ثریا صفری / چند سالی است که مدیران، بازشدن مرز خسروی را اعلام می‌کنند، اما مرز باز نمی‌شود. مرزی که یادآور بازگشت آزادگان است. این مرز، روزگاری برای خودش برو بیایی داشته و مردم از سراسر کشور و کشورهای مجاور برای زیارت عتبات از آن گذر می‌کردند. حتی برخی از زائران، در کرمانشاه مجاور شده‌اند […]

ثریا صفری / چند سالی است که مدیران، بازشدن مرز خسروی را اعلام می‌کنند، اما مرز باز نمی‌شود. مرزی که یادآور بازگشت آزادگان است. این مرز، روزگاری برای خودش برو بیایی داشته و مردم از سراسر کشور و کشورهای مجاور برای زیارت عتبات از آن گذر می‌کردند. حتی برخی از زائران، در کرمانشاه مجاور شده‌اند که این هم حکایتی از غریب‌نوازی مردمان این دیار است. مرز خسروی نزدیک‌ترین نقطه از کشورمان به بغداد، کربلا، کاظمین و سامراست که این مرز تا بغداد پایتخت کشور عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و تا سامرا، ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد. سال گذشته که باز هم خبر بازگشایی مرز خسروی به روی زائران اربعین بر سر زبان‌ها افتاد، فرامرز اکبری فرماندار قصرشیرین گفته بود: ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای ایجاد و تقویت‌های زیرساخت‌های موجود این شهرستان به ویژه در مرز خسروی در ایام اربعین سرمایه‌گذاری شده است. این در حالی بود که سال گذشته، مرز باز نشد و زائران از طریق مرز مهران به زیارت عتبات رفتند. و باز هم امیدهای مرزنشینانی که به فکر لقمه‌ای نان حلال بودند، ناامید شد و طرف عراقی، مرز خسروی را ناامن اعلام کرد. امسال هم استاندار کرمانشاه در حاشیه‌ی نشست شورای برنامه‌ریزی استان که روز پنجشنبه ۱۵ شهریور برگزار شد اعلام کرد:»روز گذشته (چهارشنبه) در قالب هیاتی به ریاست وزیر کشور راهی بغداد شدیم و با وزیر کشور عراق دیدار و گفت‌و‌گو کردیم.

در این نشست در رابطه با امنیت مرز، تامین امنیت زائران اربعین حسینی و بازگشایی مرز خسروی برای تردد زائران بحث و گفت‌و‌گو شد. وزارت کشور عراق به عنوان متولی مرزهای این کشور، با موضوع بازگشایی مرز خسروی موافقت کرد و قرار شد که این موضوع را برای نهایی‌شدن در هیات وزیران عراق مطرح شود. در صورتی که این موضوع در هیات وزیران کشورعراق نیز تایید شود مرز خسروی برای تردد زائران اربعین حسینی امسال بازگشایی خواهد شد.« به نظر می‌رسد اعلام این خبر توسط استاندار، باز هم هیجانی و شتاب‌زده بود. از آنجا که در سال گذشته زیرساخت‌ها آماده و اهالی مرزنشین چشم امیدی به بازگشایی مرز خسروی داشتند و علی‌رغم نداشتن منابع مالی، سرمایه‌گذاری‌های منجر به شکست بر مبنای اخبار مدیران داشتند و برخی حتی اجناسی را برای فروش خریداری کرده بودند که نه‌تنها سودی نبردند بلکه متضرر هم شدند و در آخرین روزها، اعلام شد که طرف عراقی اجازه‌ی بازگشایی نمی‌دهد، شایسته بود که استاندار کرمانشاه عجله نمی‌کرد و اجازه می‌داد، دولت عراق موافقت‌اش را اعلام کند، بعد این خبر را رسانه‌ای می‌کرد. مردم این استان، دل‌شکسته‌تر از آن هستند که همیشه در بیم و امید زندگی کنند.