به گزارش فر نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، محمدرضا دشتی‌اردکانی در نشست خبری که امروز در دادگستری کرمانشاه برگزار شد با اشاره به اینکه ۳۳۸ دفتر در سراسر کشور تأسیس شده است اظهار داشت: از این تعداد ۹ مورد سهم استان است که چهار دفتر در مرکز استان، دو مورد در سنقر […]

به گزارش فر نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، محمدرضا دشتی‌اردکانی در نشست خبری که امروز در دادگستری کرمانشاه برگزار شد با اشاره به اینکه ۳۳۸ دفتر در سراسر کشور تأسیس شده است اظهار داشت: از این تعداد ۹ مورد سهم استان است که چهار دفتر در مرکز استان، دو مورد در سنقر و کلیایی، یک مورد در اسلام‌آباد غرب، یک مورد در صحنه و یک مورد در کنگاور قرار دارد.

وی با بیان اینکه تمامی دادخواست‌های حقوقی، شکواییه‌ها و موضوعات مربوط به چک در این دفاتر نوشته می‌شود عنوان کرد: در سال گذشته از ۴۰ میلیون ابلاغیه ۲۵ میلیون به صورت الکترونیکی انجام شده و این موضوع امتیازات بسیاری نسبت به روش سنتی دارد.

دشتی‌اردکانی با اشاره به اینکه در روش ابلاغیه الکترونیکی این اقدام به صورت واقعی انجام می‌شود گفت: در این روش نسبت به روش سنتی هزینه‌ها کاهش، سرعت افزایش و شأن مردم نیز حفظ می‌شود.

رئیس هیئت مدیره دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی استان کرمانشاه با بیان اینکه براساس استانداردهای تعریف شده به ازای هر ۷۰۰ خدمت یک دفتر خدمات الکترونیکی قضایی باید تأسیس شود افزود: در شهر کرمانشاه با وجود جمعیت یک میلیون نفری چهار مرکز فعال است و در سایر شهرستان‌ها نیز در حال تأمین است.

وی با اشاره به اینکه ب اساس برنامه‌ریزی‌ها تا پایان امسال تعداد این مراکز از ۳۳۸ مورد به ۱۰۰۰ مورد در کشور افزایش می‌یابد بیان کرد: تعداد دفاتر استان نیز تا پایان امسال به ۱۵ دفتر افزایش می‌یابد و داشتن مدرک قضایی از شرایط لازم برای مدیریت این دفاتر است.

دشتی‌اردکانی با بیان اینکه بیشتر تخلفات مربوط به این دفاتر در حوزه دریافت وجه اضافی است که از اخطار شفاهی تا ابطال پروانه جریمه دارد گفت: حدود ۲۰۰ خدمت در این دفاتر ارائه می‌شود و هزینه خدمات نیز در دفاتر و سایت عدل ایران ثبت شده است.

وی با اشاره به اینکه حدود پنج میلیون نفر از سامانه ثنا کد الکترونیکی قضایی دریافت کرده‌اند و از آخرین مسائل سیاسی خود مطلع می‌شوند افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها تا پایان امسال شکواییه‌های کیفری و شورای حل اختلاف نیز به صورت الکترونیکی ابلاغ می‌شود.

دشتی‌اردکانی با بیان اینکه در گذشته بیشترین اطاله در محاکم مربوط به ابلاغ اوراق قضایی بوده است خاطرنشان کرد: در استان به صورت ماهانه ۱۱۰ هزار ابلاغیه وجود دارد که ۶۰ درصد آن به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.