رفتن به بالا
  • جمعه - 17 شهریور 1396 - 11:17
  • کد خبر : ۵۶۹۴۳

کاستی اصلی شهرداری عدم همگرایی شهری در حوزه های اجتماعی و فرهنگی و حتی سیاسی است

پس از کش و قوس های عجیب برای برگزاری جلسه تحلیف شورای اسلامی شهر کرمانشاه، که باعث شد این جلسه چند روز به تعویق بیفتد و حتی صحبت از انحلال شورا در رسانه ها داغ شود؛ سرانجام چهارم شهریور در جلسه ای در فرمانداری، هیات رییسه شورای اسلامی شهر کرمانشاه انتخاب شدند. اعضای جدید شورای […]

baner

پس از کش و قوس های عجیب برای برگزاری جلسه تحلیف شورای اسلامی شهر کرمانشاه، که باعث شد این جلسه چند روز به تعویق بیفتد و حتی صحبت از انحلال شورا در رسانه ها داغ شود؛ سرانجام چهارم شهریور در جلسه ای در فرمانداری، هیات رییسه شورای اسلامی شهر کرمانشاه انتخاب شدند.

اعضای جدید شورای شهر که در جلسه قبلی با اعتراض طیف قدیمی‌های شورا مواجه بودند، تمامی کرسی‌های هیات رییسه را کسب کردند و حتی یک کرسی را هم سهم طیف ۵ نفره و اقلیت شورا ندانستند. پس از تشکیل این هیات رییسه، احتمال تغییر آرش رضایی شهردار کرمانشاه، که از مدت ها قبل نیز توسط برخی از اعضای طیف اکثریت شورا مطرح شده بود، شکل جدی تری به خود گرفت. طیف اقلیت شورا نیز در جلسه تحلیف نشان دادند که نمی خواهند و یا شاید نمی توانند با طیف اکثریت برای چنین موضوعاتی رایزنی و گفتگو کنند و همین امر نیز احتمال تغییر شهردار کرمانشاه را بیش از پیش قوی می‌ساخت.

در گیر و دار همین گمانه زنی‌ها بود که ابراهیم مرادی، سخنگوی شورا و از اعضای طیف اکثریت، در گفتگو با ایسنا از احتمال ابقای شهردار سخن گفت و اولویت را با ابقای شهردار فعلی دانست. سخنان مرادی بازتاب گسترده ای در محافل سیاسی و خبری استان داشت و برخی از آن با نام توافق اعضای قدیم و جدید شورا نام بردند و مباحث مختلفی از جمله موافقت اعضای جدید شورا با ادامه شهردار ماندن رضایی در قبال پذیرش تشکیل هیئت رییسه یک طرفه آنان از سوی طیف مقابل، مطرح شد.

اما سخنگوی شورا در بخش دیگری از سخنانش گفت که «گزینه های دیگری نیز برای شهرداری کرمانشاه مطرح شده اند اما بحث جدی روی آن ها صورت نگرفته است». این در حالی است که در بین فعالان سیاسی و رسانه ها، از منوچهر فخری شهردار سابق کرمانشاه و سنندج به عنوان یکی از گزینه های اصلی برای تصدی شهرداری کرمانشاه درصورت عزل آرش رضایی نام برده می شود.

