یادداشت اختصاصی دکتر هدایت حاتمی ، معاون سابق استاندار کرمانشاه  ،  قبل از هر چیز ضرورت دارد که در ابتدای بحثم دو تبریک ویژه بگویم: ابتدا به مجموعه‌ی هفته‌نامه‌ی صدای آزادی . چرا که حد اقل طی شش ماهه‌ی گذشته، دغدغه‌ی مدیریتی استان برای این نشریه یک دغدغه‌ی ویژه بود. هم به صورت منصفانه از […]

یادداشت اختصاصی دکتر هدایت حاتمی ، معاون سابق استاندار کرمانشاه  ،  قبل از هر چیز ضرورت دارد که در ابتدای بحثم دو تبریک ویژه بگویم: ابتدا به مجموعه‌ی هفته‌نامه‌ی صدای آزادی . چرا که حد اقل طی شش ماهه‌ی گذشته، دغدغه‌ی مدیریتی استان برای این نشریه یک دغدغه‌ی ویژه بود. هم به صورت منصفانه از خوبی ها می گفت و هم انتقادات در این نشریه بیان می شد و از همه مهمتر بحث تقویت روحیه ی مطالبه گری را با نقد منصفانه دنبال می کرد که فکر می کنم یکی از نیازهای مهم کرمانشاهی ها و به ویژه نخبگان همین تقویت روحیه ی مطالبه گری است.
دومین تبریک را به آقای مهندس بازوند می گویم. انشاءالله که قدم ایشان برای کرمانشاه مایه ی خیرباشد و با تحلیلگری درست واقدام به موقع و نگاه همه جانبه نگر بتواند توسعه ی کرمانشاه را ارتقا دهد و بتواند در هنگام خدمتش چهره ی این کلان شهر را با اقدامات درست بهتر از امروز نماید که البته این مستلزم تلاش جمعی و اقدام همگانی است. در همین راستا ضرورت دارد به نکاتی چند توجه شود:
واقعیت این است که استان کرمانشاه یک استان پراستعداد و البته پر مشکل است. اگر مدیریت استان به این نکته توجه نماید می تواند بدرستی برایش برنامه ریزی نماید. هم از بابت توجه به پتانسیل ها و هم از بابت مشکلاتی که گریبان گیر کرمانشاه امروزاست.
خوشبختانه مهندس بازوند از نظر شخصیتی فردی با تجربه است. سه دوره معاونت استانداری و یک دوره تجربه استاندای در دولت تدبیر و امید در کارنامه دارد. سیاست های دولت تدبیر را هم می شناسد و هم عملاً به کار گرفته است .امیدواریم که بتوانیم ازاین سابقه  و تجربه ی خوب بهره مند شویم. زمانی که کرمانشاه بودم به جهت مرکزیت دبیرخانه ی منطقه با استان لرستان ارتباطاتی داشتم و از نزدیک شاهد تلاش ایشان بودم.
یکی از گرفتاری‌های کرمانشاه در سالهای اخیر این بود که تحرک در حوزه‌ی مدیریت آن کمتر دیده می شد. خوشبختانه ایشان فردی عملگرا است و همواره سعی می کند شخصاً درمیدان کار باشد. این نکته بسیار مهم است که مدیر موفق بایستی بدرستی امور را فرماندهی کند و خودش در وسط معرکه ی مشکلات باشد تا بتواند قدم به قدم سنگرهای رفع مشکل را فتح نماید. اقتدار مدیریتی نیز از ویژگیهای این مدیر موفق است باید پذیرفت که یکی از وجوه مدیریتی اقتدار مدیریتی است آنهم به مفهوم کارشناسانه و هم جانبه نگرانه ی آن. او می تواند با چاشنی شجاعت به موقع ریسک کند . بدیهی است موفقیت در کرمانشاه مستلزم شجاعت در مدیریت همراه با ریسک است.
خوشبختانه بر اساس برخی شواهد، این خصوصیات درمهندس بازوند وجود دارد. ناظران امور می دانند که لرستان در بیشتر موارد با کرمانشاه شباهت های بسیاری دارد. جدای از تنوع اقلیمی و تنوع مذهبی که در کرمانشاه دیده می شود و نیز از نظر بافت فرهنگی ، شباهت های جدی بین این دو استان است. تجربه ی مدیریت ایشان در لرستان می تواند برای این مدیر در کرمانشاه، یک کمک کار جدی باشد. تجربه خوب ایشان در حوزه های اقتصادیَ، شرکت های بزرگ اقتصادی، سرمایه گذاری و … یکی دیگر از نقاط قوت مهندس بازوند است.

