محمود تبریزیان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: در کل کشور هرکجا سیل، زلزله یا حوادث غیرمترقبه رخ دهد، طبق قرارداد با شرکت بیمه، ایثارگران از پنج درصد به بالا تا خانواده شهدا و همسران جانبازان و آزادگان متوفی بیمه هستند. وی با بیان اینکه این کمک ها به ایثارگران […]

محمود تبریزیان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: در کل کشور هرکجا سیل، زلزله یا حوادث غیرمترقبه رخ دهد، طبق قرارداد با شرکت بیمه، ایثارگران از پنج درصد به بالا تا خانواده شهدا و همسران جانبازان و آزادگان متوفی بیمه هستند.
وی با بیان اینکه این کمک ها به ایثارگران و خانواده های شهدا برای همه آنها بلاعوض است، اظهار داشت: به عنوان نمونه در حادثه زلزله اخیر در کرمانشاه (روز ۲۱ آبان گذشته) تمامی خانواده های ایثارگران در این مناطق از مزایای بیمه بهره مند شدند و برای هر منزل مسکونی آنان، مبلغ ۳۵ میلیون تومان بابت خسارت به واحدها یا اسباب و اثاثیه آنها پرداخت می شود.
تبریزیان خاطرنشان کرد: البته اگر فردی مستاجر باشد، این ۳۵ میلیون تومان بابت جبران خسارات وسایل منزل ایثارگر داده می شود.
وی اضافه کرد: همچنین در استان ایلام نیز ۱۶۴ مورد خسارات به واحدهای مسکونی ایثارگران و خانواده های شهدا خسارت وارد شده است که به این افراد نیز مانند دیگر ایثارگران ۳۵ میلیون تومان کمک بلاعوض داده می شود.
وی با بیان اینکه مسئولان بنیادشهید برای جبران خسارت به خانواده های شهدا و ایثارگران، از قبل تمهیداتی را اندیشیده اند، افزود: با امضای تفاهمنامه و قرارداد با یکی از شرکت های بیمه در کشور، این مشکل حل شده است تا در زمان وقوع حوادث غیرمترقبه بخشی از خسارات وارده به آنها جبران شود.
تبریزیان تصریح کرد: پس از برآورد میزان خسارت، طبق قرارداد بعد از ۱۰ روز کمک بلاعوض به این افراد پرداخت می شود، البته امیدواریم با تمهیدات اندیشیده شده بتوانیم شاهد کاهش خسارات در مناطق مختلف کشور باشیم.
به گفته وی، در حال حاضر یک هزار و ۲۶۴ واحد در استان کرمانشاه برای اعلام خسارت اعلام شده است و ممکن است آمار واحدهای مسکونی خسارت دیده پس از ارزیابی و اعلام خود ایثارگران نیز افزایش یابد.
وی درباره زلزله اخیر هجدک کرمان (روز جمعه ۱۰ آذر رخ داد) نیز گفت: موضوع خسارت به واحدهای مسکونی ایثارگران و خانواده های شهدا در این زلزله نیز در حال بررسی و ارزیابی است و تعدادی از کارشناسان بنیادشهید برای بررسی وضعیت به این منطقه اعزام شده اند.
مدیرکل تسهیلات رفاهی بنیادشهید اظهار کرد: به همین منظور تیم های ارزیاب و کارشناسی بنیادشهید در این مناطق زلزله زده مستقرند تا بتوانند با همکاری دیگر مسئولان متولی، تعداد واحدهای مسکونی خسارت دیده را شناسایی کنند.
به گزارش فر نیوز به نقل از ایرنا؛ زلزله ای به بزرگی ۷٫۳ ریشتر ساعت ۲۱ و ۴۸ دقیقه شامگاه یکشنبه (بیست و یکم آبان ماه) استان کرمانشاه و مناطقی از عراق را لرزاند.
سازمان پزشکی قانونی کشور، آخرین آمار جانباختگان زلزله استان کرمانشاه را ۵۰۵ تن اعلام کرد.
این زلزله در استان کرمانشاه حوالی ازگله در عمق ۱۱ کیلومتری زمین روی داد.
شدت این زمین لرزه به اندازه ای بود که در بیشتر استان ها و برخی کشورهای منطقه نیز احساس شد.
براساس آخرین اطلاعات اعلام شده، تاکنون در این زمین لرزه بیش از ۱۲ هزار نفر مصدوم شده اند و این زلزله به هفت شهرستان و یک هزار و ۹۵۰ روستای استان کرمانشاه خسارت وارده کرده است.
براساس آمار بنیادشهید؛ آمار پدران شهدا ۴۹ هزار و ۵۷۲ نفر و مادران شهید نیز ۱۰۶ هزار و ۳۹۱ نفر هستند.
براساس جدیدترین آمار، مردم سربلند ایران اسلامی در جنگ تحمیلی و دوران دفاع مقدس و دیگر حوادث تروریستی، ۲۲۵ هزار و ۵۷۰ شهید را تقدیم انقلاب کرده اند.
همچنین تعداد کل جانبازان در کشور ۵۷۴ هزار و ۱۰۱ نفر است که ۳۳۶ هزار و ۲۸۲ نفر معادل ۵۹ درصد جانبازان زیر ۲۵ درصد و ۲۳۷ هزار و ۸۱۹ نفر معادل ۴۱ درصد نیز جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر هستند.
تعداد آزادگان کشور در دوران دفاع مقدس ۴۳ هزار و ۱۷۳ نفر است.
اجتمام ** ۷۲۶۸ ** ۱۷۷۶
خبرنگار: مهناز بیرانوند ** ناشر: مریم برزآبادی
**آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej