روزنامه هفت صبح – احمد رنجبر: نکاتی خواندنی درباره پنج فیلم پرفروش در سال های ۹۲ تا ۹۷٫ هر سال اقبال مردم به سمت چه فیلم هایی بوده؟ این فیلم ها چه کیفیتی داشته اند؟ آیا مورد توجه جشنواره فجر قرار داشتند یا ذائقه داوران و مخاطبان همسو نیست؟ «هزارپا» رکورد فروش را شکسته و […]

روزنامه هفت صبح – احمد رنجبر: نکاتی خواندنی درباره پنج فیلم پرفروش در سال های ۹۲ تا ۹۷٫ هر سال اقبال مردم به سمت چه فیلم هایی بوده؟ این فیلم ها چه کیفیتی داشته اند؟ آیا مورد توجه جشنواره فجر قرار داشتند یا ذائقه داوران و مخاطبان همسو نیست؟

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

«هزارپا» رکورد فروش را شکسته و در آستانه رسیدن به فروش ۲۰ میلیارد تومانی است. اگر به «سینماتیکت» مراجعه کنید، متوجه می شوید همچنان استقبال ادامه دارد و فروش فیلم ابوالحسن داودی فراتر از این مقدار خواهد رفت. به این مناسبت سری زده ایم به پنج فیلمی که هر سال در صدر جدول فروش ایستاده اند؛ سال های ۹۲، ۹۳، ۹۴، ۹۵، ۹۶ و ۹۷ سوژه این پرونده هستند.

برای این که آمار و ارقام مان واقعی تر شود، در کنار میزان فروش، تعداد مخاطب هر فیلم را هم آورده ایم. از آنجا که مبنای قیمت ها سینماهای تهران است، تعداد مخاطب هم بر اساس پایتخت سنجیده شده. مرجع آمار و ارقام سایت سی نت است. علاوه بر میزان فروش و تعداد تماشاچی، کیفیت هر فیلم هم مد نظر قرار گرفته تا عیار آن مشخص شود. آیتم دیگر به حضور فیلم ها در جشنواره اختصاص دارد تا بدانیم سلیقه مردم و داوران جشنواره همسو است یا نه. اشاره ای به ژانر هر فیلم هم شده که نشان می دهد در هر سال سلیقه مخاطب به چه سمت بوده.

جالب آن که سال ۹۶ فیلم های صدر جدول کمدی بودند و سال ۹۲ هر پنج فیلم پرفروش را آثاری جدی تشکیل می دادند. و یک نکته جالب دیگر این که «اخراجی ها ۲» با ۲,۰۸۷,۲۲۲ مخاطب همچنان پرمخاطب ترین فیلم دو دهه اخیر است. بعد از آن «نهنگ عنبر ۲» ایستاده با ۱,۶۵۷,۲۶۷ نفر و رتبه سوم در اختیار «هزارپا» است که ۱,۶۲۸,۲۶۷ تماشاچی داشته است.

سال ۱۳۹۲؛ صدرنشین: رسوایی

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

وضعیت کلی: گیشه در سال ۹۲ حال و روز سینما تعریف چندانی ندارد. حتی با احتساب بلیت ۱۲ هزار تومانی سال ۹۶، هیچ کدام از فیلم های اکران شده موفق به حضور در باشگاه ۱۰ میلیاردی نمی شوند. اگرچه ۱۳ فیلم بالای یک میلیارد فروختند اما سینما در آستانه ورشکستگی قرار داشت. برای این که پی به آمار دقیق تر ببریم خوب است بدانیم رسوایی ۵۸۹,۴۱۲ نفر مخاطب در تهران داشته حال آن که بارکد که در سال ۹۵ جزو ۵ فیلم اول جدول نیست ۱,۰۳۵,۴۷۷ نفر مخاطب دارد. قیمت بلیت: سینماهای مدرن ۶۰۰۰ تومان / ممتاز ۵۰۰۰ تومان / درجه یک ۴۰۰۰ تومان / درجه دو ۲۵۰۰ تومان.