با مشکلاتی که در حوزه ی بودجه هست، باید حتماً فرش قرمز واقعی برای بخش خصوصی پهن کنیم. البته چانه زنی در وزارت خانه می تواند مکمل موضوع باشد. این مدیر، تجربیات فراوانی در حوزه های ارتباطی بابخش خصوصی دارد و می تواند یاریگرش باشد.
کرمانشاه با بودجه های عمومی عمرانی عادی راه به هیچ جایی نخواهد برد. بایستی همزمان در سه جبهه ی: ارتقای بودجه های عمرانی با کمک همه نخبگان و مخصوصاً نمایندگان محترم مجلس ومدیران دستگاه های اجرایی بتواند سهم بیشتری را از بودجه های عمرانی کشور بگیرد. ارتباط با وزاتخانه و احصای مشکلات استان و منافذ و فرصت هایی که در بودجه های کلان کشور وجود دارد، تا بتوانیم سهم بیشتری از بودجه های ملی بگیریم. این کار با عزم همگانی میسر است که مدیر ارشد باید آن را به وجود بیاورد و نکته ی سوم و از همه مهمتر این که پای بخش خصوصی را به کرمانشاه باز کند. این کار می تواند وضعیت امروز کرمانشاه را اساساً تغییر دهد. مشکل ما این است که در کرمانشاه بخش خصوصی کوچک است و ضعیف عمل می کند و یا بهتر گویم که بخش خصوصی ما ضعیف است.
جالب است بدانید که ایشان در حوزه های ورزشی هم سابقه ی قابل قبولی دارد. یکی از قابلیت های مهم استان کرمانشاه توانمندی در عرصه های ورزشی است. چه در ورزش قهرمانی و چه ورزش همگانی و نیز در زمینه‌ی اقتصاد ورزش که خود می تواند یک موضوع بسیار مهم باشد. امیدوارم که ایشان به جنبه های مختلف ورزش در کرمانشاه توجه جدی داشته باشد.
البته لازم به یادآوری است  که تجربیات به تنهایی کافی نیست. بلکه بهره مندی از نظر مشاوران و متخصصان می تواند مسیر را هموارتر نماید. به علاوه ی اینها ضرورت دارد که استاندار محترم به نکات دیگر هم توجه نماید. مدیر ارشد یک تیم توانمند می خواهد که در جبهه های مختلف در تلاش و تکاپو باشند. از آنجایی که استاندار در حوزه های مدیریت سیاسی، و غیره  درگیر و مشغول خواهد بود، این تیم قوی و پویا و همه جانبه نگر می تواند بازوی توانمند مهندس بازوند باشد. اگر این تیم  متشکل از مدیران و همچنین معاونان موفق استان باشند تاثیر بسزایی در پروسه توسعه داشته و با هماهنگی و همنوائی محیط کاری و پویایی را رقم میزنند  وبرای ایشان از ضروریات است که به این تیم توجه خاص داشته باشد.
دومین نکته ای که نسبت به آن ابراز نگرانی می کنم، نگاه عمران زدگی است. ما قربانی نگاه عمران زدگی شده ایم. بایستی نگاهمان را نگاهی توسعه‌ای کنیم و این نگاه را تا آخرین حلقه های مدیریتی تا سطح دهیاران نیز پیش ببریم. نگاه توسعه ای، یک نگاه نجات بخش است. یک نگاه امنیت آور و مشارکت جو است اما اگر نگاهمان عمرانی باشد، مردم را از دایره ی توسعه  و مشارکت و همراهی دور کرده ایم و اعتمادشان را سلب نموده ایم و خروجی آن این همه پروژه ی نیمه کاره است که روی دستمان مانده است.
نگاه عمران زده با توجه به بودجه های امروز دولت نمی تواند ما رابه سر منزل مقصود برساند. باید این وضعیت اصلاح شود. اگر نگاهمان توسعه گرا باشد «ان جی او»ها و مردم در آن نقش خواهند داشت و همه ی چهره ها و نخبه ها و نیروها در آن نقش آفرینی می کنند. دولت و بخش خصوصی و مردم مکمل هم خواهند شد.البته اگر این نگاه بتواند حاکم شود بسیار موثر است و این کار مهم به دست استاندار و تیم مدیریتی او می تواند شکل بگیرد. این انتظاراز مهندس بازوند هست که با توجه به تجربیات فراوانش این نگاه توسعه محور را تقویت نماید. ما استانی هستیم که درآمدش نصف درآمد سرانه ی کشور است. پس به دنبال تشکیل تیم مدیریتی، جاری و ساری کردن نگاه توسعه گرایانه برای این استان ضروری و حیاتی است.

