به گزارش فر نیوز به نقل از خبرنگار ایسنا، ساماندهی آبشوران از سال ۹۰ به شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه سپرده شد و قرار بود ظرف مدت چهار سال ۲۰۰ میلیارد تومان(هر سال ۵۰ میلیارد تومان) به این پروژه تخصیص داده شود تا به نتیجه برسد. اکنون هفت سال از آن زمان می‌گذرد و طی […]

به گزارش فر نیوز به نقل از خبرنگار ایسنا، ساماندهی آبشوران از سال ۹۰ به شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه سپرده شد و قرار بود ظرف مدت چهار سال ۲۰۰ میلیارد تومان(هر سال ۵۰ میلیارد تومان) به این پروژه تخصیص داده شود تا به نتیجه برسد.

اکنون هفت سال از آن زمان می‌گذرد و طی این مدت فقط ۶۰ میلیارد تومان به پروژه ساماندهی آبشوران تخصیص پیدا کرده که با همین میزان کم تخصیص اعتبار هم کار حدود ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

آبشوران اکنون به محلی برای ورود فاضلاب، تجمع زباله‌ها و زندگی موش‌ها تبدیل شده که زندگی مردم اطراف را تحت تاثیر قرار می‌دهد و مشکلات بهداشتی و زیست محیطی فراوانی در پی دارد.

در فصل گرما وضعیت بدتر می‌شود و بوی نامطبوع آن تا صدها متر به مشام می‌رسد.

 مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار ایسنا درباره آخرین وضعیت ساماندهی  آبشوران، از پیشرفت ۴۲ درصدی اجرای این پروژه خبر داد.

کیاست امیریان با بیان اینکه قرار بود ظرف مدت چهار سال ۲۰۰ میلیارد تومان به این پروژه اختصاص داده شد، گفت: تمام نقدینگی که تاکنون برای ساماندهی آبشوران دریافت کرده‌ایم، ۶۰ میلیارد تومان است.

وی میزان اعتبار اولیه در نظر گرفته شده برای این پروژه در لایحه بودجه سال ۹۷ را نیز سه میلیارد تومان اعلام کرد که با پیگیری نمایندگان استان به ۱۳ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد و افزود: امیدواریم این رقم نیز تخصیص یابد.

به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه، از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری به استان کرمانشاه نیز افزایش اعتباری برای این پروژه داشتیم که به صورت اسناد خزانه است.

امیریان درباره وضعیت پیشرفت این پروژه نیز اظهار کرد: کار اکنون در سه جبهه در حال انجام است و برای اینکه بتواند سرعت خوبی داشته باشد و پروژه به نتیجه برسد به سالانه ۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

وی تاکید کرد: کل طول پروژه ساماندهی رودخانه آبشوران ۱۴٫۵ کیلومتر است که ۴۲ درصد کار آن انجام شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه با اشاره به روند کند تخصیص اعتبار این پروژه، تصریح کرد: زمان به نتیجه رسیدن ساماندهی آبشوران به میزان تخصیص اعتبار بستگی دارد.

بهمن ماه سال گذشته نیز مجری پروژه ساماندهی آبشوران از بدهی ۹ میلیارد تومانی به پیمانکاران خبر داده بود که باعث زمین گیری کار شده است.

رضا بیگوند اظهار کرد: اعتبار ملی سال گذشته ساماندهی آبشوران ۷٫۵ میلیارد تومان بود که بخش بسیار کمی آن هم به صورت اسناد خزانه و با سررسید مهر سال ۹۷ تخصیص پیدا کرده است.

مجری پروژه ساماندهی آبشوران کرمانشاه تاکید کرد: از محل سفر مقام معظم رهبری نیز ۱۵ میلیارد تومان به صورت اسناد خزانه ابلاغ شده که تاکنون ریالی از آن را دریافت نکرده‌ایم.

وی با بیان اینکه با این شیوه تخصیص اعتبار روند ساماندهی آبشوران چندان امیدوارکننده نیست، افزود: علی رغم کم و کاستی‌هایی که در تخصیص اعتبار وجود دارد، پروژه متوقف نیست و همچنان کار در حال انجام است.

بیگوند با بیان اینکه قرار شد از سال ۹۱ بر اساس مصوبه سفر مقام معظم رهبری ۲۰۰ میلیارد تومان در مدت سه سال برای ساماندهی آبشوران تخصیص داده شود، خاطرنشان کرد: در این صورت پروژه در سال ۹۴ به بهره برداری می‌رسید.

انتهای پیام