انوشیروان بندپی، سرپرست وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در گفت وگو با خبرنگاراقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره اقدامات سفر به کرمانشاه گفت: ارائه خدمات توانبخشی، درمانگاه تأمین اجتماعی و خانه کوچک برای معلولین ذهنی و همچنین شرکت در کارگاه اشتغال استان کرمانشاه را در دستور کار داشتیم. وی ادامه داد:با توجه به اینکه نرخ بیکاری کرمانشاه […]

انوشیروان بندپی، سرپرست وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در گفت وگو با خبرنگاراقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره اقدامات سفر به کرمانشاه گفت: ارائه خدمات توانبخشی، درمانگاه تأمین اجتماعی و خانه کوچک برای معلولین ذهنی و همچنین شرکت در کارگاه اشتغال استان کرمانشاه را در دستور کار داشتیم.

وی ادامه داد:با توجه به اینکه نرخ بیکاری کرمانشاه از میانگین کشوری بالاتر است. یک تدابیر ویژه ای را برای توسعه فضای کسب و کار استان در نظر گرفته ایم. موانعی که در توسعه اشتغال در استان ها وجود دارد را رفع کنیم.

۱۵ مرحله‌ برای دریافت وام اشتغال روستایی/خیلی‌ها خسته و منصرف می‌شوند

بندپی افزود: کرمانشاه جزو ۸استانی است که برای شغل اولی ها یارانه دستمزد تعلق می گیرد. در طرح اشتغال فراگیر ۶ محور برای وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ۳۳۸ هزار شغل در نظر گرفته شده است. از جمله این طرح‌ها کارورزی، مشوق‌های بیمه ای، کارآموزی در عرصه محیط واقعی کار و دستمزد یارانه است که در استان کرمانشاه برای شغل اولی‌ها ۳۰ درصد را در طرح برای پرداخت  تقبل کردیم .این طرح زیر مجموعه تبصره ۱۸ است. باید در کنار ایجاد اشتغال نظارت و صیانت از اشتغال موجود را داشته باشیم و به گونه ای عمل نکنیم که از یک طرف یک میلیون شغل ایجاد کنیم و از طرف دیگر شاهد ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار بیکاری اجباری باشیم.

سرپرست وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: در این راستا ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ واحد را شناسایی کردیم که بتوانیم در جهت رفع مشکلات آنها اقدام کنیم تا بتوانیم شرایط پایداری برای اشتغال فراهم کنیم.همه مددجویان پشت نوبتی طی مهرماه امسال تحت پوشش بهزیستی قرار خواهند گرفت و افرادی که از قلم افتاده باشند می توانند در سامانه ثبت نام کنند.

محسنی بند پی  گفت:خوشبختانه کرمانشاه یکی از استان‌های پیشرو در بحث پرداخت تسهیلات به شمار می‌رود و امیدوارم با پذیرش سریعتر طرح‌ها و معرفی آن‌ها به بانک، تمامی افراد دارای شرایط هرچه سریعتر از تسهیلات اعطایی بهره‌مند شوند.

سرپرست وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی همچنین از اضافه شدن سالانه ۵۰۰ هزار دانش آموخته به جمعیت جویای کار خبر داد و گفت: دولت امیدوار است با اجرای طرح پرداخت تسهیلات کم بهره به روستائیان و عشایر از آن جهت که بخش زیادی از فارغ التحصیلان ساکن روستا‌ها هستند مشکل اشتغال را تا حد زیادی کاهش دهد.

وی با اشاره به گزارش فر نیوز به نقل از مرکز پژوهش های مجلس گفت: از پاییز ۹۳ تا زمستان ۹۶ حدود ۳ میلیون نفر به جمعیت فعال کشور اضافه شده است که در ۱۰ سال گذشته بی سابقه بوده است.  طی این ۳ سال ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر یعنی بالغ بر ۷۰ درصد اشتغال ایجاد شده است.

سرپرست وزرات تعاون، کار ورفاه اجتماعی  اظهار داشت: بر همین اساس برای طرح اشتغال روستایی برای اولین بار با چنین حجم و نظارت بالایی در مرحله اول ۱٫۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی اختصاص داده شد.

وی با ابراز رضایت از عملکرد ۴ بانک عامل در پرداخت تسهیلات اشتغالزایی روستایی و عشایری و مناطق زلزله زده، گفت: ما نیز سقف تصمیمات استان را از ۶۰ میلیارد ریال به ۱۰۰ میلیارد ریال رساندیم. کارگروه ملی را مرتب برگزار میکنیم و لازم است استانداران در آن جلسه حضور داشته باشند تا مسائل و مشکلات استانها را بررسی کنیم.

* برنامه ای برای جلسه شورای عالی کار نداریم

بندپی درباره اعلام جزئیات بسته های حمایتی در هفته آینده گفت:کیفیت بسته های حمایتی، جمعیت تحت پوشش و اینکه چه مبلغی در قالب بسته کالا به اقشار نیازمند اهدا خواهد شد، هفته آینده اعلام می‌شود.در این شرایط اولویت اول دولت حمایت‌های اجتماعی است که دولت برای همه اقشار کم درآمد در نظر گرفته و قرار است قیمت برخی اقلام اساسی مانند دارو و کالاهای اساسی مانند برنج، مرغ، گوشت و روغن با توجه به ارزی که دولت به آن اختصاص داده افزایش پیدا نکند.

وی درباره برگزاری جلسه شورای عالی کار که درخواست کارگران است گفت:مرغ، گوشت و روغن که قیمت قبل از تحریم است و قیمت دارو نیز به قیمت قبل از تحریم است، بسته حمایتی هم اگر تا حدودی جوابگوی افزایش قیمت ها برای زندگی کارگران باشد که هیچ! اگر نباشد باید اقدامات دیگری انجام دهیم. فعلاً برنامه ریزی برای توزیع کالا است و برنامه ای برای برگزاری جلسه شورای عالی  کار نداریم.