پنج پرفروش سال ۱۳۹۲ به این ترتیب است:

رسوایی | مسعود ده نمکی

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

چقدر فروخت؟ ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تعداد مخاطب در تهران: ۵۸۹,۴۱۲ نفر چه ژانری دارد؟ درام اجتماعی ستاره های فیلم: اکبر عبدی، الناز شاکردوست، محمدرضا شریفی نیا در جشنواره فجر حضور داشت؟ این فیلم در جشنواره حاضر بود، اکبر عبدی نامزد دریافت جایزه شد اما در نهایت سیمرغ بهترین چهره پردازی به رسوایی تعلق گرفت. کیفیت آن چطور بود؟ فیلم نقد درستی به شرایط جامعه امروز دارد، بازی اکبر عبدی ویژه است ولی «رسوایی» از شعار رنج می برد.

هیس دخترها فریاد نمی زنند! | پوران درخشنده

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

چقدر فروخت؟ ۴ میلیارد و ۴۷۷ میلیون تومان تعداد مخاطب در تهران: ۵۸۲,۷۷۶ نفر چه ژانری دارد؟ درام اجتماعی ستاره های فیلم: شهاب حسینی، مریلا زارعی، طناز طباطبایی، جمشید هاشم پور، بابک حمیدیان در جشنواره فجر حضور داشت؟ سیمرغ بهترین فیلم مردمی را به دست آورد. کیفیت آن چطور بود؟ به خاطر هشدار جدی اش درباره کودک آزاری واجد تحسین است.

تهران ۱۵۰۰ | بهرام عظیمی

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

چقدر فروخت؟ ۲ میلیارد و ۳۱۱ میلیون تومان تعداد مخاطب در تهران: ۲۸۴,۸۹۴ نفر چه ژانری دارد؟ انیمیشن ستاره های فیلم: چهره های کارتونی بهرام رادان، هدیه تهرانی، مهران مدیری، محمدرضا شریفی نیا و … در جشنواره فجر حضور داشت؟ در بخش فیلم های اول پذیرفته شد و جایزه ای به دست نیاورد. کیفیت آن چطور بود؟ فیلم جزو انیمیشن های پیشرو سینمای ما محسوب می شود و در زمان اکران با نقدهای مثبت مواجه شد. غالب انتقادها به فیلمنامه اثر بر می گردد که همپای قدرت تکنیکال فیلم نبوده است.

حوض نقاشی | مازیار میری

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

چقدر فروخت؟ ۲ میلیارد و ۲۲۰ میلیون تومان تعداد مخاطب در تهران: ۳۱۰,۵۸۸ نفر چه ژانری دارد؟ درام اجتماعی ستاره های فیلم: شهاب حسینی، نگار جواهریان، فرشته صدر عرفایی در جشنواره فجر حضور داشت؟ سیمرغ بهترین فیلم مردمی و بهترین طراحی صحنه و لباس را از آن خود کرد. کیفیت آن چطور بود؟ اثری متوسط که قصد داشت ادای دین به بیماران کم توان ذهنی بکند اما موفق نبود. حتی به زعم خیلی از منتقدان بازی شهاب حسینی در این فیلم جزو کارهای بد این بازیگر به حساب می آمد.

گذشته | اصغر فرهادی

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

چقدر فروخت؟ یک میلیارد و ۷۶۲ میلیون تومان تعداد مخاطب در تهران: ۲۹۶,۹۴۱ نفر چه ژانری دارد؟ درام اجتماعی ستاره های فیلم: برنیس بژو، طاهر رحیم، علی مصفا در جشنواره فجر حضور داشت؟ نه. این فیلم اولین بار در جشنواره کن رونمایی شد و برنیس بژو به خاطر بازی در آن به جایزه رسید. کیفیت آن چطور بود؟ «گذشته» نشان داد اصغر فرهادی در خارج از مرزها هم می تواند فیلمساز موفقی باشد.

