رفتن به بالا
  • جمعه - 6 مرداد 1396 - 13:02
  • کد خبر : ۴۹۴۳۳

با کمترین مشکل از این بحران بی آبی عبور کنیم.

به نقل از تلگرام  شرکت اب و فاضلاب استان کرمانشاه کشور ما در منطقه‌ای خشک و نیمه‌خشک و با متوسط بارندگی ۲۵۰ میلی‌متر واقع شده است که متوسط بارندگی در سایر شهرهای دنیا سه برابر این مقدار است و این در حالی است که ما در برخی نقاط کشورمان تا زیر ۷۰ میلی‌متر بارندگی داریم. […]

baner

به نقل از تلگرام  شرکت اب و فاضلاب استان کرمانشاه

کشور ما در منطقه‌ای خشک و نیمه‌خشک و با متوسط بارندگی ۲۵۰ میلی‌متر واقع شده است که متوسط بارندگی در سایر شهرهای دنیا سه برابر این مقدار است و این در حالی است که ما در برخی نقاط کشورمان تا زیر ۷۰ میلی‌متر بارندگی داریم. طبعاً باید متناسب با منابع آبی، مصرف و تقاضا را مدیریت کنیم و این امر جز با مشارکت مردم امکان‌پذیر نخواهد بود.
🔴 با ایجاد شهرهای بزرگ و مهاجرت به کلان‌شهرها، تراکم جمعیت در نقاطی از کشور بیش از حد مجاز رسیده است و منابع آب متناسب با آن جمعیت نیست، پس باید فرهنگ مصرف را تغییر دهیم و تغییر الگو و رفتار داشته باشیم.
🔴 مردم باید بدانند که با محدودیت منابع آب مواجه هستیم؛ در برخی نقاط کشور و استان  کرمانشاه سطح آب زیرزمینی  افت کرده است و در واقع ما اکنون با فرونشست زمین و زلزله خاموش روبرو هستیم.
🔴 چنان‌چه منابع زیرزمینی آب که منابع سرمایه‌ای برای نسل‌های آینده ما هستند بی‌رویه مصرف شوند، قابلیت جبران نخواهیم داشت؛ حتی اگر آب فراوانی هم به آن دشت‌ها تزریق شود هم ما نمی‌توانیم آن ذخایر را دوباره احیا کنیم.
🔴 بیش‌ترین مصارف خانگی آب در حمام و آشپزخانه اتفاق می‌افتد. با کاهش مدت‌زمان استحمام حتی برای چند دقیقه و یا با نصب سردوش کاهنده مصرف آب، بین ۳۰ تا ۷۰ درصد کاهش می‌یابد.
🔴 چنان‌چه شست‌وشو‌ها از شکل سنتی خود خارج و از ماشین‌های لباس‌شویی و ظرف‌شویی استاندارد استفاده شود، آب کم‌تری مصرف خواهد شد.
🔴 در چند هفته گذشته در استان، مصرف بسیار بالای آب را تجربه کردیم واین روش مصرف باعث مشکلات خیلی زیادی است، تقاضا داریم مردم مشارکت کنند تا بتواینم بدون تنش از این روزها عبور کنیم.
🔴 در اکثر کشورهای جهان که بعضاکشورهای پرآبی هستند، قیمت یک متر مکعب آب شش تا هشت دلار است؛ در حالی که ما ۱۰ درصد یک دلار را برای یک متر مکعب آب دریافت می‌کنیم.
🔴 در شهرهایی مثل توکیو و یا برلین با وجود بارندگی زیاد، الگوی مصرف ۱۱۰ لیتر در شبانه‌روز است. آنان هم‌چنین از اثرات مثبت تجهیزات کاهنده مصرف آب نیز بهره می‌برند.
🔴 ازآنجا که در ایران قیمت آب خیلی پایین است، توجیه و صرفه اقتصادی برای مردم و جود ندارد که برای کاهش مصرف آب هزینه‌های بالایی داشته باشند. اگر قیمت آب واقعی شود، نه از این باب که منافع مالی داشته باشد، بلکه  از این نظر که باعث شود قدر و ارزش آب دانسته شود. متاسفانه به دلیل کم بها بودن آب، ارزش واقعی آن درک نمی‌شود.
🔴 در روزهایی که با کمبود آب مواجه هستیم، متاسفانه در برخی موارد شاهد هستیم که برخی مشترکان به صورت اسراف‌گونه آب مصرف می‌کنند. به همین لحاظ از همه مردم درخواست کمک داریم خودشان محافظان این نعمت خدا باشند وسعی کنند دیگران را تشویق به صرفه جویی کنند وکسانی هم که زیاده روی می کنند متذکر شوند.
🔴 مصرف ۱۵۰ لیتر آب در روز برای هر فرد، معادل ۱۸ متر مکعب برای هر خانوار در ماه، یک استاندارد مطلوب برای شهروندان است. رعایت این عدد علاوه بر آن‌که هزینه ناچیزی در سبد خانوار دارد، موجب خواهد شد تا آب به‌صورت عادلانه میان همه مردم توزیع شود. بنابراین .آنچه پیش بینی سازمان هواشناسی است .دما هوا گرمتر می شود ومصرف آب هم طبیعتا افزایش خواهد یافت .لذا از همه شهروندان وهمه ی دستگاههای اجرایی انتظار میرود در مصرف آب مدیریت کنند .که بتوانیم با کمترین مشکل از این بحران عبور کنیم. صرفه جویی ومدیریت بر مصرف عبور از کم آبی و مشکلات قطع آن عدم توجه به توصیه ها مساوی است با افت فشار .قطع آب
روابط عمومی وآموزش همگانی
شرکت آب وفاضلاب استان کرمانشاه

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه