ خدمتی جهت پیشرفت این نظام الهی فرو گزاری ننمود. پیگیری مستمر ایشان در وحدت نظر علمای کرمانشاه و تشکیل جلسات جامعه روحانیت کرمانشاه که هر از چندگاه در منزل یکی از علماء برگزار می شد از مواردی بود که بسیار مورد اهتمام و توجه ایشان بود.
در اوایل انقلاب ایشان به همراه شهید آیه الله حاج آقا بهاء الدین محمدی عراقی از سوی نمایندگان حضرت امام خمینی به عنوان قاضی دادگاه انقلاب منصوب شدند و مدتی خدمت نمودند.
در دوران حیات مبارک شهید محراب آیه الله اشرفی اصفهانی ایشان به عنوان یاری دیرین و همراهی صمیمی همواره مورد توجه خاص آن بزرگوار بود و در غیاب ایشان اقامه نماز جمعه می نمود.
پس از شهادت آیه الله اشرفی اصفهانی، آیه الله موحدی کرمانی که از سوی امام خمینی(ره) به عنوان امام جمعه کرمانشاه منصوب شده بودند و از آنجا که به جهت مسئولیت هایی که در تهران داشتند اغلب روزهای جمعه کرمانشاه نبودند، بسیاری از جمعه ها نماز جمعه به امامت آیه الله عبداللهی اقامه می شد.
بخش دیگری از فعالیتهای ایشان، اشتغال به فعالیت های علمی و تدریس دروس حوزوی بوده است. بسیاری از شاگردان آن جتاب هم اینک در حوزه علمیه قم و یا کرمانشاه مشغول تحصیل و یا دیگر فعالیت های حوزوی هستند.
تدریس در دانشکاه های شهر از دیگر فعالیت های ایشان بود. علاقه وافر و توجه خاص ایشان به جوانان، ایشان را وا داشته که با تمامی مسئولیت های دیگر، همواره تدریس اخلاق و معارف اسلامی برای دانشجویان را جزء برنامه خود قرار دهند.
از برنامه های مهم دیگر ایشان برنامه رادیویی معارف و احکام اسلامی است که تقریبا از سالهای ابتدایی انقلاب به صورت مستمر و روزانه از شبکه رادیوئی استان پخش می گردد.مردم کرمانشاه هر روز قبل از اذان ظهر، صدای بیان احکام و معارف ایشان را از منارها و بلندگوهای مساجد شهر شنیده و با آن انس دیرین دارند.
توجه خاص به شهیدان
آیه الله عبداللهی ارادتی ویژه به شهدای انقلاب و جنگ دارند. ایشان در حقیقت به شهیدان عشق می ورزند و با آنان زندگی می کنند. حضور مستمر در مراسم تشیع شهدای جنگ و اقامه نماز بر پیکر این عزیزان از برنامه های همیشگی ایشان در دوران جنگ بود. تقید ایشان به حضور در مراسم به گونه ای بود که به بنیاد شهد سفارش نموده بودند که هر گاه شهیدی را برای تشیع آوردند با ایشان تماس گرفته شود و ایشان به محض اطلاع با تعطیلی سایر برنامه های خود بر پیکر آنان حاضر می شدند. نماز بر پیکر عموم شهیدای شهر کرمانشاه را ایشان اقامه کردند. و حتی گاه که تعداد شهدا زیاد بود ایشان مقید بودند بر ای هر یک از آنان به صورت جداگانه اقامه نماز نمایند. بعد از مراسم تشیع نیز مقید بودند در منازل تک تک شهدا حاضر شوند و از خانواده آنان تفقد نمایند.
ایشان به جهت علاقه وافری که به شهدا داشتند عکس بسیاری از شهدا را در اتاق مطالعه خود نصب و مقید بودند حتی الامکان وصیت نامه شهدا را مطالعه کنند و مطالب بلند آن را در مجالس و سخرانی های خود استفاده کنند.
حضرت آیه الله عبداللهی هم اینک با گذشت بیش از نیم قرن فعالیت مستمر در کرمانشاه و با وجود کهولت سن، هیچگاه دست از اهتمام به امور دینی و فرهنگی و رسیدگی به امور مردم برنداشته و منزل و مسجد ایشان مأمن دائمی مؤمنین و خداجویان است.