برترین ها: این روزها داستان بر سر پیدا کردن سرور‌های مربوط به هاتگرم و تلگرام طلایی بود در ساختمان وزارت ارتباطات خبرساز شده است. روز گذشته ماجرا با اظهارات سردار محمدحسین جلالی رییس سازمان پدافند غیرعامل آغاز شد که در مصاحبه‌ای با «باشگاه خبرنگاران جوان» و با طرح این موضوع که وزارت ارتباطات به پیام‌رسان‌های […]

برترین ها: این روزها داستان بر سر پیدا کردن سرور‌های مربوط به هاتگرم و تلگرام طلایی بود در ساختمان وزارت ارتباطات خبرساز شده است.

بیانیه سازمان پدافند غیرعامل علیه وزیر ارتباطات

روز گذشته ماجرا با اظهارات سردار محمدحسین جلالی رییس سازمان پدافند غیرعامل آغاز شد که در مصاحبه‌ای با «باشگاه خبرنگاران جوان» و با طرح این موضوع که وزارت ارتباطات به پیام‌رسان‌های داخلی کمک نمی‌کند گفته بود: «یک سری حمایت‌های زیرساختی است که برای تقویت زیرساخت‌ها باید در اختیار این شبکه‌ها قرار می‌دادند که ندادند. در حال حاضر شما با مراجعه به طبقه نهم ساختمان دیتاسنتر مرکز امام خمینی(ره) می‌توانید ببینید سرورهایی که برای تلگرام بوده، در اختیار هاتگرام و طلاگرام قرار گرفته است، در صورتی که می‌توانستند آنها را به سروش بدهند اما ندادند.»

همین صحبت‌های سردار جلالی باعث شد تا محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات رودربایستی را کنار بگذارد و سریع واکنش نشان دهد.

وزیر ارتباطات به فاصله دو سه ساعت از اظهارات رییس سازمان پدافند غیرعامل در گفتگو با خبرگزاری «ایسنا» به صحبت‌های سردار جلالی واکنش نشان داد و  گفت: «شاید نشود دزدی ابرها را ثابت یا رد کرد اما نبودن سرور در طبقه نهم ساختمان امام را می‌شود ثابت کرد.

وزیر ارتباطات افزود: در حال در بحث فضای مجازی، تصمیم گیر و مدیریت کننده و هماهنگ کننده مرکز ملی فضای مجازی است. ما هم نظرات خودمان را در این خصوص داده ایم؛ در دی ماه نظر خودمان را درباره نسخه های غیررسمی تلگرام گفته ایم؛ یک بار اطلاعیه دادیم.

آذری جهرمی در خصوص اظهارات پیرامون نسخه های غیررسمی تلگرام افزود: برخی یک بار می گویند سرور در طبقه نهم است، یک بار می گویند اینترنتش را وزارت ارتباطات تامین می کند. خوب، همه اینترنت کشور را ما تامین می کنیم. نمی شود حرف های بی ربط بزنیم و صحبت هایی مطرح کنیم که مبنایی نداشته باشد.

او درباره حمایت از پیام رسان های بومی هم گفت: ما هم معتقدیم باید حمایت شوند و این کار را هم کرده ایم. مرجع قضاوت در این خصوص هم مرکز ملی فضای مجازی است. کسی که مدام می رود مصاحبه می کند خودش بگوید در راستای حمایت از پیام رسان های بومی چه کار کرده؟ نمی شود که مدام مطالبه بکنیم و حرف بزنیم و بگوییم لنگش کن، فضای جامعه این تیپی است.

اعتماد آنلاین هم به نقل از وزیر ارتباطات نوشت: روز گذشته وی  خبر داده است که ما از روابط‌ عمومی خواسته‌ایم، از خبرنگاران دعوت کند تا بروند و طبقه نهم ساختمان امام را بازدید کنند و نتیجه را به قضاوت افکارعمومی بگذارند.

به خاطر همین صحبت‌های آذری جهرمی بود که با دعوت رسانه‌ای آذری جهرمی، خبرنگاران و تصویربرداران رسانه‌ها، راس ساعت دو در ساختمان شرکت ارتباطات زیرساخت وزارت ارتباطات در میدان امام خمینی(ره) حاضر شدند.

همان‌طور که وزیر گفته بود خبرنگاران با همراهی هادیان مدیر روابط‌عمومی وزارت ارتباطات به طبقه نهم وزارتخانه رفتند و در طبقه نهم ساختمان سهراب آغ بیات مدیر کنترل و پایش شبکه ارتباطات زیرساخت هم به جمع خبرنگاران اضافه شد.

آغ‌بیات، خبرنگاران را به قسمت‌های مختلف طبقه نهم وزارتخانه برد و به همه توضیح داد که در هر قسمت سوییچ‌های چه بخشی نگه‌داشته می‌شوند. آغ‌بیات همچنین در پاسخ به خبرنگارانی که تلاش می‌کردند تا به هر نحوی شده ردی از سرورهای هاتگرام یا طلا‌گرام پیدا کنند، تاکید کرد که در این طبقه امکان نگهداری سرور وجود ندارد. و در نهایت در جریان بازدید خبرنگاران در طبقه نهم وزارت ارتباطات خبری از سرورهای تلگرام طلایی و هاتگرام نبود.

همچنین باشگاه خبرنگاران جوان در خبری نوشت: روابط عمومی سازمان پدافند غیرعامل بعد از این بازدید خبرنگاران با صدور بیانیه‌ای نسبت به اظهارات وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره‌ی طبقه نهم مرکز امام(ره) واکنش نشان داد.

این بیانیه با تاکید بر اینکه نباید منافع ملی را پای اهداف سیاسی، یا تبلیغاتی ذبح کنیم، می افزاید: اولاً درخواست عجولانه وزیر ارتباطات از جمعی از خبرنگاران برای بازدید از یک محل خاص در این وزارتخانه زیاده از حد تبلیغاتی است و بهتر بود ایشان بجای این اقدام جمعی از کارشناسان فنی، قضایی و امنیتی را برای حضور در محل مربوطه دعوت می کرد.

ثانیاً، بررسی های بیشتر نشان دهنده این است که ابعاد موضوع بسیار فراتر از چیزی است که در سخنرانی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور اشاره شده است و ثالثاً اساساً در این موضوع تردیدی نیست که تداوم فعالیت نسخه‌های غیر رسمی تلگرام عامل اصلی صدمه دیدن تلاش های شبانه روزی تیم های جوان جهادی، متخصص داخلی است که در ماه های گذشته با انگیزه و اخلاص نسخه های کارآمدی از پیام رسان های داخلی را توسعه داده اند.

این بیانیه ضمن دعوت از وزیر جوان و پر تلاش ارتباطات به داشتن حوصله بیشتر و اشراف بر زیر مجموعه خود آورده است: اگر همین همت و تلاشی که دوستان برای حفظ تلگرام به هر قیمتی دارند در حمایت از شبکه های اجتماعی بومی داشتند، به طور قطع خدمات دهی این شبکه ها قابل رقابت با نسخه های خارجی بود.

در انتهای این بیانیه آمده است: سازمان پدافند غیرعامل کشور بر خلاف برخی دستگاه ها در صیانت از منافع ملی و رعایت قانون با کسی رو دربایستی نداشته و از برگزاری شوهای رسانه‌ای تخریبی نمی‌هراسد.