سال ۱۳۹۳؛ صدرنشین: شهر موش ها ۲

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

وضعیت کلی گیشه: در سال ۹۳ فروش فیلم ها مطلوب نبود و فقط معدودی پرفروش شدند. برای این که متوجه میزان دقیق فروش شویم دست به یک محاسبه می زنیم: اگر فیلم ها را با بلیت سال ۹۶ حساب کنیم، «شهر موش ها ۲»، «طبقه حساس» و «معراجی ها» وارد باشگاه ۱۰ میلیاردی می شوند. این سه فیلم رونقی نسبی به گیشه دادند و باعث شدند کمی از شرایط وخیم پیش کاسته شود. قیمت بلیت: سینماهای مدرن ۶۵۰۰ تومان، سینماهای ممتاز ۵۰۰۰ تومان، سینماهای درجه یک ۴۰۰۰ تومان، سینماهای درجه دو ۲۵۰۰ تومان. اینها پنج فیلم پرفروش سال ۱۳۹۵ هستند:

شهر موش ها ۲ | مرضیه برومند

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

چقدر فروخت؟ ۱۱ میلیارد و ۳۴۰ میلیون تومان تعداد مخاطب در تهران: ۱,۳۴۲,۲۲۲ نفر چه ژانری دارد؟ عروسکی در جشنواره فجر حضور داشت؟ نه. مرضیه برومند فیلمش را بدون نمایش در جشنواره اکران کرد. او می دانست جشنواره فجر اقبال چندانی به فیلم های عروسکی ندارد. کیفیت آن چطور بود؟ بعد از سال ها خاطرات بچه های دهه ۶۰ زنده شد و البته بچه های امروزی هم با «شهر موش ها ۲» ارتباط گرفتند. عمده ایرادها به فیلمنامه اثر بر می گشت وگرنه زایش شخصیت ها به کمک اثر آمدند. شخصیت های جدید دارای جذابیت لازم هستند و می توانند مورد استفاده برای ساخت فیلم دیگری از مجموعه شهر موش ها قرار گیرند.

طبقه حساس | کمال تبریزی

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

چقدر فروخت؟ ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان تعداد مخاطب در تهران: ۷۵۴,۲۶۷ نفر نفر چه ژانری دارد؟ کمدی ستاره های فیلم: رضا عطاران، پانته آ بهرام، آزاده صمدی، هوتن شکیبا در جشنواره فجر حضور داشت؟ رضا عطاران جایزه نقش اصلی مرد را از آن خود کرد. البته این جایزه متعلق به نوید محمدزاده برای عصبانی نیستم بود که مسئولان وقت جشنواره به دلیل فشارهای بیرونی از تصمیم برای دادن جایزه به محمدزاده گذشتند. کیفیت آن چطور بود؟ «طبقه حساس» یک کمدی ضعیف در کارنامه کمال تبریزی است که جز چند سکانس بامزه از رضا عطاران چیز دیگری ندارد.

معراجی ها | مسعود ده نمکی

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

چقدر فروخت؟ ۵ میلیارد و ۱۴۰ میلیون تومان تعداد مخاطب در تهران: ۴۴۷,۵۵۶ نفر چه ژانری دارد؟ دفاع مقدس ستاره های فیلم: اکبر عبدی، برزو ارجمند، مهران رجبی، بهاره افشاری در جشنواره فجر حضور داشت؟ نه. قرار بود مسعود ده نمکی فیلم را به جشنواره برساند اما حادثه منجر به مرگ در صحنه فیلمبرداری، کار تولید را به تعویق انداخت. کیفیت آن چطور بود؟ معراجی ها سوژه ای ارزشمند دارد اما پرداختش ضعیف بود و نقدهای جدی متوجه آن شد. با این حال مسعود ده نمکی به مقصودی که مد نظر داشت رسید.

آتش بس ۲ | تهمینه میلانی

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

چقدر فروخت؟ ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تعداد مخاطب در تهران: ۵۹۳,۷۷۸ نفر نفر چه ژانری دارد؟ کمدی ستاره های فیلم: بهرام رادان، میترا حجار، آتیلا پسیانی، گوهر خیراندیش در جشنواره فجر حضور داشت؟ نه.چون اصلا آتش بس ۲ فاقد فاکتورهای حضور در جشنواره است. کیفیت آن چطور بود؟ فیلم پر از شعار در باب رابطه همسران است.

