آتش‌سوزی مراتع سرپل‌ذهاب بدون خسارت به مزارع گندم و جو مهار شد

مدیر جهادکشاورزی شهرستان سرپل‌ذهاب از وقوع آتش سوزی در دهستان سرقلعه و جگیران این شهرستان در روزهای گذشته خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی رهاوردآنلاین، ایرج بهرامی گفت: روز شنبه پنجم خردادماه، ساعت ۱۰.۳۰ صبح بخشی از مراتع دهستان سرقلعه و جگیران به دلایل نامعلومی دچار حریق شد.

بهرامی افزود: با توجه به‌ اینکه در چند منطقه صعب‌العبور آتش‌ سوزی رخ داده بود کنترل آن دشوار و احتمال سرایت آن به مزارع گندم وجود داشت.

بهرامی عنوان کرد: خوشبختانه با توجه تدابیر پیش بینی شده و آمادگی ستاد بحران، همراهی مردم، آماده بودن تعداد زیادی تراکتور با ادوات دنباله بند و با تانکرهای پر از آب، تجهیزات دمنده سازمان مردم نهاد یاوران زاگرس و حضور ۴ دستگاه ماشین آتش نشانی، بلافاصله عملیات اطفا حریق آغاز و طی چند ساعت عملیات گسترده و تلاش بی وقفه، آتش سوزی قبل از سرایت به مزارع گندم مهار شد و بخشی از مراتع و چندین هکتار کاه و کلش دچار حریق شد و هیچ خسارتی به مزارع گندم و جو وارد نشد.

وی افزود: در این عملیات معاون فرماندار ، بخشدار ذهاب ، معاون جهادکشاورزی، کارشناسان جهاد کشاورزی دهستان ، پرسنل آتش‌ نشانی ، همکاران منابع طبیعی ،شوراها و دهیاران و… حضور فعال داشتند و فرماندار شهرستان نیز با پشتیبانی همه جانبه و اعزام ماشین آتش نشانی و نیروهای کمکی یاوران زاگرس و پیگیری جدی تا مهار کامل آتش سوزی نقش مهمی ایفا نموند.

بهرامی عنوان کرد که همواره در سال‌های پرباران با توجه به تراکم پوشش گیاهی و مرتعی و گرم‌شدن هوا و خشک شدن پوشش گیاهی وقوع آتش سوزی محتمل است.

ایرج بهرامی با تأکید بر اینکه بر اثر یک بی احتیاطی و سهل انگاری سطح وسیعی از عرصه های منابع طبیعی دچار آتش سوزی شده و خسارات جبران ناپذیری متوجه طبیعت می شود، نکات و توصیه های ایمنی را مورد اشاره قرار داد و خاطر نشان ساخت: به منظور پیشگیری از وقوع آتش سوزی در عرصه های طبیعی، از عموم مردم و مسافران درخواست می شود هنگام مراجعه و اتراق در بوته زارها و عرصه های جنگلی از روشن کردن آتش، رها کردن وسایل شیشه ای و ته سیگار جداً خودداری کنند.

بهرامی اراضی کشاورزی را نیز مستعد آتش سوزی دانست و یادآور شد: مزارع کشاورزی با توجه به گرم شدن هوا مستعد آتش سوزی هستند که در این خصوص لازم است کشاورزان از آتش زدن کاه و کلش مزارع جداً پرهیزکنند که این کار علاوه بر آسیب رساندن به خاک و ایجاد آلودگی زیست محیطی، در برخی مواقع موجب سرایت آتش به مراتع نیز می شود.

وی در پایان از فرماندار محترم و همه مسئولان و بخصوص از مردم شریف دهستان سرقلعه و جگیران و کشاورزان عزیز منطقه و گروه مردم نهاد یاوران زاگرس در همکاری مجدانه برای مهار آتش سوزی تشکر و قدردانی کرد.

  • ارسال : Farhadi