آخرین وضعیت کرونا در ایران| عادی‌انگاری بیماری در آستانه
تحویل سال/ شلوغی جاده‌ها رابطه مستقیم با ورودی بیمارستان‌ها دارد +
نقشه و نمودار
آخرین وضعیت کرونا در ایران| عادی‌انگاری بیماری در آستانه
تحویل سال/ شلوغی جاده‌ها رابطه مستقیم با ورودی بیمارستان‌ها دارد +
نقشه و نمودار

به گزارش گروه استان‌ها –با گذشت بیش از یکسال از شیوع ویروس منحوس کرونا و درخواست ملتمسانه کادر درمان از مردم برای جلوگیری از عادی‌انگاری این بیماری مرموز، هنوز هم برخی از هموطنان تبعات تلخ ابتلا به کرونا را باور ندارند و بر همین اساس راه جاده را در پیش گرفته‌اند. بدون تردید غالب قریب […]

به گزارش گروه استان‌ها –با گذشت بیش از یکسال از شیوع ویروس منحوس کرونا و درخواست ملتمسانه کادر درمان از مردم برای جلوگیری از عادی‌انگاری این بیماری مرموز، هنوز هم برخی از هموطنان تبعات تلخ ابتلا به کرونا را باور ندارند و بر همین اساس راه جاده را در پیش گرفته‌اند.

بدون تردید غالب قریب به اتفاق مردم ایران تمایل دارند دید و بازدیدهای نوروزی و سیر و سیاحت را در پیش بگیرند اما با درک شرایط موجود از این اقدام جداً پرهیز می‌کنند تا علاوه بر جان خود و عزیزانشان، به سایر همنوعان آسیبی وارد نشود و فرای آن، مدافعان سلامت و کادر مراکز درمانی و بیمارستان‌ها نیز در نخستین روزهای سال جدید بتوانند طعم آرامش را بچشند.

بی‌توجهی برخی هموطنان به پروتکل‌های بهداشتی و عادی‌انگاری شیوع کرونا تنها به جاده‌ها ختم نشده؛ چه آن‌که بازارهای نقاط مختلف کشور نیز در این شب‌وروزها شاهد حضور گسترده افرادی است که به غلط فکر می‌کنند دوران کرونا سرآمده است. حال آن‌که این ویروس منحوس ممکن است در سایه بی‌توجهی‌ها، به یک‌باره اوج بگیرد و دوران سختی را به تمامی بخش‌های کشور وارد آورد.

فهرست شهرهای قرمز و نارنجی کرونایی

در شرایط موجود همچنان سفر از/به ۴۰ شهر کشور  (۹ شهر قرمز و ۳۱ شهر نارنجی) از ۲۵ اسفند ۹۹ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ ممنوع است؛ شهرهای با وضعیت قرمز که تردد به آنها از ۲۵ اسفند ۹۹ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ با ممنوعیت همراه است و ورود پلاک‌های غیربومی به این شهرها یک میلیون تومان جریمه در پی خواهد داشت، عبارتند از؛ آبادان، اهواز، بندرماهشهر، دزفول، رامهرمز، شوش، شوشتر، کارون و گچساران.

همچنین سراب، عجب‌شیر، ارومیه، چایپاره، ماکو، نقده، گلپایگان، دهلران، دیلم، کنگان، گناوه، سامان، امیدیه، اندیمشک، ایذه، باغ‌ملک، باوی، بهبهان، خرمشهر، شادگان، دشت آزادگان، مسجدسلیمان، ارسنجان، زرین‌دشت، دیواندره، پلدختر، دورود، خمین، خمیر، نهاوند و خاتم؛ شهرهای دارای وضعیت نارنجی هستند که تردد به آنها از ۲۵ اسفند ۹۹ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ با ممنوعیت همراه است و ورود پلاک‌های غیربومی به این شهرها ۵۰۰ هزار تومان جریمه در پی خواهد داشت.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
رئیس هیات مدیره مقاومت آستارا منصوب شد

آمارها چه می‌گویند؟

براساس انتشار آمارهای رسمی تا امروز ۲۹ اسفند ۱۳۹۹ با تأیید ابتلای ۷۶۲۰ نفر از هموطنان به بیماری کرونا از ابتدای همه‌گیری تا همین تاریخ یک میلیون و ۷۸۶ هزار و ۲۶۵ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند که از این تعداد متأسفانه با فوت ۶۸ نفر در روز گذشته ۶۱ هزار ۶۴۹ نفر از هموطنان قطعاً به دلیل ابتلا به بیماری کرونا از دست رفته‌اند.

بررسی‌های تخصصی نشان می‌دهد فراز و فرودهای همکاری مردم با پروتکل‌های تعیین شده باعث شده تا در دوره‌هایی نرخ ابتلا و بهبودی در شرایط مناسبی نسبت به قبل قرار گیرد اما در دوره‌هایی که عادی‌انگاری از سوی هموطنان شدت گرفت شاهد صعودی شدن تمامی آمارها به ویژه در زمینه فوت افراد بوده‌ایم. به صورتی که نرخ مرگ و میر در ایران هم اکنون ۳.۹ درصد تعیین شده درحالی که این نرخ در دهکده جهانی ۲.۷ برآورد شده است.

البته نباید فراموش کنیم که آشنایی بیشتر کادر درمانی با عملکرد این ویروس منحوس از ابتدای آغاز همه‌گیری در کشورمان و به اشتراک گذاشته شدن دستاوردهای نوین پزشکی در سایر کشورها باعث شده تا در دوره‌هایی نرخ بهبودی فاصله معناداری با استانداردهای بین المللی داشته باشد اما هم اکنون آمارها و اطلاعات نشان می‌دهد نرخ بهبودی در ایران ۹۶.۱ درصد و در دهکده جهانی ۹۷.۳ درصد است که درصورت همکاری بیشتری هموطنان در رعایت پروتکل‌های بهداشتی و کاهش بار سنگین مقابله با بیماری از دوش کادر درمانی قطعا این درصد در کشورمان بهبود یافته و به استانداردهای بین‌المللی نزدیک خواهد شد.

طبق دستور مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا سفر به شهرهای قرمز و نارنجی کاملا ممنوع است اما سفر به شهرهای آبی و زرد با رعایت کامل شیوه نامه‌ها و نکات بهداشتی امکان پذیر خواهد بود.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
ایمن سازی نقاط پرخطر جاده‌ای کرمانشاه سبب کاهش تلفاتمی‌شود

انتهای پیام/س