شیار ۱۴۳ | نرگس آبیار

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

چقدر فروخت؟ ۳ میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان تعداد مخاطب در تهران: ۳۹۱,۸۸۹ نفر چه ژانری دارد؟ دفاع مقدس ستاره های فیلم: مریلا زارعی، مهران احمدی، جواد عزتی در جشنواره فجر حضور داشت؟ شیار ۱۴۳ موفق به دریافت سه سیمرغ از جشنواره فیلم فجر شده است. کیفیت آن چطور بود؟ به زعم بسیاری از مخاطبان، شیار ۱۴۳ جزو بهترین آثار ساخته شده حوزه دفاع مقدس قرار می گیرد.

سال ۱۳۹۴؛ صدر نشین: محمد رسول الله (ص)

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

وضعیت کلی گیشه: اگر تعداد مخاطب فیلم های پرفروش را با قیمت بلیت سال ۹۶ مقایسه کنیم، فقط «نهنگ عنبر» در کنار فیلم مجیدی در باشگاه ۱۰ میلیاردی ها قرار می گیرد. نکته مهم این که چهار فیلم پرفروش سال ۹۴ کمدی نیستند. در این سال اوضاع گیشه سینما چندان خوب نبود و سینما از فروش پایین رنج می برد. قیمت بلیت: سینماهای مدرن ۷۰۰۰ تومان، سینماهای ممتاز ۶۰۰۰ تومان، سینماهای درجه یک ۵۰۰۰ تومان، سینماهای درجه دو ۳۰۰۰ تومان. پنج فیلم پرفروش سال ۱۳۹۴ به این شرح است:

محمد رسول الله (ص) | مجید مجیدی

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

چقدر فروخت؟ ۱۴ میلیارد و ۴۶۰ میلیون تومان تعداد مخاطب در تهران: ۱,۰۰۴,۸۹۷ نفر چه ژانری دارد؟ تاریخی – مذهبی ستاره های فیلم: علیرضا شجاع نوری، مهدی پاکدل، داریوش فرهنگ، محسن تنابنده، مینا ساداتی، ساره بیات در جشنواره فجر حضور داشت؟ نه. مجید مجیدی ترجیح داد فیلمش از بخش مسابقه خارج شود. او در جشنواره سی و سوم فجر رئیس هیات داوران بود و محمد رسول الله در بخش جنبی به نمایش در آمد. کیفیت آن چطور بود؟ مجید مجیدی کاری را که باید انجام داد و نتیجه ای مطلوب به دست آورد. برخی اما نقدهایی جدی به فیلم وارد کردند از جمله مسعود فراستی.

نهنگ عنبر | سامان مقدم

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

چقدر فروخت؟ ۷ میلیارد و ۵۷۰ میلیون تومان تعداد مخاطب در تهران: ۱,۰۵۳,۰۰۰ نفر چه ژانری دارد؟ کمدی ستاره های فیلم: رضا عطاران، مهناز افشار، ویشکا آسایش، هانیه توسلی در جشنواره فجر حضور داشت؟ نه. سامان مقدم تصمیم داشت فیلم را به جشنواره دهد اما گفته می شود به توصیه دبیر وقت جشنواره برای پیشگیری از حاشیه ها این اتفاق رخ نداد. کیفیت آن چطور بود؟ شوخی های فیلم با دهه ۶۰ به دل نشست و باعث شد «نهنگ عنبر» یک کمدی جذاب لقب بگیرد. فصل دهه ۶۰ برگ برنده آن است که زمینه موفقیت قسمت دوم فیلم را هم فراهم کرد.

ایران برگر | مسعود جعفری جوزانی

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

چقدر فروخت؟ ۵ میلیارد و ۱۶۰ میلیون تومان تعداد مخاطب در تهران: ۵۶۵,۴۵۵ نفر چه ژانری دارد؟ کمدی ستاره های فیلم: علی نصیریان، محسن تنابنده، سحر جعفری جوزانی، احمد مهران فر در جشنواره فجر حضور داشت؟ بله. این فیلم در چند رشته نامزد بود. مهین نویدی سیمرغ بهترین چهره پردازی را به دست آورد. کیفیت آن چطور بود؟ «ایران برگر» با بهره گیری از اشارات سیاسی ساخته شد و در مجموع اثری متوسط محسوب می شود. مسعود جعفری جوزانی قصد داشت با زبان کمدی به سیاست و بازی های سیاسی کنایه بزند.