اکثریت، با اقلیت شورا مشورت کند
در حالی که اعضای اکثریت شورا بحث در مورد انتخاب شهردار جدید را منوط به جلسه رسمی و علنی با حضور شخص شهردار می دانند، اعضای طیف اقلیت معتقدند که تاکنون با آن ها هیچ مشورت و صحبتی در این باره نشده است. سید احسان احسانی از اعضای قدیم شورا که در طیف اقلیت قرار دارد در این رابطه به شرق کرمانشاه گفت: «پیشنهاد ما به ۶ نفری که اکثریت شورا را در اختیار دارند این است که برای انتخاب شهردار با ۵ نفر دیگر وارد مشورت شوند که اگر روزی تصمیمات آن ها و تغییرات آن ها با شکست مواجه شد و مشکلی پیش آمد، همه اعضای شورا شهر پاسخگو باشند.» احسانی در ادامه افزود: «در هر صورت ما ۵ نفر نیز منفعل و ساکت نمی نشینیم و نظرات و صحبت هایمان را ارائه خواهیم داد.» سید حجت موسوی اجاق که در تمامی دوره های شورای شهر حضور داشته و حالا از اعضای موثر طیف اقلیت شوراست در پاسخ به این سوال که امکان تغییر آرش رضایی را چقدر جدی می دانید  به شرق کرمانشاه گفت: «اگر اعضای شورا تصمیم به تغییر شهردار بگیرند در همان جلسه باید گزینه های خودشان را برای شهرداری اعلام کنند. پیشنهاد ما این است که می توان در یک جلسه غیر رسمی به نتایج خوبی برای این تحولات رسید.»

فرصت شش ماهه یا یک ساله به شهردار فعلی
ابراهیم مرادی سخنگو و از اعضای طیف اکثریت شورا در مورد امکان تغییر شهردار در جلسات آتی به شرق کرمانشاه گفت: «در اذهان عمومی هیچ مدیری نمی تواند نمره ١٠٠ بگیرد و قطعا شهردار کرمانشاه نقاط ضعف و قوت زیادی داشته است.» مرادی ادامه داد: «اگر در همان جلسه اول آن اتفاقات نمی افتاد و اگر رسانه ها شلوغ کاری نمی کردند، می توانستیم به صورت حرفه ای و در آرامش در مورد این موضوعات صحبت کنیم و حتی توضیحات آقای رضایی را نیز بشنویم.» مرادی در ادامه با بیان اینکه فقط مردم هستند که می توانند از مدیران انتقاد و یا تعریف کنند گفت: «ما نماینده مردم هستیم و گزینه هایی نیز برای شهرداری کرمانشاه در نظر داریم اما معتقدیم که در فضای احساسی نمی شود به نتیجه رسید و باید منطقی با قضیه برخورد کرد.

اعضای شورا حاضر نیستند به هر قیمتی تن به انتخاب اشخاص بدهند و نظر من این است که می توان یک فرصت شش ماهه یا یک ساله به مهندس رضایی داد تا برنامه های خود را پیش ببرد و بعد از آن تصمیم گرفت.» مرادی افزود: «اختلافات بین دو طیف شورا آن قدر زیاد نیست که مسئله ساز شود و اگر اختلافات شخصی نباشد و بر سر منافع ملت باشد هیچ ایرادی ندارد.» مرادی افزود: «بحث هایی که در مورد کم تجربگی برخی اعضای شورا مطرح می شود بحث اشتباهی است.

زیرا کم تجربه و با تجربه در کنار هم می توانند مکمل هم باشند و من به تاثیر سن و سال بر موثر بودن اعضا اعتقادی ندارم. کما اینکه شهدای گران قدر ما در سن و سال کم، قهرمانی ها و رشادت هایی آفریدند که کسی نمی تواند منکر آن بشود.» مرادی در پایان گفت: «امیدوارم همه اعضای شورا از خطاهای گذشته درس عبرت بگیرند و اجازه ندهند آن خطا ها تکرار بشود.»

عملکرد شهردار
آرش رضایی شهردار فعلی کرمانشاه که در اردیبهشت سال ١٣٩۵ و پس از استیضاح عبدالرضا شعبانی توسط شورای شهر وقت به سمت شهرداری کرمانشاه رسید؛ از اصلاح طلبان شناخته شده و قدیمی کرمانشاه و عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی استان است. او متولد ١٣۵٠ است و دارای مدرک کارشناسی ارشد رشته عمران از دانشگاه علم و صنعت ایران است.

