امید قادری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه, با بیان اینکه کرمانشاه هشتمین استان پیر کشور است، اظهار داشت: از مجموع سالمندان استان کرمانشاه ۱۰۰هزار و 369 نفر خانم و ۹۵هزار و 332 نفر آقا هستند. وی با بیان اینکه ۵ مرکز شبانه‌روزی برای زندگی سالمندان در نظر گرفته شده است, افزود: ۷ مرکز روزانه آموزشی توانبخشی نیز […]

امید قادری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه, با بیان اینکه کرمانشاه هشتمین استان پیر کشور است، اظهار داشت: از مجموع سالمندان استان کرمانشاه ۱۰۰هزار و 369 نفر خانم و ۹۵هزار و 332 نفر آقا هستند.

وی با بیان اینکه ۵ مرکز شبانه‌روزی برای زندگی سالمندان در نظر گرفته شده است, افزود: ۷ مرکز روزانه آموزشی توانبخشی نیز خدمات پزشکی، پرستاری، توانپزشکی، مشاوره، روانشناسی، مددکاری و برنامه‌های اوقات فراغت مانند کلاس‌های مختلف آموزشی، هنری، ورزشی، موسیقی، میان وعده، تفریحی و سیاحتی را برای سالمندان  ارائه می‌کنند.

مدیر کل بهزیستی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی استان کرمانشاه از نظر تجهیزاتی وضعیت خوبی دارد، گفت: دو مرکز ویزیت در منزل برای سالمندانی که امکان تردد و مراجعه به مراکز توانبخشی و درمانی را ندارند با اعزام تیم تخصصی متشکل از پزشک، پرستار، فیزیوتراپ و مددکار روانشناس و مدیر به محل سکونت سالمندان براساس نیاز آنها خدمات ارائه می‌‌کنند.

قادری با بیان اینکه در تمامی شهرستان‌های استان کرمانشاه شورای سالمندان تشکیل شده است، بیان کرد: موضوع سالمندی و توابع آن نیازمند عزم ملی است و تمامی دستگاه‌های مرتبط با امور سالمندان باید در کنار هم و هماهنگ در این مورد اقدام کنند و براساس قانون برنامه سوم امکان بهره‌مندی از ظرفیت‌های دستگاه‌های اجرایی و جامعه با هدف ارتقا کمی و کیفی خدمات فراهم است.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه افزود: سالمندان جز جامعه هدف سازمان هستند ولی تمامی دستگاه‌ها بر این باورند که بهزیستی تنها متولی سالمندان است در حالی که بهزیستی دارای ظرفیت‌های محدود است و اولویت اول این سازمان خدمت گیرندگان با سالمندان معلول است.

وی با بیان اینکه بهزیستی منبع مالی و نیروی انسانی کافی برای پوشش خدمات به صورت فراگیر را ندارد، افزود: پیشنهاد می‌شود موضوع سالمندی در استان و در قالب شورای سالمندان با توجه به اهمیت موضوع و رشد فزاینده آن در اولویت کاری دستگاه‌ها قرار گیرد که در این راستا گامی موثر در استان برای بهبود وضعیت  سالمند در راستای ارائه خدمات به آنان اعم از کمی و کیفی برداشته شود.

مدیر کل بهزیستی استان با اشاره به اینکه مراکز شبانه روزی سالمندان در واقع محل سکونت آنان است، عنوان کرد: جهت تأمین نیازمندی‌ها و امکانات لازم شرایط آرامش و آسایش آنان نیز فراهم آید بنابراین باید هماهنگی با ادارات بهزیستی با هدف تکریم سالمندان باشد و امکان بازدید مردم و گرو‌ه‌ها از این مراکز مهیا است.

قادری با بیان اینکه یکی از وظایفی که در قالب آیین نامه اجرایی سالمندان مطرح شده  در مباحث مربوط به تکریم سالمندان در محتوای درسی و آموزشی در تمام مقاطع تحصیلی است, گفت: موضوع ارتباط بین نسلی، آگاه‌سازی آحاد جامعه نسبت به پدیده سالمندی و توابع آن، آموزش فرزندان و خانواده‌ها و پخش برنامه‌های متنوع از رسانه‌ها در راستای اطلاع‌رسانی، آگاه‌سازی، فرهنگ‌سازی و تغییر نگرش جامعه در این راستا دارای اهمیت است‌.

انتهای پیام‌/ ز