کوچه بی نام | هاتف علیمردانی

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

چقدر فروخت؟ ۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان تعداد مخاطب در تهران: ۴۱۸,۸۷۰ نفر چه ژانری دارد؟ درام اجتماعی ستاره های فیلم: فرهاد اصلانی، فرشته صدر عرفایی، امیر آقایی، باران کوثری، پانته آ بهرام در جشنواره فجر حضور داشت؟ باران کوثری برای «کوچه بی نام» سیمرغ نقش اصلی را گرفت. کیفیت آن چطور بود؟ فیلم یک قصه پر کشش را خوب روایت می کند. «کوچه بی نام» جزو بهترین ساخته های علیمردانی است.

شاهزاده روم | هادی محمدیان

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

چقدر فروخت؟ ۳ میلیارد و ۹۴۰ میلیون تومان تعداد مخاطب در تهران: ۲۶۱,۶۷۳ نفر چه ژانری دارد؟ انیمیشن در جشنواره فجر حضور داشت؟ «شاهزاده روم» از بخش نگاه نو لوح تقدیر گرفت. کیفیت آن چطور بود؟ از نظر تکنیکال چند گام جلوتر از انیمیشن های ایرانی بود و مورد تحسین مخاطبان قرار گرفت. شاهزاده روم داستان گیرایی هم داشت. حضور یک انیمیشن در میان پنج فیلم پرفروش سال به خودی خود یک اتفاق خاص است که به نام شاهزاده روم سند خورده.

سال ۱۳۹۵؛ صدرنشین: فروشنده

وضعیت کلی گیشه: بعد از رونمایی فیلم ها در جشنواره سی و چهارم می شد رونق گیشه سال ۹۵ را پیش بینی کرد. با این حال فروش فیلم ها فراتر از تصور بود و باعث شد سینمای ایران در سال ۹۵ ویژه شود. در این سال علاوه بر کمدی ها، فیلم های جدی هم مورد توجه قرار گرفتند. علاوه بر فیلم هایی که در ادامه به عنوان پنج تای بالای جدول درباره شان نوشته ایم، «بارکد» هم وارد باشگاه ۱۰ میلیاردی شد. نکته جالب این که فیلم اول جدول، کمدی نیست و «ابد و یک روز» داستانی تلخ دارد. قیمت بلیت: سینماهای مدرن ۸۰۰۰ تومان، سینماهای ممتاز ۶۰۰۰ تومان، سینماهای درجه یک ۵۰۰۰ تومان، سینماهای درجه دو ۴۰۰۰ تومان. این هم پنج فیلم پرفروش سال ۱۳۹۵:

فروشنده | اصغر فرهادی

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

چقدر فروخت؟ ۱۶ میلیارد و ۱۰۶ میلیون تومان تعداد مخاطب در تهران: ۱,۴۴۶,۶۸۷ نفر چه ژانری دارد؟ درام اجتماعی ستاره های فیلم: شهاب حسینی، ترانه علیدوستی، فرید سجادی حسینی در جشنواره فجر حضور داشت؟ «فروشنده» نخستین بار در جشنواره کن رونمایی شد و جایزه بهترین فیلمنامه را به دست آورد. شهاب حسینی نیز برنده جایزه بهترین بازیگر مرد شد. کیفیت آن چطور بود؟ فیلم خالی از ایراد نیست اما «فروشنده» جزو بهترین تولیدات سینمای ایران در سال های اخیر است که تحسین منتقدان داخلی و خارجی را در پی داشته.

من سالوادور نیستم | منوچهر هادی

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

چقدر فروخت؟ ۱۵ میلیارد و ۷۰۶ میلیون تومان تعداد مخاطب در تهران: ۱,۱۷۵,۹۵۰ نفر چه ژانری دارد؟ کمدی ستاره های فیلم: رضا عطاران، یکتا ناصر در جشنواره فجر حضور داشت؟ نه. منوچهر هادی من سالوادور نیستم را بدون حضور در جشنواره روانه اکران کرد. کیفیت آن چطور بود؟ فیلم با ایجاد یک تضاد قصد گرفتن خنده داشت و به واسطه جذابیت رضا عطاران تا حدودی هم موفق بود.

