به گزارش فر نیوز به نقل از خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه  بازوند استاندار کرمانشاه در دومین نشست ستاد بازآفرینی شهری پایدار که صبح امروز چهارشنبه با حضور مهندس عشایری معاون وزیر راه و شهرسازی کشور برگزار شد گفت: سکونتگاه های غیر رسمی و بافت های فرسوده چالش هایی بسیار جدی برای مدیریت شهری کرمانشاه […]

به گزارش فر نیوز به نقل از خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه  بازوند استاندار کرمانشاه در دومین نشست ستاد بازآفرینی شهری پایدار که صبح امروز چهارشنبه با حضور مهندس عشایری معاون وزیر راه و شهرسازی کشور برگزار شد گفت: سکونتگاه های غیر رسمی و بافت های فرسوده چالش هایی بسیار جدی برای مدیریت شهری کرمانشاه محسوب می شوند.

  وی ادامه داد: شکل گیری بخشی از سکونتگاه های غیر رسمی و حاشیه ای در شهر کرمانشاه ناشی از تبعات جنگ و کوچ ناگزیر بخشی از مردم از شهر و دیار خود است.

 بازوند افزود: با وجود همه تلاش ها، مردم هنوز تمایلی به ماندن در بافت های فرسوده ندارند در این شرایط باید با ارایه مشوق های سرمایه گذاری مروم را ترغیب کنیم در این بافت ها باقی بمانند و به جای رفتن به یک محله دیگر، به نوسازی و بازسازی منازل مسکونی خویش بپردازند.

 وی گفت: مشارکت مردم در روند احیای بافت های فرسوده نیازمند یک توجیه اقتصادی برای آن ها است‌ اگر راهکار مناسبی برای حل مشکلات حاشیه نشینی در پیش گرفته نشود ممکن است این مشکلات روزی تبدیل به چالش های جدی شوند.

وی ادامه داد: اگر مدیریت شهری برنامه ریزی مناسبی برای سامان دهی به وضعیت ساخت و سازها نداشته باشد مردم برنامه خودشان را دنبال می کنند. ثمره این وضعیت ساخت مسکن هایی غیر ایمن و غیر کیفی و شکل گیری بافت های حاشیه ای جدید است.

بازوند افزود:بخشی از هویت تاریخی و میراث فرهنگی شهر کرمانشاه در بافت های فرسوده واقع شده است که متاسفانه طی این سال ها آسیب های بسیار دیده است.

وی گفت: متاسفانه مدیریت شهری تاکنون توجه جدی به ساماندهی بافت های ناکارآمد و حاشیه ای نداشته است. البته این بی توجهی به نوعی در سطح کلان وجود دارد و دولت های مختلف در دهه های اخیر اراده  چندانی برای ساماندهی این بافت های حاشیه ای نداشته اند.

بازوند بیان کرد:برای اولین بار دولت تدبیر و امید در قالب برنامه بازآفرینی شهری پایدار به موضوع احیای بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی ورود پیدا کرده است و با جدیت این موضوع را دنبال می کند.