به گزارش فر نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، استعفای شهردار سابق کرمانشاه به‌دلیل کارشکنی اعضای شورا در کار وی، اختلاف‌نظر بین اعضای شورای شهر کرمانشاه و طولانی شدن فرآیند تصمیم‌گیری برای انتخاب شهردار جدید سبب شد که از تاریخ ۱۰ تیرماه امسال کلانشهر کرمانشاه بدون شهردار باشد. نبود شهردار در بخش مهمی […]

به گزارش فر نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، استعفای شهردار سابق کرمانشاه به‌دلیل کارشکنی اعضای شورا در کار وی، اختلاف‌نظر بین اعضای شورای شهر کرمانشاه و طولانی شدن فرآیند تصمیم‌گیری برای انتخاب شهردار جدید سبب شد که از تاریخ ۱۰ تیرماه امسال کلانشهر کرمانشاه بدون شهردار باشد.

نبود شهردار در بخش مهمی از سال بر مشکلات کرمانشاه اضافه کرد و اداره شهرداری این شهر توسط سرپرست تنها موضوعات روزانه را رتق و فتق داده است تا بسیاری از برنامه‌ها معطل انتخاب شهردار و تصمیم‌های وی باشد و در این میان مردم کرمانشاه از نارضایتی خود نسبت به شورای شهر و نبود شهردار گفتند:

کریمی که در خیابان مدرس مغازه کتابفروشی دارد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار داشت: در این شهر عدم مدیریت وجود دارد و اعضای شورا صلاحیت کافی برای انتخاب یک مدیر به‌عنوان شهردار را ندارند.

وی افزود: مسئولان با ارائه راهکار‌های مدیریت شهری و الگوی ایرانی اسلامی باید به بهبود وضعیت شهر از طریق رونق اقتصادی کمک کنند و از سوی دیگر نیز طرح‌های نیمه تمام عمرانی در نبود شهردار در وضعیت بلاتکلیفی قرار دارد.

کریمی افزود: باید کسانی برای اعضای شورای شهر انتخاب شوند که در زمینه مدیریت یا جغرافیای شهری تحصیلات داشته باشند یا اینکه دارای سابقه فعالیت‌های عمرانی باشند.

وی بیان کرد: به‌عنوان یک شهروند هیچگونه رضایتمندی از عملکرد شورای شهر ندارم، شوراها باید مسائل و مشکلات شهر را از نزدیک رفع کنند نه اینکه بر سر یک موضوعی همچون انتخاب شهردار، پس از چند ماه کشمکش به تفاهم نرسند.

کریمی افزود: وظیفه اعضای شورای شهر و شهرداری آن است که  برای دانستن مشکلات هر شهری، چالش‌های هر محله‌ای را از نزدیک مشاهده و پیگیری کنند نه از دورنشسته و با وعده‌های پوشالی بگویند کارهایی را انجام می‌دهیم.

این شهروند کرمانشاهی عنوان کرد: در خیابان مدرس که بیشترین مطب پزشکان، مغازه‌ها و مجتمع‌های اداری قرار دارد، پارکینگ عمومی وجود ندارد و پیاده‌روها  ظرفیت این همه جمعیت را ندارد ولی شورای شهر به اینگونه موضوعات تجوهی ندارد.

کریمی گفت: شوراها در زمان اصلاحات و با یک نگاه سیاسی تشکیل شد و به جای فعالیت‌های عمرانی، شهری، رسیدگی به مشکلات و درد جامعه هنوز هم ماهیت و قالب کار سیاسی خود را حفظ کرده است.

خردمند شهروند دیگری که در حال عبور از پیاده روی خیابان آیت‌الله کاشانی است گفت: از جوانان نسل اول انقلاب هستم که دوران ستمشاهی را درک کرده‌ام  در پیروزی انقلاب اسلامی نقش داشته‌ام و پس از انقلاب اسلامی به‌طور داوطلبانه در جهادسازندگی مشغول خدمت به محرومان جامعه بودم .

وی گفت: شوراها یک بار در زمان حیات امام خمینی(ره) تشکیل شد اما وقتی دیدند کارآیی چندانی ندارد این نهاد را حذف کردند.

این شهروند کرمانشاهی افزود: در زمان اوایل انقلاب مسئولان وقتی به مردم وعده‌ای می‌دادند سعی می‌کردند در انجام آن وعده  کوشا باشند اما اکنون مسئولان برای اینکه به جایگاه سیاسی برسند به هر دروغی متوسل می‌شوند.

خردمند گفت: شورای شهر باید شخصی را به‌عنوان شهردار انتخاب کند که لیاقت مردم شهید پرور کرمانشاه را داشته باشد و در جهت رسیدگی به  امور مردم تلاش کند.

وی با بیان اینکه برخی افراد در موقع انتخابات با شعارهای فریبنده، به هدف خود می‌رسند، عنوان کرد: حتی اگر این افراد به همان وعده‌های خود عمل کنند، این شهر از نظر فرهنگی و عمرانی پیشرفت‌های چشمگیری خواهد داشت.

رضایی که به قصد خیابان شریعتی سوار تاکسی شد، از جوانان دهه ۷۰ است و پس از اخذ مدرک تحصیلی در دانشگاه آزاد کرمانشاه هم‌اکنون مشغول فروشندگی در یکی از مغازه‌های شهر است که نبود شهردار برای کلانشهری مثل کرمانشاه را فاجعه‌بار توصیف کرد.

وی گفت: حتی در شهرهای کوچک هم شهردار لازم است بسیاری از طرح‌‌های عمرانی و زیرساخت‌ها و برنامه‌های توسعه کرمانشاه به‌دلیل نبودن شهردار، بدون تکلیف مانده است.

رضایی افزود: اعضای شورای شهر باید دست از باندبازی و نزاع بردارند و منافع ملی را بر منافع شخصی و گروهی خود ترجیح دهند تا اینکه نسبت به رأی مردم متعهد باشند.

وی با بیان اینکه شوراها عملکرد مثبتی نداشته‌اند، گفت: کسانی که با دادن وعده‌‌‌های دروغ به مردم به شورای شهر رفتند، بدانند که بالاخره این مدت زمان چهار ساله به پایان می‌رسد و باید در مقابل مردم پاسخگو باشند زیرا به اعتماد آنها دوباره نیاز خواهند داشت.

محمدی استاد دانشگاه رازی کرمانشاه در گفت‌‌‌‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه اظهار داشت: انتخاب شهردار نخستین وظیفه شورای شهر است و مسئولا کسی را به‌عنوان شهردار انتخاب کنند که دردمند مردم جامعه باشد و بتواند انتظارات مردم شهر را به خوبی انجام دهد.

وی افزود: کرمانشاه در مقایسه با شهرهای دیگر پیشرفت کمتری دارد و شهردار باید با مبانی شهری، انجام زیرساخت‌ها، روساخت‌ها و آنچه که به عمران شهر مربوط می‌شود آشنایی داشته باشد.

محمدی بیان کرد: طرحی مثل منوریل که به خاطر آن چند سال پیش درختان بلوار طاقبستان را قطع کردند، هنوز نیمه‌کاره رها شده و طرح قطار شهری که  قرار بود سال گذشته افتتاح  شود تا به‌حال به پایان نرسیده است.

وی گفت: کسی باید در سمت شهرداری کرمانشاه منصوب شود که ضمن کارآمدی پاسخگوی نیازهای مردم باشد تا بتوانند مشکلات جامعه را برطرف کنند.

این شهروند کرمانشاهی با اعلام بی‌خبری از وضعیت تعیین شهردار کرمانشاه افزود: اعضای شوراها باید به جای گروه‌بندی سیاسی و حاشیه‌پردازی‌های بیهوده، بدون حب و بغض شخصی، نسبت به تعیین هرچه سریعتر شهردار اقدام می‌کردند ولی اکنون ماه‌هاست که کرمانشاه شهردار ندارد.

محمدی با بیان اینکه بود یا نبود شورای شهر تاثیری در وضعیت شهر کرمانشاه ندارد، گفت: تاکنون در هیچکدام از دوره‌های شورای شهر، اقدامات چشمگیری انجام نشده است و منحل شدن آن برای جامعه بهتراست چون دارای عملکرد خوبی نیست.

وی عنوان کرد: کسی که با رأی مردم به جایی می‌رسد باید آگاه باشد که در پیشگاه عدل الهی جوابگوی همین مردم باشد و اگر نتواند به خوبی پاسخ بدهد باید بداند که روزی از اعمال نیک و صالح خود ببخشد.

این شهروند کرمانشاهی افزود: تا الآن که در این دنیا زنده هستیم به اعتماد مردم در مقابل رأیشان می‌توانیم اقداماتی در جهت بهتر شدن وضعیت موجود در این شهر کاری انجام داد والا روزی خواهد رسید که از دست کسی کاری ساخته نیست.

امامیان از فعالان فرهنگی شهر کرمانشاه با بیان اینکه اوج مشکلات هر شهری این است که مدیر یا شهردار شهردار نداشته باشد، گفت: حاشیه نشینی در کلانشهر کرمانشاه نشان از بی‌تدبیری مسئولان دارد که در رفع این معضل هیچگونه اقدام مؤثری انجام نمی‌دهند.

 

وی درباره اعضای شورای شهر و تمایلاتشان افزود: کسانی که هنوز بعد از گذشت چند ماه نتوانسته‌اند با یکدیگر بر سر این موضوع مهم یعنی انتخاب شهردار، توافق کنند نمی‌توانند به مشکلات دیگری هم رسیدگی کنند.

این شهروند کرمانشاهی عنوان کرد: مشکلات متعدد سیستم شورای شهر سبب شده کسی مسئولیت شهرداری را قبول نکند و شهر کرمانشاه همچنان بدون شهردار بماند.

وی گفت: تعطیلی شورای شهر بسیار بهتر از آن است که هزینه‌های اضافی بر مردمولت تحمیل شود و عده‌ای بی‌مسئولیت و ناآگاه درآنجا حضور داشته باشند که از بین افراد با تجربه و دارای سوابق کاری زیاد هنوز یک نفر را به عنوان شهردار انتخاب نکرده‌اند.

امامیان گفت: بسیاری از مشکلات شهر نیازمند وجود یک مدیر است که وقتی چنین مسئولی وجود نداشته باشد اراده‌ای برای رسیدگی به مشکلات شهر کرمانشاه وجود نخواهد داشت.

با گذشت ماه‌ها وضعیت انتخاب شهردار کرمانشاه، جلسات و مصوبات شورای شهر، پرونده تخلف یا قصور شورای شهر در انتخاب شهردار به‌وسیله شورای حل اختلاف نامشخص است و اراده‌ای نیز برای رسیدگی به این وضعیت وجود ندارد تا سال ۹۷ بدون دستاوردی خاص برای کلانشهر کرمانشاه به پایان برسد.