۵۰ کیلو آلبالو | مانی حقیقی

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

چقدر فروخت؟ ۱۴ میلیارد و ۸۱۰ میلیون تومان تعداد مخاطب در تهران: ۱,۱۷۰,۶۴۶ نفر چه ژانری دارد؟ کمدی ستاره های فیلم: ساعد سهیلی، پژمان جمشیدی، آزاده صمدی، سیامک انصاری، ویشکا آسایش در جشنواره فجر حضور داشت؟ نه. مانی حقیقی اصلا ۵۰ کیلو آلبالو را برای جشنواره نساخته بود. کیفیت آن چطور بود؟ کارگردان از ساخت فیلمش منظور روشنی داشت و از پس آن بر آمد. اگر این را بدانیم همه تحلیل ها درباره سوژه نازل و شوخی های سخیف «50 کیلو آلبالو» رنگ می بازد!

سلام بمبئی | قربان محمدپور

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

چقدر فروخت؟ ۱۴ میلیارد و ۶۷۰ میلیون تومان تعداد مخاطب در تهران: ۱,۱۱۸,۱۰۸ نفر چه ژانری دارد؟ ملودرام ستاره های فیلم: محمدرضا گلزار، بنیامین بهادری، دیا میرزا در جشنواره فجر حضور داشت؟ نه. سلام بمبئی بدون حضور در جشنواره روانه اکران شد. کیفیت آن چطور بود؟ به «سلام بمبئی» نقدهای جدی وارد است اما فراموش نکنیم محمدپور فیلمش را منطبق با استانداردهای بالیوود ساخته و از این منظر موفق عمل کرده. این فیلم در فصل پاییز روی پرده رفت و فروش بالایی به دست آورد.

ابد و یک روز | سعید روستایی

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

چقدر فروخت؟ ۱۱ میلیارد و ۷۱۲ میلیون تومان تعداد مخاطب در تهران: ۱,۱۲۰,۲۰۰ نفر چه ژانری دارد؟ درام اجتماعی ستاره های فیلم: نوید محمدزاده، پریناز ایزدیار، پیمان معادی، شبنم مقدمی در جشنواره فجر حضور داشت؟ «ابد و یک روز» 9 سیمرغ از جشنواره فجر گرفت. کیفیت آن چطور بود؟ «ابد و یک روز» داستانی تکان دهنده و تلخ را محور قرار داده اما سیاه نمایی نمی کند؛ قصه اش روان و سرگرم کننده است و بازیگران (به ویژه محمدزاده) بازی های با کیفیتی به نمایش گذاشته اند.

سال ۱۳۹۶؛ صدرنشین: نهنگ عنبر ۲

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

وضعیت کلی گیشه: نسبت به سال ۹۵ شاهد افت محسوسی بودیم اما در مجموع سینمای ایران در سال ۹۶ شرایط خوبی داشت. علاوه بر ورود پنج فیلم به باشگاه ۱۰ میلیاردی شاهد چند فیلم پرفروش دیگر هم بودیم. «ساعت ۵ عصر» بیش از ۹ میلیارد و «خالتور» در حدود ۷ میلیارد فروخت. در این سال کمدی ها صدر جدول را تسخیر کردند. «رگ خواب» حمید نعمت الله هم عنوان پرفروش ترین فیلم غیرکمدی را از آن خود کرد. قیمت بلیت: سینماهای مدرن ۱۲ هزار تومان، سینماهای ممتاز ۸ هزار تومان، سینماهای درجه یک ۶ هزار تومان، سینماهای درجه دو ۵ هزار تومان. این هم از پنج فیلم پرفروش سال ۱۳۹۶:

نهنگ عنبر ۲ | سامان مقدم

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

چقدر فروخت؟ ۲۱ میلیارد و ۲۳۰ میلیون تومان تعداد مخاطب در تهران: ۱,۶۵۷,۲۶۷ نفر چه ژانری دارد؟ کمدی ستاره های فیلم: رضا عطاران، مهناز افشار، ویشکا آسایش، حسام نواب صفوی در جشنواره فجر حضور داشت؟ مقدم برای جلوگیری از سوءتفاهم «نهنگ عنبر ۱» را به جشنواره نداده بود و بعد از آن تصمیم گرفت ادامه اش را هم به شکل مستقیم روانه اکران کند. کیفیت آن چطور بود؟ داستان وقتی به دهه شصت می رفت، جذاب بود اما در مجموع مخاطب را شگفت زده نکرد. «نهنگ عنبر ۲» بیش از آن که به موفقیت خود تکیه کند وامدار قسمت اول است.

