روزنامه اعتماد: مهرداد سالاری؛ معاون عمرانی استانداری کرمانشاه آخرین وضع زندگی زلزله‌زده‌های کرمانشاه را تشریح کرد. بخشی از گفتگو با معاون عمرانی استانداری کرمانشاه را در ادامه می خوانید: ۵ ماه از زلزله می‌گذرد و گروهی از زلزله‌زده‌ها در بدترین شرایط زندگی می‌کنند، تعداد زیادی از آنها در مناطقی مثل قبرستان‌ها چادر و کانکس‌های‌شان را […]

روزنامه اعتماد: مهرداد سالاری؛ معاون عمرانی استانداری کرمانشاه آخرین وضع زندگی زلزله‌زده‌های کرمانشاه را تشریح کرد.

بخشی از گفتگو با معاون عمرانی استانداری کرمانشاه را در ادامه می خوانید:

۵ ماه از زلزله می‌گذرد و گروهی از زلزله‌زده‌ها در بدترین شرایط زندگی می‌کنند، تعداد زیادی از آنها در مناطقی مثل قبرستان‌ها چادر و کانکس‌های‌شان را برپا کرده‌اند و هیچ اقدامی برای انتقال آنها از آن منطقه انجام نشده است. شما در جریان این وضع زندگی مردم هستید؟

بله، آماری که ما داریم این است که تاکنون دو هزار کانکس و چادر از سطح شهر و روستا جمع شده و قرار است سه هزار کانکس و چادر دیگر از وسط پارک‌ها و جاهایی مثل قبرستان، به مکان دیگری منتقل شوند.

یعنی به کجا؟

به نزدیک‌ترین محل خانه شان. ما می‌خواهیم هر چه زودتر شهر را به حالت عادی برگردانیم.

درست است، اما شنیده می‌شود که در روزهای قبل از تعطیلات به آنهایی که داخل پارک‌ها زندگی می‌کنند، گفته شده که آن محل را ترک کنند تا فضایی برای گردش مردم ایجاد شود.

خیر، کسی به اجبار قرار نیست جابه‌جا شود. ما از آنها خواستیم جابه‌جا شوند تا فضایی برای تفریح خودشان و بچه‌های‌شان فراهم شود. ما اولویت جابه‌جایی را برای این گروه گذاشته‌ایم. به هر حال ما باید شهر را مرتب کنیم و مردم به نزدیک خانه‌های‌شان بروند.

زلزله‌زده‌های کرمانشاه الان در چه وضعی به سر می‌برند؟

الان ما در مرحله اسکان دایمی آنها هستیم، طبق برنامه‌ریزی که انجام دادیم، تا آخر تابستان، تمام واحدهای روستایی بازسازی و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند، میزان پیشرفت کار هم در این بخش خیلی خوب است، در ارتباط با واحدهای شهری اما کار کمی پیچیده‌تر است، چرا که باید برای خیلی از خانه‌ها تعیین مالکیت شود، مشکلی که وجود دارد این است که برخی از زلزله‌زده‌ها، پس از تخریب می‌خواهند واحدهای بیشتری بسازند. از هفت هزار واحد مسکونی، برای حدود ٣۵٠٠ واحد، پروانه صادر شده، یعنی در مرحله آواربرداری قرار دارند. البته حالا هم پیشرفت‌های شهری خیلی خوب است، قراردادها انجام شده، آواربرداری هم از طرف بنیاد مسکن برای روستاییان تا ٨٠ متر و برای شهری‌ها تا ١٠٠ متر رایگان است و هزینه صدور پروانه از آنها گرفته نمی‌شود.

یعنی ساکنان شهرها فعلا در کانکس‌ها خواهند ماند؟

بله، چون کار طول می‌کشید ببینید کسی که می‌خواهد ساختمان ۴ طبقه بسازد، قطعا تا یکی دو ماه آینده کارش تمام نمی‌شود. از سوی دیگر، کار در شهر سخت‌تر از روستاست، در کنار همه اینها ما نمی‌خواهیم کار عجولانه‌ای انجام شود.

یعنی اینها جدای از واحدهای تعمیری است؟کار چه تعداد از واحدهای تعمیری تمام شده؟

ما حدود ٢٠ هزار واحد مسکونی تعمیری در مناطق زلزله‌زده داریم که کار تعمیرشان تمام شده اما هنوز به خانه‌های‌شان بر نگشته‌اند. فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها و ستاد معین بنیاد مسکن قم، دست به کار شده‌اند، قرار است تعدادی از کانکس‌ها را جمع کنند تا افراد به خانه‌های‌شان برگردند و شهر کمی شرایط عادی به خود بگیرد. همچنین قرار است برخی از این کانکس‌ها از اماکن عمومی به نزدیک‌ترین محل زندگی افراد، منتقل شوند تا افراد بتوانند به تدریج از امکانات خانه شان استفاده کنند.

مشکل دیگر مسکن مهر سرپل ذهاب است، الان خیلی از زلزله‌زده‌های این واحدهای مسکونی به‌شدت از روند کند کار ناراضی هستند. تکلیف این افراد چیست؟

ببینید، مسکن مهر سرپل ذهاب، ٢۴ بلوک بوده که متاسفانه به دلیل کیفیت بد ساخت، سه بلوک آن به طور کامل باید تخریب شود. ٢١ بلوک باقی مانده هم باید مقاوم‌سازی شوند، اسکلت آنها باقی مانده و وزارت راه و شهرسازی باید هرچه زودتر وارد کار ساخت‌‌وساز شود. این بخش، باید تعیین اعتبار شود، نیاز به کنترل مهندسی دارد.

اما روند کار خیلی کند است.

بله، ما هم از روند کند عملیات گلایه داریم، به هر حال آسیب مسکن مهر شدیدتر از ساختمان‌های دیگر بوده است، چندین مالک دارد، راه و شهرسازی متولی امر ساخت‌وساز است، اینها در کارشان تعلل کرده‌اند.

با همه این توضیح‌ها کار ساخت این مجتمع چه زمانی تمام می‌شود؟

دقیق نمی‌توان اعلام کرد، اما مسکن مهر قرار است ١٨ ماهه ساخته شود.

به طور کلی سایر واحدهای مسکونی چه موقع تمام می‌شود؟ یعنی مردم چه زمانی به خانه‌های‌شان بر می‌گردند؟

برای واحدهای روستایی که دولت اعلام کرده تا آخر تابستان. برای بخش شهری، نمی‌توان زمانی تعیین کرد، چرا که مردم، یعنی ساکنان یک طرف ماجرا هستند، ممکن است یک نفر برای ساخت عجله داشته باشد، یک نفر می‌خواهد دقت بیشتری برای ساخت داشته باشد. ماجرا تنها به دولت مربوط نمی‌شود. اگر مردم خودشان پای کار باشند، بنیاد مسکن اعلام کرده که تا پایان سال ٩٨، کار تمام می‌شود، با همه اینها در مجموعه استانداری، زمان مشخصی برای ما تعریف نشده است.

حدود ٢٠ هزار واحد مسکونی تعمیری در مناطق زلزله‌زده داریم که کار تعمیرشان تمام شده اما هنوز به خانه‌های‌شان بر نگشته‌اند.