علی اسدی معاون دفتر سلامت روان وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه به دلیل شدت حادثه اقداماتی در حوزه سلامت روان انجام شده است و تیم‌های روانپزشک وزارت بهداشت از روز دوم حادثه در منطقه حضوری فعال داشتند. وی ادامه داد: […]

پایان ماموریت تیم سلامت روان در مناطق زلزله‌زده/ درمان افراد آسیب‌دیده توسط سیستم نظام شبکه ادامه داردعلی اسدی معاون دفتر سلامت روان وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه به دلیل شدت حادثه اقداماتی در حوزه سلامت روان انجام شده است و تیم‌های روانپزشک وزارت بهداشت از روز دوم حادثه در منطقه حضوری فعال داشتند.

وی ادامه داد: به واسطه شدت آسیب روحی و روانی که به مردم وارد شده بود تیم‌های سلامت روان متشکل از روانشناس و روانپزشک بر اساس پروتکل کشوری در منطقه مستقر بودند و غربالگری افراد به وسیله تیم‌های دو نفره انجام شده است.

اسدی با اشاره به اینکه بر اساس پروتکل کشوری زمان حضور کارشناسان سلامت روان وزارت بهداشت در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه به پایان رسیده است، افزود: بیش از ۴۵۰ کارشناس سلامت روان در قالب تیم‌های دو نفره بر اساس پروتکل کشوری از دانشگاه‌های مختلف کشور به منطقه حادثه دیده اعزام شدند.

۲۰ هزار زلزله زده از مشکلات روحی رنج می‌برند

وی عنوان کرد: غربالگری جمعیت تحت تاثیر حادثه، اصلی‌ترین هدف حضور کارشناسان تیم سلامت روان وزارت بهداشت در منطقه بود به طوریکه در طول این مدت ۱۲۰ هزار نفر از ساکنان مناطق زلزله‌زده کرمانشاه غربالگری شدند اما نزدیک به ۲۰ هزار نفر از مشکلات روحی و روانی، استرس، ترس، وحشت‌زدگی رنج می‌بردند.

معاون دفتر سلامت روان وزارت بهداشت اضافه کرد: افرادی که دچار اختلالات روحی و روانی شده‌اند تحت نظر تیم‌های روانشناس و روانپزشک قرار گرفته‌اند و اقدامات مداخلات تکنیکال‌های سلامت روان برای آنها به مدت ۵ جلسه انجام شده است.

اسدی با اشاره به اینکه افرادی که هنوز دچار مشکلات روحی و روانی هستند به نزدیک‌ترین بیمارستان اعزام می‌شوند، اظهار کرد: افراد آسیب دیده ساکن در مناطق زلزله زده کرمانشاه به پزشکان مراکز بهداشت درمانی یا روانشناسان مستقر در بیمارستان ارجاع داده می‌شوند.

وی یاد آور شد: بر اساس پروتکل کشوری ۶ ماه بعد از وقوع حادثه کارشناسان تیم سلامت روان از آن منطقه خارج می‌شوند و درمان افراد آسیب‌دیده به وسیله سیستم نظام شبکه ادامه پیدا می‌کند.