آینه بغل | منوچهر هادی

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

چقدر فروخت؟ ۲۰ میلیارد و ۷۸۰ میلیون تومان تعداد مخاطب در تهران: ۱,۵۱۵,۳۳۳ نفر چه ژانری دارد؟ کمدی ستاره های فیلم: محمدرضا گلزار، جواد عزتی، نازنین بیاتی، یکتا ناصری در جشنواره فجر حضور داشت؟ منوچهر هادی فیلمش را بلافاصله بعد از ساخت روانه اکران کرد. کیفیت آن چطور بود؟ قصه «آینه بغل» ترکیبی از کلیشه هایی است که بارها درباره فقیر و پولدار دیده و شنیده ایم. از کیفیت آن نمی توان دفاع کرد و فیلم روی شخصیت نمکین جواد عزتی استوار شده است.

گشت ۲ | سعید سهیلی

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

چقدر فروخت؟ ۱۹ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان تعداد مخاطب در تهران: ۱,۵۰۶,۱۲۳ نفر چه ژانری دارد؟ کمدی ستاره های فیلم: حمید فرخ نژاد، ساعد سهیلی، پولاد کیمیایی در جشنواره فجر حضور داشت؟ «گشت ۲» در جشنواره حاضر بود و در سه رشته نامزد شد اما جایزه ای به دست نیاورد. کیفیت آن چطور بود؟ از نظر کیفی به مراتب پایین تر از «گشت ارشاد» قرار می گیرد. سعید سهیلی یک فیلم شلوغ و آشفته ساخت که اساس آن روی مزه پرانی بازیگران بنا نهاده شده بود.

خوب، بد، جلف | پیمان قاسم خانی

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

چقدر فروخت؟ ۱۶ میلیارد و ۵۰۸ میلیون تومان تعداد مخاطب در تهران: ۱,۳۶۵,۳۴۳ نفر چه ژانری دارد؟ کمدی ستاره های فیلم: حمید فرخ نژاد، پژمان جمشیدی، سام درخشانی، ویشکا آسایش در جشنواره فجر حضور داشت؟ ابتدا در جشنواره سی و پنجم فجر رونمایی شد و دیپلم افتخار بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را از آن خود کرد. کیفیت آن چطور بود؟ اغراق نیست اگر «خوب، بد، جلف» را بهترین کمدی سال ۹۶ لقب بدهیم. اگر پیمان قاسم خانی تجربه بیشتری در کارگردانی می داشت، حالا با یک فیلم کمدی شاخص مواجه بودیم.

اکسیدان | حامد محمدی

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

چقدر فروخت؟ ۱۱ میلیارد و ۱۰۲ میلیون تومان تعداد مخاطب در تهران: ۹۸۰,۱۶۰ نفر چه ژانری دارد؟ کمدی ستاره های فیلم: جواد عزتی، امیر جعفری، شبنم مقدمی در جشنواره فجر حضور داشت؟ تهیه کننده ترجیح داد فیلم را به جشنواره ندهد. کیفیت آن چطور بود؟ «اکسیدان» قرار بود یک «مارمولک» دیگر شود اما تلاش منوچهر محمدی در مقام تهیه کننده هر دو فیلم و کارگردان (حامد محمدی) به بار ننشست.

سال ۱۳۹۷؛ صدرنشین: هزارپا

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

وضعیت کلی گیشه: گیشه سینما در سال ۱۳۹۷ شاهد رکوردشکنی هزارپا بود؛ فیلمی که عنوان پرفروش ترین را به دست آورده اما هنوز تعداد تماشاچی های آن به اندازه کلاه قرمزی و عقاب ها نیست. در سال جدید دو فیلم جدی در میان پنج فیلم اول جدول قرار دارد که خب اتفاق قابل توجهی است. قیمت بلیت: سینماهای مدرن ۱۵ هزار تومان، سینماهای ممتاز ۱۰ هزار تومان، سینماهای درجه یک ۸ هزار تومان، سینماهای درجه دو ۶ هزار تومان. پنج فیلم پرفروش سال ۹۷ تا اینجای سال به این ترتیب است:

