یادداشت – مسلم معین/ شاید فعالیت هوشنگ بازوند در همین روزهای ابتدایی تصدیش بر استانداری کرمانشاه، به اندازه همه گریبان چاک زدن معدود رسانه های مطالبه گر، برای اثبات کم خاصیتی دو مدیر ارشد دولت یازدهم در کرمانشاه موثر بوده باشد. گرچه بازدیدهای سرزده از ادارات، سحرخیزی، کار میدانی و عملیاتی، توجه به ارزشهای دینی و […]

یادداشت – مسلم معین/ شاید فعالیت هوشنگ بازوند در همین روزهای ابتدایی تصدیش بر استانداری کرمانشاه، به اندازه همه گریبان چاک زدن معدود رسانه های مطالبه گر، برای اثبات کم خاصیتی دو مدیر ارشد دولت یازدهم در کرمانشاه موثر بوده باشد. گرچه بازدیدهای سرزده از ادارات، سحرخیزی، کار میدانی و عملیاتی، توجه به ارزشهای دینی و فرهنگی جامعه، تکریم رسانه ها به عنوان رکن حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش و… از خصوصیت های اولیه یک مدیر دولتی است، اما اذعان می کنم که آنقدر چنین معمول هایی ندیده ایم که برایمان هیجان انگیز شده است…

تقریبا همه می دانند که اهل مجیزگویی نیستم. خاصه برای کسانی که شانی جز نوکری مردم در نظام جمهوری اسلامی ندارند و البته معتقدم این جایگاه رفیع و توفیق خدمت نباید به گرد تملق آلوده شود.

اما این یک واقعیت است که بعد از حدود ۵ سال مدیریت خواب آلود و سیاست زده، یک “مهمان ناخوانده” چُرت مدیران کرمانشاه پاره کرده است و اگر این روال پایدار باشد تمرکز روی اینکه بازوند از هم وطنان “لر نژاد” است یا “ترک نژاد” و یا اینکه تیم کاری او از کدام استان هستند “کوته نظری” است.

وقتی خواب ماندن مدیران استاندار سابق کرمانشاه و دیر رسیدن آنها به جلسه ۷ صبح! استاندار جدید را به من اطلاع دادند، راستش امیدوار شدم! یقینا این ها باید ساعت فیزیولوژیک بدنشان را از وقت رازانی به وقت بازوند تغییر دهند  در غیر این صورت بعید است کسی وجود یک مدیر توانمند را فدای مدیر صرفا کرمانشاهی کند! نگران سلامتی آن نماینده محترم مجلس هم که گفت از شنیدن نام مدیران غیربومی کهیر می زند، نیستم! چرا که اگر واقعا اهل کهیر زدن برای مشکلات کرمانشاه باشد تا الان دیگر جای کهیر تازه در بدنش نمانده است…

…و اما توجه استاندار محترم را هم به چند شاخصه دوران دو مدیر گذشته ی کرمانشاه، که به عزل زودهنگام آنها منجر شد جلب می کنم شاید در پایداری مسیری که در پیش گرفته اند، موثر باشد.

۱. مدیران رفته از استان بیمارِکرمانشاه، بیماری سیاست زدگی داشتند، اسیر مطامع احزاب کم فروغ سیاسی و کسانی بودند که سابقه یک خط نوشته یا یک سخنرانی برای پیگیری مطالبات زندگی مردم نداشتند. این سیاسیون هم در عوض برای حفظ وضعیت موجود، استانداران را به استراتژی “زباله زیر فرش” و تحویل دادن دروغ به مردم تشویق می کردند. مراجعه کنید به دروغ بزرگ در خصوص دستور لغو واگذاری پالایشگاه کرمانشاه در آستانه انتخابات و یا بیش از ۱۸ وعده افتتاح دروغ برای پروژه راه آهن کرمانشاه و البته توهم روبانها و کلنگها در سالهای اخیر…

۲٫ بسیاری از مدیران میانی در استان محروم کرمانشاه، صرف داشتن شاخصه های رادیکال سیاسی انتخاب می شدند نه تخصص و تعهد و کار آمدی؛ و تلاش این منصوبین برای ایجاد حساسیت های اعتقادی در مسیر تحقق اهداف سیاسی کاملا مشهود بود. مراجعه کنید به انتصاب مدیر غیرمتخصص در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری کرمانشاه [که پیش از آن و بعد از انتصاب به عنوان فرماندار یک شهرستان با اعتراض عمومی لغو ابلاغ شد] و قبح شکنی هایی مانند تک خوانی و رقص زنان در این مجموعه، هم زمان با تبدیل شدن مراکز گردشگری و محوطه های تاریخی کرمانشاه به مراکزی نابسامان. یا مروری کنید بر توهین و اهانت های باورنکردنی به پیامبران، دفاع مقدس، حجاب و… در جُنگ های دانشگاه رازی کرمانشاه هم زمان با خاک خوردن تدوین سند آمایش سرزمینی که از وظایف محوله به این دانشگاه است. در مقام مقایسه، نگاهی به سایر مولفه های عملکردی این مجموعه ها در حوزه های تخصصی آنها روشنگر خواهد بود.

