رفتن به بالا
  • سه شنبه - 23 خرداد 1396 - 04:35
  • کد خبر : ۴۲۰۶۷

سند توسعه تجارت خارجی کرمانشاه تدوین می‌شود

رضا رحیمی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، از تجارت خارجی به عنوان مهم‌ترین بستر تعامل اقتصادی کشور با دیگر کشورها یاد کرد که نیازمند طراحی هوشمندانه است. وی با بیان اینکه طراحی رژیم تجاری کشور باید براساس الگوی اقتصاد مقاومتی باشد، یادآوری کرد: اینکه تعاملات تجاری با چه کشورهایی، در چه محصولاتی، در […]

baner

رضا رحیمی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، از تجارت خارجی به عنوان مهم‌ترین بستر تعامل اقتصادی کشور با دیگر کشورها یاد کرد که نیازمند طراحی هوشمندانه است.

وی با بیان اینکه طراحی رژیم تجاری کشور باید براساس الگوی اقتصاد مقاومتی باشد، یادآوری کرد: اینکه تعاملات تجاری با چه کشورهایی، در چه محصولاتی، در چه سطحی و با چه سیاست ‌هایی باید انجام شود بسیار مهم و موثر است که در نهایت منجر به افزایش قدرت اقتصادی کشور و پایداری اقتصادی می‌شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه یادآوری کرد: در این میان افزایش سبد تجارت خارجی استان کرمانشاه و به تبع آن کشور، ایجاد تنوع در اقلام صادراتی و خصوصا توسعه تجارت خارجی، راهکاری مناسب جهت نیل به عزت اقتصادی و از ضرورت‌های روز کشور به‌شمار می‌آید.

رحیمی از ظرفیت‌های تجاری کرمانشاه هم یاد کرد و افزود: استان کرمانشاه به جهت قرارگیری بر محور ارتباطی شمال غربی-جنوب غربی و مسیر کریدور شرقی – غربی (جاده تاریخی ابریشم) و بهره‌مندی از ۳۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق و وجود مرزهای رسمی متعدد، بزرگترین دروازه صادراتی ایران به عراق محسوب می‌شود.
همچنین کرمانشاه از نظر موقعیت اقتصادی نیز دارای شرایط و ویژگی‌های ممتازی در سطح کشور است.

رحیمی با اشاره به اینکه برای دستیابی به توسعه بازارهای جهانی و کسب سهمیه‌ای درخور و متناسب با ظرفیت‌های استان نیازمند تدوین سندی یکپارچه در حوزه تجارت استان هستیم، گفت: این سند باید بگونه‌ای باشد که بتواند تا سطح برنامه‌های اجرایی و عملیاتی وارد شده و نقش بازیگران و ذینفعان حوزه تجارت خارجی استان را به درستی مشخص کند.

وی خاطرنشان کرد: در راستای تحقق این امر، طرح پژوهشی “تدوین سند توسعه تجارت خارجی استان کرمانشاه” با همکاری سازمان جهاد دانشگاه در استان تعریف شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه، افزایش سهم صادرات استان از بازارهای جهانی، ایجاد توازن تجاری در صادرات و واردات بر محور صادرات غیرنفتی، جهت‌دهی به تولیدات استان با رویکرد افزایش تولیدات صادراتی، بهره گیری از توان بخش خصوصی و توسعه نهادی در این بخش و نیز جذب سرمایه‌گذاری خارجی در استان را از اهداف این سند برشمرد.

رحیمی تاکید کرد: این سند با تمرکز بر حوزه تجارت، به دنبال تدوین چشم انداز توسعه تجارت خارجی استان و نیز تعیین اهداف کلان، تدوین استراتژی های متناسب جهت تحقق اهداف مذکور و تعریف و تدوین طرح ها و برنامه های عملیاتی با تاکید بر نقش کلیه ذینفعان در راستای تحقق چشم انداز ترسیم شده می باشد.

وی در پایان افزود: این طرح به سفارش معاونت هماهنگی امور اقتصادی  و توسعه منابع استانداری کرمانشاه  و توسط معاونت پژوهشی سازمان جهاد دانشگاهی کرمانشاه در حال انجام است.

انتهای پیام

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه