به گزارش فر نیوز به نقل از خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ «محمد جواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات از جمله وزاری دولت روحانی است که حضور بیشتری نسبت به سایر اعضای کابینه در رسانه‌ها دارد. وی به جهت سن و سال پایینی که نسبت به سایر اعضای هیئت دولت دارد نیز از سایرین متفاوت است. […]

به گزارش فر نیوز به نقل از خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ «محمد جواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات از جمله وزاری دولت روحانی است که حضور بیشتری نسبت به سایر اعضای کابینه در رسانه‌ها دارد. وی به جهت سن و سال پایینی که نسبت به سایر اعضای هیئت دولت دارد نیز از سایرین متفاوت است. وزیر دهه شصتی دولت روحانی در ابتدا برای حضور در این سمت با چالش های جدی مواجه شد، به صورتی که جناح سیاسی اصلاح طلب به جهت اینکه گفته می شد، جهرمی گزینه «محمود واعظی» وزیر سابق ارتباطات و رئیس دفتر کنونی رئیس جمهور است و همچنین اینکه بیان می شد سبقه امنیتی و اطلاعاتی دارد، انتخاب وی به عنوان وزیر پیشنهادی مورد انتقاد اصلاح طلبان قرار گرفت. بیان شد که برخی از اعضای فراکسیون امید با وزیر پیشنهادی مخالف هستند. جهرمی حتی در جلسه فراکسیون امید حضور یافت تا نسبت به انتقادات اصلاح‌طلبان نسبت به خود پاسخ دهد.  

در همان زمان «علیرضا رحیمی»، عضو فراکسیون امید در رابطه با وضعیت رأی آوری آذری جهرمی اظهار داشت: «درباره آقای جهرمی برخی موارد سیاسی و فنی با توجه به زمانی که به‌عنوان معاونت زیرساخت کار می‌کردند، مطرح شد که البته این موارد در تمامی فراکسیون‌ها عنوان‌شده است، اما حداقل در فراکسیون امید فضا برای او اقناعی نبود. البته همان‌طور که توضیح دادم جمع‌بندی رسمی انجام‌نشده، ولی حضور ایشان هم خیلی چالشی بود.»

محمدرضا تابش عضو هیئت رئیسه فراکسیون امید نیز در گفت‌وگو با سایت امید گفته است: «فراکسیون امید موافق رای به جهرمی نبود ولی دلیل رای آوری او این بود که برخی فراکسیونی به او رای ندادند و طبق نظر و برداشت خودشان و براساس سوگندی که خورده‌اند تصور کردند باید برخلاف نظر فراکسیون به او رای بدهند و باز برخی مسائل منطقه در رای آوردی او دخیل بود.»

وعده وزیر ارتباطات درباره پیامک تبلیغاتی

ارسال مداوم و بی وقفه پیامک‌های تبلیغاتی از جمله مواردی است که کاربران شبکه های اجتماعی نسبت به آن به وزیر ارتباطات همواره گلایه کرده‌اند. وزیر بهداشت نیز قول مساعد برای برطرف کردن این مشکل را داد.

آذری جهرمی در این باره در سال ۹۶ بیان داشت که «ارسال پیامک‌های تبلیغاتی ممنوع است و اگر یک اپراتور علاقه داشته باشد پیامک‌های تبلیغاتی برای مشتریان خود ارسال کند باید بسته های تشویقی به آنها پیشنهاد دهد و با اذن مشتری پیامکها را بفرستد.»

در آبان ماه سال ۹۶، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتشار یک مطلب در حساب کاربری توییتر خود از آغاز فعالیت فاز دوم سامانه رسیدگی به پیامک های تبلیغاتی مزاحم خبر داد. پس از افزایش شکایات مردمی در مورد دریافت پیامک های مزاحم تبلیغاتی با شماره تلفن‌های شخصی، وزیر ارتباطات اعلام کرد که سامانه ۱۹۵ جهت رسیدگی به این شکایات و برخورد با شماره‌های مزاحم راه‌اندازی شده است.با بیان اینکه تلاش زیادی برای کنترل پیامک‌های تبلیغاتی در کشور شده دستاوردها خوب بوده اما کافی نیست گفت: «هنوز هم بازار پیامک‌های قاچاق وجود دارد و برنامه مدونی داریم تا قبل شهریور مشکل پیامک‌ها به صورت ریشه‌ای حل کنیم و باید دغدغه مردم را در زمینه مزاحمت‌های پیامکی و فروش اطلاعات مردم حل کنیم.»

اما اغلب گزارشهایی از پیامک های مزاحم توسط مردم ارائه می شود که منبع آن مشخص نیست و حتی شارژ برخی از گوشی های  تلفن همراه به سبب پیامک های زوری از بین می رود. در زمینه کاربران شبکه های اجتماعی هنوز گلایه های زیادی در ادامه پست‌های توئیتر وزیر جوان نسبت به این موضوع ابراز می کنند و پیامک‌های تبلیغاتی هنوز مزاحم همیشگی مردم هستند. از سوی دیگر بیان می‌شود که چگونه اطلاعات مخاطبان در اختیار تبلیغات‌چی‌ها قرار می گیرد و از این رو بیان می شود که درز اطلاعات مخاطبان و زندگی خصوصی افراد یکی از موارد انتقادی بی‌شمار مردم نسبت به این موضوع است.

تنش میان وزیر ارتباطات و مدیران پیام رسان سروش

موضوع انحصار پیام رسان تلگرام در کشورمان که فضای پیام رسانی موبایلی را در اختیار گرفته بود، یکی از معضلاتی بود که مسئولان برای شکستن این فضا اقدام به فیلتر کردن این پیام رسان کردند. اولین کسانی هم که از تلگرام خارج شده و بیان کردند که دیگر از این پیام رسان استفاده نمی کنند، دولتمردانی از جمله «اسحاق جهانگیری» معاون اول دولت روحانی بودند.

مسئله در مورد پیام رسانان داخلی این بود که آیا این پیام رسان ها که تعدادشان هم کم نیست قابلیت ممکن برای راه اندازی کار کاربران را دارند یا خیر. این مسئله با توجه به امکانات محدود این پیام رسان ها که امکان رقابت با تلگرام را برای آنان را سخت می کرد، سبب شد تا بحث هایی میان وزیر ارتباطات و همچنین مدیر یکی از پیام رسانان داخلی در گیرد.

اختلال در پیام رسانان داخلی سبب شد تا مدیر پیام رسان سروش برای شفاف سازی درباره این موضوع با برنامه رادیویی پیک بامدادی گفتگو کند. وی بخشی از این مشکل، را فنی و بخشی دیگر را بر اثر کم لطفی اپراتورهای همراه یا اختصاص نیافتن زیرساخت‌های مهم از سوی مسئولان عنوان کرد. اما وزیر ارتباطات در گفتگو با پیک بامدادی رادیو ایران گفت که همکاری‌های لازم با پیام‌رسان سروش و دیگر پیام‌رسان‌های داخلی انجام شده است.

پس از این گفتگو «سید میثم سید صالحی» مدیر پیام رسان سروش با انتشار پستی در صفحه توییتر خود نسبت به سخنان آذری جهرمی واکنش نشان داد.

وی در صفحه توییتر خود نوشت: «از شفاف‌سازی آقای @azarijahromi در پیک بامدادی متشکرم. مشکل فعلی پهنای باند نیست. اختصاص فضا در LCT و مرکز امام، اختصاص نود CDN در اپراتورها، حذف ترجیح ترافیک بین‌الملل، سرویس رایانش و ذخیره ابری و نیز اختصاص کانال مستقیم پیامک، موارد زیرساختی حیاتی است که در اختیار سروش نیست.»

