آزادسازی بیش از ۴۳ هزار هکتار از حریم رودخانه‌های فارس

آزادسازی بیش از ۴۳ هزار هکتار از حریم رودخانه‌های فارس

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای فارس گفت: طی شش ماه گذشته، ۴۳ هزار و ۳۱۴ هکتار از حریم رودخانه‌های استان فارس از دست متصرفان خارج و آزاد شد.

به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای استان فارس، کرامت اله کریمی مزیدی با اشاره به اینکه در شش ماهه گذشته ۲۳۸ مورد رفع تصرف و آزاد سازی حریم رودخانه در سطح استان انجام شده است، اظهار کرد: تاکنون ۲۶۳ مورد شکایت علیه متصرفان نیز از سوی شرکت آب منطقه‌ای فارس به ثبت رسیده است.

وی افزود: تجاوز به بستر و حریم رودخانه‌ها در حال فزونی است و باید با برخورد قاطع و بدون اغماض از گسترش آن جلوگیری کرد.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای فارس اضافه کرد: این پدیده به شیوه‌های گوناگون همچون ایجاد و احداث اعیان‌های غیر مجاز، برداشت غیر قانونی و بی رویه شن و ماسه، تخریب رودخانه، تخلیه نخاله و زباله، حفر چاه و غیره صورت می‌پذیرد.

کریمی مزیدی ادامه داد: عوامل متعددی در بروز معضلات مزبور نقش اساسی دارند که می‌بایست شناسایی و ریشه یابی شوند. از سوی دیگر بستر رودخانه انفال است و نباید توسط افرادی مورد تجاوز و زیاده خواهی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه حریم به دو صورت کمی و کیفی توسط آب منطقه‌ای فارس مورد حفاظت قرار می‌گیرد، تصریح کرد: حریم کمی رودخانه‌ها و مسیل‌ها برای بهره‌برداری و عملیات لایروبی از یک تا بیست متر تعیین شده و حریم کیفی آب رودخانه‌ها، انهار طبیعی و برکه تا یکصد و پنجاه متر خواهد بود.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای فارس با اشاره به اینکه استان فارس پیشتاز در آزاد سازی بستر و حریم رودخانه‌ها است، تاکید کرد: مالکیت خصوصی بستر رودخانه‌ها توسط اشخاص مغایر قانون است و آنها نمی‌توانند بستر رودخانه را به تملک خویش درآورده یا آن را به صورت اجاره به اشخاص واگذار کنند. کریمی مزیدی در پایان با اشاره به سیل خیز بودن بسیاری از مناطق استان فارس، تصریح کرد: تصرف حریم رودخانه‌ها در مواقع بروز سیلاب خطرات جانی و مالی برای متصرفان دارد، از این رو همه باید نسبت به عدم تصرف این حریم حس مسئولیت پذیری داشته باشند.

کد خبر 701828