علی فولادی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به اینکه از ابتدای کار ارزیابی واحدهای خسارت‌دیده حدود ۱۰۳ هزار پرونده در زمینه مساکن و واحدهای تجاری آسیب‌دیده تشکیل شده است اظهار داشت: از این تعداد ۳۵ هزار واحد احداثی و ۶۵ هزار واحد نیز تعمیری بودند که کار تعمیرات آن‌ها به سرعت […]

علی فولادی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به اینکه از ابتدای کار ارزیابی واحدهای خسارت‌دیده حدود ۱۰۳ هزار پرونده در زمینه مساکن و واحدهای تجاری آسیب‌دیده تشکیل شده است اظهار داشت: از این تعداد ۳۵ هزار واحد احداثی و ۶۵ هزار واحد نیز تعمیری بودند که کار تعمیرات آن‌ها به سرعت آغاز شد و کار ساخت و ساز نیز با حمایت‌ها و کمک مسئولان استان و اعتبارات در نظر گرفته شده از طرف دولت آغاز شد.

وی با بیان اینکه تاکنون حدود ۷۰۰۰ واحد در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه تکمیل شده است که بیشتر در روستاها قرار دارند عنوان کرد: با توجه به اینکه ساخت و ساز در شهرها دارای مکانیزم‌های پیچیده‌ای است با سرعت کمتری آغاز شد و شهر سرپل‌ذهاب که در بین شهرهای آسیب‌دیده بیشترین آسیب ‌را دیده بود حدود ۱۷ هزار خانوار شامل ۷۰۰۰ واحد احداثی و ۱۰ هزار و ۵۰۰ واحد تعمیری در این شهر ارزیابی شد.

فولادی با اشاره به اینکه اکنون ۱۰۰ واحد در شهر سرپل‌ذهاب تکمیل شده است گفت: تاکنون ۵۰۰۰ واحد اجرای فونداسیون و ۳۰۰۰ واحد اجرای اسکلت در شهر سرپل‌ذهاب انجام شده است و بیشتر واحدهایی که این فرایند را طی می‌کنند به سمت تکمیل شدن می‌روند.

معاون ستاد بازسازی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه افزود: امید داریم تا پایان شهریور واحدهای ضروری روستایی به اتمام برسند و براساس برنامه‌ریزی‌ها ۱۶ هزار واحد صددرصد تخریبی و نوع یک باید تکمیل شدند و واحدهای نوع دو که بیشتر واحدهای فرسوده بودند در اولویت بعدی قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه در بازسازی مناطق زلزله‌زده بم بعد از ۹ ماه نخستین فونداسیون اجرا شد بیان کرد: با وجود اینکه مشکلات متعددی از جمله مصالح، پیمانکاری، دستمزد کارگران و افزایش قیمت‌ها در بازسازی مناطق زلزله‌زده وجود داشت اما بازسازی با سرعت مناسبی در حال انجام است.

فولادی با بیان اینکه از ۳۵ هزار واحد احداثی ۳۲ هزار واحد تعیین تکلیف شده است عنوان کرد: از ۳۵ واحد احداثی ۲۶ هزار واحد اجرای فونداسیون و ۲۰ هزار واحد اجرای اسکلت انجام شده و براساس برنامه زمان‌بندی تا فرارسیدن فصل سرما تمامی واحدهای روستایی تعیین تکلیف می‌شوند و به بهره‌برداری می‌رسند.

وی افزود: در زمینه واحدهای شهری به طور تقریبی در پنج ماه نخست امسال هیچ عملیات ساخت و سازی انجام نشد و به طور قطع بیشتر واحدهای شهری تا پایان سال تعیین تکلیف می‌شوند و بخشی نیز در سال آینده به بهره‌برداری می‌رسند.

فولادی درباره قیمت قراردادهای منعقد شده با پیمانکاران گفت: قرارداد منعقد شده با پیمانکاران در ابتدا با قیمت مناسب انجام شد و برای هر مترمربع ۵۵۳ هزار تومان بود اما بعد از عید نوروز که قیمت‌ها تغییر کرد قراردادهای منعقد شده نیز با قیمت‌های متفاوتی انجام شدند اما کارفرمایان مناطق زلزله‌زده خود متقاضیان هستند و در ارتباط با افزایش و کاهش قیمت قرارداد مختار هستند.

وی با بیان اینکه از ۱۰۳ هزار پرونده تشکیل شده در ۱۰ شهر و ۱۶۲۳ روستا ۹۴ هزار فقره در بانک‌های عامل عقد قرارداد شده است بیان کرد: از این تعداد ۶۹ هزار مورد وام احداثی و ۷۳ هزار مورد وام تعمیری پرداخت شده است و در مجموع حدود ۱۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات و کمک بلاعوض به زلزله‌زدگان پرداخت شده است.

معاون ستاد بازسازی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه با اشاره به اینکه اکنون عقد قرارداد به صورت کامل در بانک‌های عامل انجام شده است گفت: از این میزان بین ۶۰ تا ۷۰ درصد تسهیلات را دریافت کرده‌اند و طی ماه‌های آینده مابقی تسهیلات نیز جذب و پرداخت می‌شود.

انتهای پیام / ع