وزیر ارتباطات اما در واکنشی بیان کرد: «در حال حاضر ۴ پیام‌رسان دیگر خوب کار می‌کنند و تنها یک پیام‌رسان که در گذشته ادعایی داشته و اکنون به آن نرسیده شروع به پروپاگاندا کرده و مسئولیت را به گردن دیگران انداخته است که این منطقی نیست.»

بازی پینگ پونگی وزیر با مسئولان

اما موضوع پیام رسان سروش تنها تنش و جدال لفظی آقای وزیر با سایر مدیران درباره حمایت از پیام رسانان داخلی نبود. در همین رابطه سردار محمدحسین جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: «متأسفانه کمترین حمایتی از شبکه‌های داخلی نشده و سرورهای تلگرام، در اختیار هاتگرام و طلاگرام قرار گرفته است؛ در صورتی که می‌توانستند آنها را به پیام‌رسان‌های داخلی بدهند.»

وی در پاسخ به این سؤال که دقیقاً دولت چه کمک‌هایی می‌تواند انجام دهد که می‌گویید انجام نداده است، اظهار داشت: «اول از همه یک سری حمایت های زیرساختی است که برای تقویت زیرساخت ها باید در اختیار این شبکه ها قرار می دادند که ندادند. در حال حاضر شما با مراجعه به طبقه نهم ساختمان دیتاسنتر مرکز امام خمینی(ره) می توانید ببینید سرورهایی که برای تلگرام بوده، در اختیار هاتگرام و طلاگرام قرار گرفته است، در صورتی که می توانستند آنها را به سروش بدهند اما ندادند.»

در همین رابطه، وزیر ارتباطات در در پاسخ به سوالی در خصوص اظهارنظر سردار جلالی عنوان کرد: «متعجبم که چرا همواره برخی افراد با صحبت‌ های نادرست، برای کشور هزینه تراشی می‌ کنند. البته ما در مقام مسئول خودمان را ولو به این حرف ناروا، مسئول می‌ دانیم و ایجاد شفافیت می‌ کنیم و وظیفه خودمان می‌ دانیم که پاسخ دهیم.»

وی با کنایه به سخنان پیشین سردار جلالی در خصوص استقرار سرورهای هاتگرام و تلگرام اظهار کرد: «شاید نشود دزدی ابرها را ثابت یا رد کرد، اما نبودن سرورهای هاتگرام و تلگرام در طبقه نهم ساختمان امام را می‌ شود ثابت کرد. ما امروز از روابط عمومی خواسته‌ ایم ساعت ۲، از خبرنگاران دعوت کند تا بروند و طبقه نهم ساختمان امام را بازدید کنند و نتیجه را به قضاوت افکار عمومی بگذارند.»

حدود یک ماه پیش از این بود که حسن بیکی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از قول وزیر اطلاعات اعلام کرد که تلگرام طلایی متعلق به جمهوری اسلامی ایران است. همچنین گفته شده که این پیام رسان هم اکنون ۲۵ میلیون عضو فعال دارد و به صورت قانونی در حال فعالیت است.

این موضوع مورد انتقاد بسیاری قرار گرفت وعبدالصمدخرم آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجزمانه در کانال شخصی خود در سروش نوشت: «با توجه به سوالات متعددی که خبرنگاران محترم در مورد ماهیت دو نرم افزار "هاتگرام" و "تلگرام طلایی" مطرح کرده اند مطالب ذیل جهت آگاهی اعلام می‌گردد.هاتگرام و طلاگرام پیام رسان نیستند. آن‌ها در واقع دو فیلتر شکن داخلی با مدیریت واحد هستند که بطور غیر قانونی و بر خلاف دستور قضایی با امکانات وزارت ارتباطات دسترسی کاربران ایرانی را به شبکه اجتماعی فیلتر شده "تلگرام" فراهم می‌کنند.بنظر می‌رسد یکی از عللی که مدیر تلگرام به فیلتر آن در ایران اعتراض نکرد، این است که برخی از مسئولان فضای مجازی کشور اجازه دادند هاتگرام و طلاگرام فیلتر تلگرام را دور بزنند و مانع از مهاجرت ۷۰ درصد کاربران ایرانی به پیام رسان‌های داخلی شوند و از این طریق برای تلگرام زمان خریده اند.»