هزارپا | ابوالحسن داودی

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

چقدر فروخت؟ فعلا حدود ۳۰ میلیارد تومان تعداد مخاطب در تهران: ۱,۶۲۸,۵۷۱ نفر چه ژانری دارد؟ کمدی ستاره های فیلم: رضا عطاران، جواد عزتی، سارا بهرامی، مهران احمدی و … در جشنواره فجر حضور داشت؟ داودی سال پیش مصاحبه ای انجام داد و اعلام کرد هزارپا را به جشنواره نمی دهد. هدف او پیشگیری از سوءتفاهم ها بود. کیفیت آن چطور بود؟ «هزارپا» ضعف هایی دارد اما به خاطر برخورداری از یک قصه پرملات مخاطب را سرگرم می کند. اتکای دیگر فیلم شوخی های متعدد آن است. میزان مخاطبانی که ناراضی از سالن خارج می شوند، کم است.

مصادره | مهران احمدی

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

چقدر فروخت؟ ۱۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان تعداد مخاطب در تهران: ۹۱۱,۷۴۳ نفر چه ژانری دارد؟ کمدی ستاره های فیلم: رضا عطاران، مهران احمدی، هومن سیدی، بابک حمیدیان در جشنواره فجر حضور داشت؟ بله ولی جایزه ای به دست نیاورد. کیفیت آن چطور بود؟ «مصادره» یک کمدی سیاه است با قصه ای پرملات که لحظات کمدی آن کم است. برخی مخاطبان اما کیفیت فیلم را زیر سوال برده اند.

تگزاس | مسعود اطیابی

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

چقدر فروخت؟ فعلا ۱۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان تعداد مخاطب در تهران: ۷۹۲,۸۵۷ نفر چه ژانری دارد؟ کمدی ستاره های فیلم: حمید فرخ نژاد، سام درخشانی، پژمان جمشیدی و … در جشنواره فجر حضور داشت؟ نه. این فیلم برای جشنواره ساخته نشده و از ابتدا هدفش گیشه بوده است. کیفیت آن چطور بود؟ ایده «تگزاس» جذاب است؛ در لحظاتی مخاطب را می خنداند اما در مجموع فیلم ضعیفی است. کارگردان ترکیب تکراری فرخ نژاد، درخشانی و جمشیدی را به خدمت گرفته بود اما استفاده ای بهینه از آنها نکرد.

لاتاری | محمد حسین مهدویان

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

چقدر فروخت؟ ۱۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان تعداد مخاطب در تهران: ۶۹۳,۸۹۵ نفر چه ژانری دارد؟ ملودرام ستاره های فیلم: ساعد سهیلی، حمید فرخ نژاد، هادی حجازی فر، جواد عزتی، زیبا کرمعلی و … در جشنواره فجر حضور داشت؟ بله؛ ولی جایزه ای به دست نیاورد. کیفیت آن چطور بود؟ «لاتاری» فیلم خوش ساختی است که دست روی احساس مخاطب می گذارد. مهدویان از پس روایت یک ملودرام بر می آید اما برخی مخاطبان با برچسب «فیلمفارسی» به مصاف آن رفتند.

به وقت شام | ابراهیم حاتمی کیا

ذائقه سینمایی این مردم نازنین

چقدر فروخت؟ ۱۳ میلیارد و ۵۲۲ میلیون تومان تعداد مخاطب در تهران: ۵۷۰,۶۵۷ نفر چه ژانری دارد؟ تریلر سیاسی ستاره های فیلم: بابک حمیدیان، هادی حجازی فر و … در جشنواره فجر حضور داشت؟ بله. برنده سه سیمرغ بلورین از جمله بهترین کارگردانی (ابراهیم حاتمی کیا) در جشنواره سال پیش فجر شد. کیفیت آن چطور بود؟ حاتمی کیا به خوبی تصویر موحش گروهک داعش و رشادت مدافعان حرم را به تصویر کشید. این فیلم با انتقادهایی مواجه بود اما توانست رضایت مخاطب هدف را جلب کند.