استان کرمانشاه پتانسیل های بی‌شماری در عرصه ی فرهنگی دارد. این استان می تواند در راه شکوفایی فرهنگی به راهکار رفع بیکاری از منظر اقتصاد فرهنگ برسد. این حوزه می تواند هم اشتغال جدی داشته و هم درآمد زا باشد و البته از همه مهتر ارتقای وضعیت فرهنگی در کلیه عرصه ها خواهد بود. توجه به گردشگری ، محیط زیست و  اکوتوریسم می تواند ما را به وضعیت بهتری برساند. ما الزاماً باید نگاهی همه جانبه گرایانه داشته باشیم اگر تنها به اقتصاد توجه کنیم، پس از مدتی می بینیم وضعیت استان همچنان شکننده خواهد بود.
جدای از اینها یکی از مسائل مهم کرمانشاه آسیب های اجتماعی و توجه به اقشار ضعیف است که بسیاری از مردم را گرفتار نموده است. آسیب های اجتماعی این استان بسیاربالاست و تاب آوری‌مان در مقابل این آسیب ها بسیار ضعیف است. حاشیه نشینی ، مهاجرت، تمرکزگرایی در شهر کرمانشاه و روبرو شدن با بحران کم آبی را پیش رو داریم. اینها نکاتی است که باید مورد توجه استاندار محترم باشد.
از نکته ای احساس خطرمی کنم: این که این استان هم پتانسیل فراوان دارد و هم مشکلات بسیار و این نکات ممکن است درذهن مدیرارشد تلاطم ایجاد کند و اولویت بندی‌ها را به هم بریزد. مهندس بازوند باید درهمان یک ماهه‌ی اول در مشورت با نخبگان، اولویتهای استان را بشناسد و همزمان با امور جاری بر روی این اولویت ها تمرکز نماید. برای این اولویت ها اسناد  و برنامه هاب خوبی تهیه شده است.
این مدیر ارشد بایستی بتواند در بین نخبگان اجماع به وجود بیاورد. ما درکرمانشاه اختلال ارتباط داریم. این اختلال باعث شده که نخبگان بازی داده نشوند و احساس تعلق خاطر نکنند. ایشان اگر می خواهد در کرمانشاه موفق باشد، باید حوزه ی فکری و اندیشه ای را تقویت نماید و دامنه مشورت ها یش را گسترده کند. مرکز هم اندیشی توسعه را شکوفا نماید. هم برای تصمیم سازی و هم برای نظارت.
نکته ی بعدی که در کرمانشاه باید در نظر گرفته شود، توجه به صنعت توریسم است و بعلاوه سرو سامان دادن به مشاغل کوچک. برخی از مدیران پیشین با شعارهای دهن پر کن، دم از ابرپروژ ه و کلان پروژه می زدند و خروجی عملی خاصی نیز برای کرمانشاه نداشت. اشتغال از دل همین مشاغل کوچک در توریسم، تجارت، اصناف و … شکل می‌گیرد و آخرین کلام اینکه نگاه مهندس بازوند برای چهار سال باید اینگونه باشد که بتواند شهرهای استان را شهرهایی مدرن کند. بخصوص شهر کرمانشاه را. خصوصیات یک کلان شهر مدرن را با نظر کارشناسان تهیه نمایند و برایش قدم بردارد. کرمانشاه این قابلیت را دارد. این شهر باید مرکز خدمات برترباشد. هم می تواند اشتغال زا باشد و هم همان مرکزیت غرب کشور را با پوشش استانهای همجوار شکل بدهد و نقش محوری داشته باشد.
کرمانشاه نیاز دارد که مرکز خدمات مدرن برای غرب کشور باشد. اشتغال روستایی و ماندگاری روستاییان را در روستاها را باید به طور جدی پیگیر باشیم و حاشیه نشینان شهرها را توانمند کنیم. در پایان به عنوان یک شهروند کرمانشاهی که سابقه خدمت به این مردم شریف را دارم، آرزومندم که مهندس بازوند درکارش موفق شود.
امیدواریم که ایشان بتواند حلقه ی مشورتی و اجماعی کرمانشاه را گسترده تر کند و همه نخبگان و اساتید احساس کنند که می توانند در توسعه استان شان نقشی سازنده داشته باشند.