مجادله پینگ پونگی وزیر جوان با مسئولان سازمان پدافند غیرعامل درباره سرور دهی به طلاگرام درحالی بود که پیشتر نیز درباره دزدیده شدن ابرهای باران زای کشور نیز مواردی عنوان شده بود که به همین طریق مجادله گونه مباحثی در فضای رسانه ای و عمومی کشور مطرح شد.

جدال شریعتمداری و جهرمی بر سر ارز بگیران

پس از اینکه جهرمی در اقدامی واکنشی به التهابات بازار تلفن همراه اسامی برخی از شرکت هایی که ارز گرفته بودند تا تلفن همراه وارد و قیمت بازار موبایل را تنظیم کنند، افشا کرد، این موضوع به عنوان مطالبه‌ای در دیگر دستگاه ها هم مطرح شد. محمد شریعتمداری، وزیر صنعت معدن تجارت در واکنش به این مطالبه گفت: « بانک مرکزی اسامی افرادی که ارز ۴۲۰۰ تومانی را به آنها داده شده است را در اختیار دارد؛ بنابراین ما به عنوان وزارت صنعت نمی توانیم که ثبت سفارش شدگان را افشا کنیم، چراکه در این صورت به جنگ بخش خصوصی رفته ایم. این در حالی است که لیست اعلامی از سوی وزیر ارتباطات نیز اسامی افرادی بود که تخصیص ارز داشتند و تامین ارز آنها صورت نگرفته بود، ما نمی خواهیم به جنگ اقتصاد کشور برویم و اقتصاد را به هم بریزیم، بنابراین با استفاده از نیروی عقل خدادادی، تصمیماتی خواهیم گرفت که به صلاح اقتصاد باشد.»

وزیر ارتباطات در واکنش به این سخنان در توییترش نوشت: «با "ایمان قلبی" که بر پایه "عقل خدادادی" است، می‌گویم: فساد، موریانه و عامل بی‌ثباتی اقتصاد کشور است. بخش خصوصی پاک‌دست از انتشار لیست ارز بگیران حمایت کرده و خواهد کرد. باید به جنگ اقتصاد رانتی رفت.»

این کش و قوس ها ادامه یافت و در انتها وزیر صنعت طی نامه ای به رئیس جمهور بیان کرد که «متخلفان را به دستگاه قضایی معرفی می‌کنیم.»

 با این اوصاف وزیر ارتباطات دولت روحانی وزارت پر جدالی تا به اینجا داشته است. برخی چون علیرضا زاکانی مطرح می کنند که آذری جهرمی به سبب اینکه وظایفش درباره کمک رسانی به پیام رسانان داخلی و صیانت از قانونمداری، ایران دوستی و منافع مردم را از یاد برده است رفوزه شده‌اند. از سوی دیگر برخی نیز نسبت به جدال‌های مجازی وزیر جوان گلایه دارند.

لباس جالب آقای وزیر در دیدار با کیمیا علیزاده

ماجرا از این قرار است که محمد جواد آذری جهرمی در دیدار با کیمیا علیزاده – که قرار بود پرچمدار کاروان ایران در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ باشد اما به دلیل مصدومیت این رقابت‌ها را از دست داد- ضمن اهدای هدایایی به این ورزشکار از او تقدیر و دلجویی کرد. او در این دیدار که نه رسمی بود و نه اداری، از تیپ اسپرت (تیشرت و شلوار جین) استفاده کرده بود. بعد از این ماجرا بود که برخی انتقادات و کنایه‌ها نسبت به این رفتار آذری جهرمی در شبکه اجتماعی توئیتر شکل گرفت. بسیاری فارغ از لباس شلوار لی که در تن مسئولان ایرانی و دولتی دیده نشده بود واکنش نشان دادند. این موضوع حتی در برنامه طنز خندوانه توسط عروسک جناب خان به طنز گرفته شد. البته برخی از کاربران این انتقاد را داشتند که چه ارتباطی میان حوزه کاری وزیر ارتباطات و موضوع دلجویی از یک ورزشکار وجود دارد که وزیر جوان اقدام به این موضوع کرده است.