۳٫ حنجره معدودی رسانه مطالبه گر در استان کرمانشاه برای پیگیری پیش پا افتاده ترین اولویت ها پاره شد، فریادها که به جایی نمی رسید، یک نشریه سیاه پوش منتشر می شد و دیگری سفید منتشر می کرد… نه برای مطالبات عجیب و غریب! فقط می گفتند شمایی که کارنامه ات در حوزه اشتغال ایجاد +۲ شغل برای خانواده همسرت است لا اقل در بحرانی ترین روزهایی که مردم زیر برف جان می دهند مرخصی نباش! پاسخ چه بود؟ گماردن نگهبانانی در حوزه اطلاع رسانی استانداری برای تحریم رسانه های منتقد و زدن انگ بی صلاحیتی و نارسانه بودن به آنها و البته گماردن شاعرانی برای مجیز گویی مدیریت ارشد در روابط عمومی که بخشی از آن را در مراسم معارفه خود دیدید!

۴٫ کرمانشاه مدیر توانمند و دلسوز کم ندارد. بررسی کنید چه تعداد از آنها طی ۵ سال گذشته در کنج خانه هایشان مشغول مطالعه و استراحت بوده اند و در عوض مثلا فلان مدیر بیرون شده از استان همجوار اینجا مدیر کل شده است!   بررسی کنید چه تعداد از افراد و نیروهای غیر متخصص و حتی کم سواد، به واسطه ارتباط با فلان حزب سیاسی و…  به دستگاه های دولتی استان از استانداری گرفته تا شهرداری ها تحمیل شدند و چه مدت برای پراخت حقوق این افراد سربار! فاکتور کالا می زدند و شاید هنوز هم می زنند؟

۵٫ بررسی کنید دستگاه های فرهنگی و دینی دولتی و غیردولتی در استان کرمانشاه طی ۵ سال گذشته چند برنامه درخورِ بین المللی، ملی، منطقه ای و یا دست کم استانی داشته اند؟ مدیران آنها آخرین گزارشی که به مردم داده اند کی و کجا بوده است؟

۶٫‌ بررسی کنید در حوزه اقتصادی و عمرانی چه تعداد از مدیران دستگاه های مربوطه و یا فعالان وابسته به احزاب سیاسی برای خودشان بنگاه های اقتصادی راه انداخته اند؟ آیا مدیری که مشغله چرخاندن مرکز تجاری یا بنگاه تولیدی خودش را دارد می تواند برای همه استان و یا شهر کرمانشاه وقت و تمرکز داشته باشد و یا بدون تبعیض کار کند؟ آیا یکی از دلایل افتتاح جوی و جدول و دیوار در هفته دولت در کرمانشاهِ بی نوا همین مشغله های شخصی نیست؟

۷٫ وزرش کرمانشاه کجا بود و امروز کجاست؟ تیم فوتبال، کشتی، وزنه برداری و… کرمانشاه در چه شرایطی هستند؟ برای جوانان کرمانشاه به جز احداث قلیان سرا چه کرده اند؟ بررسی کنید آیا کسانی که برای انتصاب یک مدیر جوان در اداره کل ورزش و جوانان به بهانه اینکه هم حزبی آنها نبود الم شنگه به پا کردند و تا استعفا نداد دست بر نداشتند همان هایی نیستند که عملکرد این اداره کل به واسطه آنها در رده های پایانی کشور قرار دارد؟

۸٫ بررسی کنید آیا همین ها نیستند که با دامن زدن به مسائل قومی و نژادی به دنبال غرس شجره خبیثه ای در کرمانشاه هستند که من آن را “پان قومیسم” می نامم. شاید همین ها هستند که بدشان از دعوای کُرد و لر هم نمی آید… بررسی کنید این افراد چند کانال و سایت با هدف ایجاد تحریکات قومیتی دارند… ریشه های آنها در برخی ادارات و نهادهای استان کرمانشاه که طی ۵ سال اخیر جان گرفته است چه کسانی و در کدام مراکز دولتی هستند؟

یقینا اگر بارقه های مثبتی از کار و دغدغه رفع مشکلات مردم در استاندار جدید کرمانشاه نمی دیدم چنین مطالبی را نمی نگاشتم، چون اساسا از انجام کار بیهوده ابا دارم…