آخرین وضعیت کرونا در ایران| استقبال از سال۱۴۰۰ به سبک کرونا؛
آمار شهرهای نارنجی و قرمز افزایش یافت/ ویروس مهلکی که عاشق تجمعات و
دورهمی‌هاست + نقشه و نمودار
آخرین وضعیت کرونا در ایران| استقبال از سال۱۴۰۰ به سبک کرونا؛
آمار شهرهای نارنجی و قرمز افزایش یافت/ ویروس مهلکی که عاشق تجمعات و
دورهمی‌هاست + نقشه و نمودار

گروه استان‌ها ــ در آستانه سال جدید و عزیمت مسافران نوروزی به شهرهای مختلف، وضعیت رنگ‌بندی کرونایی برخی شهرهای کشور تغییر کرده است؛ به گونه‌ای که کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در اطلاعیه‌ای از مسافران شهرهای قرمز و نارنجی درخواست کرده که طی ۷۲ ساعت این شهرها را ترک کنند […]

گروه استان‌ها ــ در آستانه سال جدید و عزیمت مسافران نوروزی به شهرهای مختلف، وضعیت رنگ‌بندی کرونایی برخی شهرهای کشور تغییر کرده است؛ به گونه‌ای که کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در اطلاعیه‌ای از مسافران شهرهای قرمز و نارنجی درخواست کرده که طی ۷۲ ساعت این شهرها را ترک کنند در غیر این‌صورت با جریمه و برخوردهای انتظامی روبه‌رو می‌شوند.

با این وجود در حال حاضر بسیاری از جاده‌های کشور دارای ترافیک است و این مسئله نشان دهنده آن است که مردم به هشدارها برای عدم سفر در ایام کرونایی توجه نکرده‌اند و همین امر سبب وخامت اوضاع کرونایی در روزها و هفته‌های آینده خواهد شد.

عدم توجه به هشدارهای ستاد ملی مقابله با کرونا، سبب می‌شود که در هفته‌های آینده پیک جدید شیوع این بیماری منحوس شروع شود و نه‌تنها بسیاری از مشاغل به‌خاطر قرنطینه تعطیل شود، بلکه جان بسیاری از هموطنان به خطر بیفتد و مدافعان سلامت که یک سال و اندی است در خط مقدم مبارزه با کرونا هستند به زحمت بیشتری بیفتند؛ به همین خاطر مردم مسئولیت پذیر باید با توجه به شرایط موجود از انجام سفر خودداری کنند و یا اگر به سفر رفته‌اند، شهرهای قرمز و یا نارنجی را هر چه زودتر ترک کنند.

علاوه بر موضوع سفرهای نوروزی، بحث دیدوبازدیدهای نوروزی خانواده‌ها و تجمعات در نقاط مختلف می‌تواند در زمره مسائل مخاطره‌آمیز در حوزه شیوع کرونا مدنظر قرار گیرد. چه آن‌که به‌نظر می‌رسد متأسفانه هنوز برخی هموطنان به‌ویژه در جنوب کشور به رویکرد تهدیدآمیز ویروس منحوس کرونا اشراف کامل ندارند و آن را جدی نگرفته‌اند؛ ویروسی که ممکن است حتی در کمترین زمان ممکن فرد را از حالت آلودگی به بستری و سپس مرگ بکشاند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
استقبال خوب دانش‌آموزان کرمانشاهی از بازگشایی مدارس‌/خانواده‌ها نگران نباشند

به چه شهرهایی نباید برویم؟

با توجه به آخرین به‌روزرسانی ستاد ملی مقابله با کرونا؛ شهر‌های گلپایگان در استان اصفهان، زرین دشت در استان فارس و خاتم در استان یزد به فهرست ۹ شهر قرمز قبلی اضافه شده‌اند؛ بر این اساس سفر از/به شهرهای قرمز و نارنجی از ۲۵ اسفند ۹۹ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ ممنوع است؛ شهرهای با وضعیت قرمز که تردد به آنها از ۲۵ اسفند ۹۹ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ با ممنوعیت همراه است و ورود پلاک‌های غیربومی به این شهرها یک میلیون تومان جریمه در پی خواهد داشت، عبارتند از؛ گلپایگان، زرین دشت، خاتم، آبادان، اهواز، بندرماهشهر، دزفول، رامهرمز، شوش، شوشتر، کارون و گچساران.

همچنین خوانسار و لنجان در استان اصفهان، بوشهر در استان بوشهر، دماوند و فیروزکوه در استان تهران، داراب و مرودشت در استان فارس، بانه و سقز در استان کردستان، بروجرد در استان لرستان و دلیجان در استان مرکزی ؛ شهرهایی هستند که وضعیت نارنجی کرونایی به خود گرفته‌اند. پیش از این سراب، عجب‌شیر، ارومیه، چایپاره، ماکو، نقده، دهلران، دیلم، کنگان، گناوه، سامان، امیدیه، اندیمشک، ایذه، باغ‌ملک، باوی، بهبهان، خرمشهر، شادگان، دشت آزادگان، مسجدسلیمان، ارسنجان، دیواندره، پلدختر، دورود، خمین، خمیر و نهاوند؛ دارای وضعیت نارنجی بوده‌اند که تردد به آنها از ۲۵ اسفند ۹۹ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ با ممنوعیت همراه بوده و ورود پلاک‌های غیربومی به این شهرها ۵۰۰ هزار تومان جریمه در پی خواهد داشت.

آمارها چه می‌گویند؟

براساس آمارهای رسمی تا امروز ۱ فروردین‌ماه ۱۴۰۰ با تأیید ابتلای ۷۲۶۰ نفر از هموطنان به بیماری کرونا از ابتدای همه‌گیری تا همین تاریخ یک میلیون و ۸۰۱هزار و ۶۵نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند که از این تعداد متأسفانه با فوت ۷۳ نفر در روز گذشته ۶۱ هزار و ۷۹۷ نفر از هموطنان قطعاً به دلیل ابتلا به بیماری کرونا از دست رفته‌اند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
بیش از ۱۱۰۰ نفر زندانی در طرح پایش زندانیان کرمانشاه آزادشدند

طبق دستور مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا سفر به شهرهای قرمز و نارنجی کاملاً ممنوع است اما سفر به شهرهای آبی و زرد با رعایت کامل شیوه نامه‌ها و نکات بهداشتی امکان‌پذیر خواهد بود.

بنابر اعلام کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا؛ منع تردد شبانه از ساعت ۲۱ الی ۳ بامداد تداوم دارد و باید از برگزاری دورهمی خانوادگی به‌شدت خودداری شود.

انتهای پیام/س