 وی اخیرا درباره شلوار جین پوشیدن بیان کرده است که « جوانی شلوار لی می پوشید می گویند که این دینش از بین رفته ولی اتفاقا این فرد دینش از بسیاری بهتر است.»

موضوعی که در شبکه‌های اجتماعی به ژست سیاسی نخ نما شده تعبیر شد که دیگر وقتش گذشته و مسئولان با این صحبت‌ها نمی توانند برای خود وجهه‌سازی کنند.

پاسخ وزیر ارتباطات به بالا رفتن تعرفه های تلفن همراه

تعرفه های تلفن همراه به همراه تعرفه های بالای اینترنت با سرعت و خدمات رسانی پایین همواره مورد نقد مردم بوده است. اما در این جهت دولت نتوانسته چندان اوضاع را تغییر دهد.

چندی پیش بود که وزیر ارتباطات درباره اعتراضات زیادی که به این موضوع می شود، گفت: «اعتراض زیادی در مورد افزایش تعرفه در اپراتورهای موبایل وجود دارد.از خود اپراتورها نیز خواستیم نقدینگی خود را مدیریت کنند. اما پوشک بچه را می‌خریدیم ۲۸ هزار تومن و شد ۶۰ هزار تومان؛ بسیاری از کالاها گران شدند اما در حوزه ارتباطات مدیریت کردیم تا افزایش زیادی نداشته باشیم.»

کلاه بافی جهرمی از نمد دلار

پس از افت چشم گیر قیمت دلار هر کس به ظن و در راستای منافع خود علت کاهش قیمت دلار را به چیزی چسباند. در این بین وزیر جوان ارتباطات نیز فضای مجازی را قهرمان قصه نشان داد.

در این بین وزیر جوان ارتباطات نیز فضای مجازی را قهرمان قصه نشان داد. آذری جهرمی در توئیتر خود نوشته است: «آیا در تیتر فردای روزنامه‌ها و طرح دیدگاههای صاحب‌نظران، به نقش شبکه‌های اجتماعی در همدلی ملی و سقوط دلار پرداخته خواهد شد؟ شاید این تجربه خوبی بود که نشان دهد برخی ایرادات مطروحه، ناشی از عدم وجود سیاست صحیح در نحوه استفاده از رسانه‌های نوین است نه نفس توسعه شبکه‌های اجتماعی.»

این تحلیل آقای وزیر به مذاق بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی خوش نیامد و برخی نوشتند که در این چند ماهه شبکه های اجتماعی و فضای مجازی چه می کرده است که دلار تا ۱۹ هزار تومان افزایش قیمت داشت.

یکی از کاربران شبکه اجتماعی توئیتر در این زمینه نوشت: «شما که از آب هم کره میگیری بزرگوار! منتها این کاهش نرخ ارز طی یک روز اتفاق افتاد. در این چند ماه که هر روز قیمت بالا میرفت، این شبکه متحد جنابعالی، خواب بودند یا در بستر بیماری یا در خدمت دلالان ارز؟!»

«المیرا شریفی» مجری شبکه خبر نیز در واکنش به این توئیت جهرمی نوشت: « ارزانی واقعی زمانی است که با ثبات بازار ارز قیمت کالا و خدمات هم به نرخ واقعی برگردد. جناب وزیر از بسته های اینترنت همراه شروع کنید. بهانه گرانی دلار بود.»