خسرو شهبازی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به اینکه از نظر جمعیت دامی و تولید گوشت مشکلی در استان وجود ندارد اظهار داشت: با توجه به اینکه بیش از نیاز استان گوشت تولید می‌شود هر ساله مقداری از این تولیدات معادل ۲۵۰ هزار رأس به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می‌شود. […]

خسرو شهبازی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به اینکه از نظر جمعیت دامی و تولید گوشت مشکلی در استان وجود ندارد اظهار داشت: با توجه به اینکه بیش از نیاز استان گوشت تولید می‌شود هر ساله مقداری از این تولیدات معادل ۲۵۰ هزار رأس به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه به دلیل کمبود گشت در کشور صادرات محدود شده است عنوان کرد: امسال به ازای واردات هر دو رأس گوسفند یک رأس صادر شد و تاکنون حدود ۳۶۰۰ رأس صادر شده و ۲۰۰۰ رأس دیگر در قرنطینه آماده صادرات است.

شهبازی با اشاره به اینکه از نظر تولید در استان مشکلی وجود ندارد گفت: واحدهای دامپروری نه‌تنها تضعیف نشده‌اند بلکه از محل تسهیلات روستایی و عشایری تسهیلات مناسبی در اختیار واحدهای تولیدی صنعتی و نیمه‌صنعتی قرار می‌گیرد و امید داریم بتوانیم آن را توسعه دهیم و هدف اصلی ما صادرات است. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه صادرات دام در امسال به شدت کاهش یافته است افزود: به دلیل کیفیت بالای گوشت استان کشورهای حوزه خلیج فارس با قیمت‌های بسیار بالا دام استان را خریداری می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه سالانه حدود ۹۰ هزار تن گوشت به صورت گرم و منجمد از کشورهای خارجی وارد کشور می‌شود بیان کرد: قیمت صادرات دو برابر قیمت واردات است زیرا کشورهای عربی خواهان این نوع از نژاد هستند. 

شهبازی با بیان اینکه افزایش قیمت گوشت به افزایش قیمت کل کالاها و نهاده‌ها مربوط می‌شود اظهار کرد: دولت قیمت ارز را به طور رسمی افزایش داد و به دنبال آن به طور طبیعی قیمت نهاده‌ها و سایر کالاها نیز افزایش یافت.

وی با اشاره به اینکه قیمت گوشت در شهر کرمانشاه به طور میانگین ۵۰ هزار تومان و در سایر شهرستان‌ها ۴۱ هزار تومان است گفت: قیمت بالای گوشت در هر کرمانشاه نسبت به سایر شهرستان‌ها به دلیل اجاره‌بهای بالا و کشتار در این شهرستان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اشاره به ضرورت نظارت نهادهای نظارتی بر افزایش قیمت‌ بی‌رویه بیان کرد: به ازای گوشت لخت پالایش شده وارداتی معادل آن گوشت زنده صادر می‌شود.

شهبازی با بیان اینکه وظیفه ما حمایت از دامداران و توسعه صنعت دامداری است گفت: علاوه بر نژادهای در حال توسعه یک واحد دامداری صنعتی در منطقه دینور از پنج نژاد برتر دنیا انتخاب شده و تا دو ماه دیگر ۲۰ هزار رأس دام شیرده و گوشتی از فرانسه وارد می‌شود.

انتهای پیام / ز