به گزارش فر نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، به‌دلیل بارندگی‌های مناسب فصل بهار سد مخزنی آزادی در استان کرمانشاه که در فاصله ۵۰۰ متری پایین دست پل شاهگذر و حدود ۹۰ کیلومتری شهر کرمانشاه و بر روی رودخانه زمکان واقع شده است سرریز کرد. سد آزادی، سدی خاکی با هسته رسی است […]

به گزارش فر نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، به‌دلیل بارندگی‌های مناسب فصل بهار سد مخزنی آزادی در استان کرمانشاه که در فاصله ۵۰۰ متری پایین دست پل شاهگذر و حدود ۹۰ کیلومتری شهر کرمانشاه و بر روی رودخانه زمکان واقع شده است سرریز کرد.

سد آزادی، سدی خاکی با هسته رسی است که آب شرب شهرهای تازه‌آباد، کرندغرب و اسلام‌آبادغرب و همچنین سه میلیون مترمکعب آب برای بخش صنعت را تامین می‌کند و از ذخیره آن برای آبیاری ۴۲۰۰ هکتار اراضی کشاورزی استفاده می‌شود.

رنجبر مشاور سد با بیان اینکه سر ریز سد آزادی با حجم ۳ مترمکعب بر ثانیه است، بیان کرد: به‌دلیل بارندگی‌های مناسب علاوه بر سد آزادی سدهای گاوشان، جامیشان و زاگرس نیز سرریز کرده است که باید از آب موجود در پشت سدها به شیوه مناسبی در کشاورزی مکانیزه و شرب استفاده کرد.

به گزارش فر نیوز به نقل از تسنیم، براساس اعلام شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه با وجود پرشدن ظرفیت اغلب سدهای این استان اما وضعیت منابع آب زیرزمینی نگران کننده است که خشکسالی‌های متوالی و برداشت‌های غیراصولی آثار مخربی بر دشت‌ها داشته است.