در کارنامه رضایی مدیریت چندین پروژه بزرگ عمرانی و عضویت در هیات مدیره چند شرکت ساختمانی دیده می شود. از بزرگ ترین پروژه های در دست اجرای او می توان به مدیریت پیمان پروژه ۵ هزار واحدی تعاونی مسکن لشکر ٨١ زرهی کرمانشاه از سال ١٣٩٠ که تاکنون نیز ادامه دارد اشاره کرد. رضایی که در یک سال و نیم  گذشته عملکرد مثبتی به خصوص در حوزه های عمرانی و ترافیکی داشته، همواره مورد حمایت طیف وسیعی از احزاب و فعالین اصلاح طلب کرمانشاه بوده است و به همین خاطر است که در این مقطع نیز اکثریت اصلاح طلبان و حامیان دولت، خواهان ابقای او به عنوان شهردار کرمانشاه هستند. هر چند که در برخی حوزه ها مثل اقدامات فرهنگی شهرداری، انتقاداتی به او از جانب اصلاح طلبان مطرح می شود.

قدرت همگرایی بالا، نقطه قوت آرش رضایی
بیژن کلهر نیا استاد دانشگاه رازی و از صاحب نظران حوزه مدیریت شهری، در مورد عملکرد آرش رضایی به شرق کرمانشاه گفت: «به نظر من در مجموع با توجه به شرایط بسیار دشواری که شهرداری کرمانشاه داشت و مشکلات خاصی که شورای شهر کرمانشاه با آن رو به رو بود و همچنین مشکلات مالی که شهرداری داشت، آقای رضایی توانست در این مدت یک تعادلی را برقرار کند و من به عنوان یک کارشناس، عملکرد ایشان را مثبت ارزیابی می کنم. ایشان وارث یک شهرداری بود که مشکلات عظیمی داشت و کم تر کسی می توانست این مشکلات را تاب بیاورد.

ایشان قدرت همگرایی بسیار بالایی دارد و من به شخصه در جلسات این موضوع را مشاهده کردم. یکی از بهترین کارهای ایشان آوردن بحث مطالعات راهبردی شهرداری بود که کم تر کسی جراتش را داشت. مهندس رضایی این را با همکاری با دانشگاه تربیت مدرس اجرا کرد که طرح بسیار موفقی است.»
کلهرنیا در ادامه با اشاره به اینکه همگرایی مهم ترین ویژگی مدیریت رضایی است گفت: «آقای رضایی با اینکه دید کلانی نسبت به موضوعات دارند اما تلاش می کنند مسائل ریز را هم مد نظر قرار می دادند که این موضوع نیز از ویژگی های مثبت مدیریتی اش است.» او در ادامه افزود: «از نظر بنده مهندس رضایی در بحث ترافیک شهری همان طور که تخصص ایشان هم هست بهترین عملکرد را در اصلاح تقاطع ها و روانسازی ترافیک داشتند که معضل ترافیک را اندکی بهبود دادند.

موضوع بعدی موضوع قطار شهری بود که از ابتدا بد برنامه ریزی شده بود ولی ایشان موفق شد با همکاری با استانداری و نهاد های دیگر طرح قطار شهری را به صورتی اجرا کنند که کم ترین آسیب را داشته باشد.»کلهرنیا با بیان اینکه مهم ترین کاستی شهرداری کرمانشاه در حوزه مسائل فرهنگی است گفت: «در این زمینه معاونت فرهنگی باید یک برنامه ریزی برای مسائل فرهنگی و اجتماعی مردم کرمانشاه که آسیب دیده است انجام می داد. البته این گلایه بیشتر از اعضای شورای شهر است چون شورای شهر قرار است شهر را از سویی مدیریت اجتماعی کند و اعضای شورا باید در مسائل فرهنگی سهم خودش را اجرا می کردند.

کاستی اصلی شهرداری این است که همگرایی شهری  در حوزه های اجتماعی و فرهنگی و حتی سیاسی کم است و شهرداری از این موضوعات گذشت. عنان عمران و اجرا را باید کشید و قدری هم به مسائل اجتماعی پرداخت چون شهر به این موضوعات نیاز دارد.»

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه