به گزارش فر نیوز به نقل از خبرنگار ایرنا، زلزله ۲۱ آبان ۱۳۹۶، به عنوان بزرگترین زلزله تاریخ غرب کشور ثبت شد، این منطقه تا پیش از آن زلزله‌ای بیش از ۶٫۵ ریشتری به خود ندیده بود. وقوع این زمین لرزه در مرز ایران و عراق به برخی از شهرهایی که به کانون زلزله نزدیک […]

به گزارش فر نیوز به نقل از خبرنگار ایرنا، زلزله ۲۱ آبان ۱۳۹۶، به عنوان بزرگترین زلزله تاریخ غرب کشور ثبت شد، این منطقه تا پیش از آن زلزله‌ای بیش از ۶٫۵ ریشتری به خود ندیده بود.
وقوع این زمین لرزه در مرز ایران و عراق به برخی از شهرهایی که به کانون زلزله نزدیک تر بودند، آسیب وارد کرد، در این واقعه تلخ، ۶۲۰ نفر کشته و ۹ هزار و ۳۸۸ نفر هم مصدوم شدند.
این زلزله ۷۰ هزار بی خانمان بر جا گذاشت و بنا بر آمارها در ردیف ۲۰ زمین لرزه بزرگ دنیا به ثبت رسید.
استاندار کرمانشاه همان روزها اعلام کرد حدود ۱۸ هزار واحد مسکونی در این زلزله کاملا تخریب شده و به حدود ۵۰ هزار واحد مسکونی نیز خسارت جدی وارد آمده‌ است.
مردم همه نقاط کشور آستین همت بالا زدند و به یاری هموطنانان خود در غرب استان کرمانشاه شتافتند، در این میان مردم کردستان که قرابت قومی، زبانی و حق همسایگی با کرمانشاهی ها داشتند، مسئولیت خود را در قبال آنان دو چندان دیدند.
کاروان کمک های مردمی همه روزه از سنندج و دیگر نقاط استان کردستان راهی مناطق زلزله زده غرب استان کرمانشاه شد، اما این تنها کافی نبود، باید فکری برای ایجاد سرپناه برای زلزله زدگان می شد.
دولت هم که تا پیش از این سرگرم ارزیابی و امکان سنجی احداث و تعمیر واحدهای مسکونی و بازسازی این مناطق بود، فعالانه وارد عرصه شد و در این میان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کردستان، کار بازسازی ۲۰۲ روستای شهرستان ثلاث باباجانی را به عنوان استان معین بر عهده گرفت.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کردستان می گوید: در یکسال پس از زلزله یک هزار و ۹۲۷ واحد مسکونی شهری و روستایی در منطقه ثلاث باباجانی ساخته و تحویل مالکان شده است.
رضا قادری اظهار داشت: سهم کردستان در ایجاد واحدهای احداثی مسکونی در این شهرستان، سه هزار و ۴۴۴ واحد بود که عملیات اجرایی سه هزار و ۴۱۶ واحد در دست اجراست و از این تعداد یک هزار و ۹۲۷ واحد تحویل شده است.
وی درباره واحدهای تعمیری هم تاکید کرد: از هشت هزار و ۹۱۲ واحد، هشت هزار و ۸۰۸ واحد شروع به کار شده که هشت هزار و ۴۴۴ واحد تعمیر شده اند.
قادری درباره وضعیت واحدهای مسکونی نیازمند به تعمیر در این منطقه هم افزود: تعمیرات مابقی واحدها تا یک ماه آینده به اتمام می رسد.
وی یادآور شد: تا پایان آذر امسال یک هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی روستایی دیگر توسط بنیاد مسکن کردستان به عنوان معین مناطق زلزله زده ثلاث باباجانی ساخته و به زلزله زدگان تحویل می شود.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کردستان تعهد کلی این استان در بازسازی واحدهای مسکونی زلزله زده روستاهای ثلاث باباجانی را ۲ هزار و ۶۰۰ واحد اعلام کرد و گفت: ۶۷۵ واحد شهری نیز در فهرست تعهدات بنیاد مسکن است که تا تیر ماه سال آینده ساخته و به صورت کامل به بهره برداری می رسد.
وی با اشاره به اینکه ۱۰۶ واحد تجاری هم باید توسط بنیاد مسکن کردستان احداث شود، اضافه کرد: از این تعداد، عملیات احداث ۶۵ واحد آغاز و ۳۷ واحد به پایان رسیده است.
قادری یادآور شد: یک هزار و ۲۷۹ واحد تجاری هم به تعمیر احتیاج داشتند که تعمیر و بهسازی یک هزار و ۱۲۷ واحد تمام شده و پایان کار گرفته اند.
البته پس از زمین لرزه مهیب ۷٫۳ ریشتری ۲۱ آبان پارسال، چند زلزله بالای ۵ ریشتر دیگر در این منطقه به وقوع پیوست و باعث شد تا آمار واحدهای مسکونی تخریبی و نیازمند به تعمیر فراتر برود.
با این وجود عملیات بازسازی و تحویل واحدهای مسکونی و تجاری در این منطقه، بیش از ۵۰ درصد محقق شده و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کردستان، به خوبی حق همسایگی را ادا کرد و در ردیف پنج استان برتر کشور در بازسازی کرمانشاه قرار گرفت.
اعتبارات جدید برای بازسازی مناطق زلزله زده در سه زلزله بزرگ پس از ۲۱ آبان ۹۶ هم دریافت شده و کار بازسازی همچنان با قوت ادامه دارد.
به گزارش فر نیوز به نقل از ایرنا، شهرستان ثلاث باباجانی دارای ۳۵ هزار نفر جمعیت است که از این تعداد یک هزار نفر در شهر ازگله، ۱۳ هزار نفر در شهر تازه آباد و ۲۱ هزار نفر نیز در روستاهای آن سکونت دارند یعنی در هر یک کیلومتر مربع از مساحت این شهرستان ۱۸ نفر زندگی می کنند.
زلزله ۷٫۳ ریشتری ۲۱ آبان در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله، ۳۲ کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب مرکز کرمانشاه رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم بر جا گذاشت.
این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۰ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بیش از ۱۰۰ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزیی دیدند.
بنیاد مسکن کردستان به عنوان استان معین، مسئول بازسازی مناطق زلزله زده شهرستان ثلاث باباجانی است.
۷۳۴۵/۹۱۰۲
انتهای پیام