آزادی ۳ هزار و ۲۷۴ زندانی جرایم مالی و غیر عمد

سیداسدالله جولایی با گرامیداشت یاد و خاطره شهید لاجوردی و موسس ستاد دیه، اظهارکرد: از شروع فعالیت ستاد دیه در رمضان سال ۱۳۶۹ تا به امروز قریب به ۱۶۰ هزار زندانی غیرعمد از بند رهایی یافته‌اند که تحقق این توفیق با همیاری مسئولان ادوار مختلف و همراهی خیران میسر شده است.

وی افزود:در ۵ ماه ابتدایی سالجاری نیز با تلاش همکاران ستاد دیه و کمک خیران کشور تعداد ۳ هزار و ۲۷۴ زندانی جرایم مالی غیر عمد شامل «۳ هزار و ۱۴۲ زندانی مرد و ۱۳۲ محکوم زن» از زندان آزاد شده‌اند.

جولایی با بیان اینکه طلبکاران مانند همیشه در خط مقدم برای آزادی زندانیان غیرعمد قرار دارند، افزود: مبلغ بدهی زندانیان آزاد شده، حدود ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بود که در فرآیند رسیدگی با تلاش شبانه‌روزی «کمیته‌های صلح و سازش» ۲۳ درصد از محکوم‌به را شاکیان و اولیای دم گذشت کردند.

رئیس هیئت امنای ستاد دیه کشور با اشاره به اینکه حدود ۹۸ درصد زندانیان آزاد شده بدهکاران مالی و پرداخت «مهریه و نفقه» بودند، افزود: این تعداد زندانی به تفکیک شامل «۱۲ زندانی حوادث رانندگی، ۲۳ زندانی حوادث کارگاهی، ۲۳ زندانی محکومیت‌های شبه عمد و ۲ هزار و ۲۵ زندانی مالی، ۹۲۳ زندانی بدهکار مهریه و ۲۳۹ زندانی بدهکار نفقه» بودند.

وی اذعان کرد: پس از تصویب و دایمی شدن قانون بیمه اجباری شخص ثالث در سال ۱۳۹۵ با پیشنهاد ستاد دیه آمار بدهکاران دیه ‎های فوتی و جرحی ناشی از حوادث رانندگی، کاهش بسیار محسوسی داشته به حدود صفر رسیده و این کار بزرگی بوده است.

جولایی اعلام کرد: اولین چراغ جشن گلریزان آزادی زندانیان جرایم غیرعمد امسال نیز با کمک ۱۵ میلیارد ریالی رهبر انقلاب روشن شد.

وی با بیان اینکه جدای از لطف ایشان در سفر‌های استانی به کرمانشاه و خراسان شمالی و البته ایجاد درگاه خاص ستاد دیه در بخش (پرداخت وجوهات شرعی و پایگاه اطلاع‌رسانی رهبری) از آغاز تاسیس ستاد دیه نیز رهبر انقلاب با حمایت معنوی از فعالیت‌های خداپسندانه این نهاد مردمی با اهدای مبلغی معادل ۱۵۸ میلیارد ریال، زمینه آزادی نزدیک به ۲ هزار زندانی نیازمند واجد شرایط را فراهم کرده‌اند.

رئیس هیئت امنای ستاد دیه کشور با اشاره به وجود ۱۲ هزارو ۶۵۰ زندانی جرایم غیرعمد در کشور، افزود: از این جمع شامل ۴۶۹ نفر زن و ۱۲ هزارو ۱۸۱ نفر مرد با محکومیت‌های (۱۰۸ حوادث رانندگی، ۴۱ حوادث کارگاهی، ۹۹ شبه عمد، ۹ هزار و ۹۵۱ نفر محکومیت‌های مالی، ۲ هزار و ۲۴۴ بدهکار مهریه و ۱۸۳ زندانی بدهکار نفقه) هستند.

جولایی با بیان اینکه محرم، ماه احیای جان و ماه رحمت برای زندانیان غیرعمد است، گفت: شیوع کرونا با همه تلخی‌ها موجب توسعه بسیاری از سنت‌های حسنه مانند تخصیص هزینه مربوط به آیین‌های ترحیم اموات به ستاد دیه و به ویژه اختصاص کل یا بخشی از (نذورات حسینی و اطعام و احسان) به امر پرفضیلت آزادی زندانیان غیرعمد شد.

وی ادامه داد: با فروکش کردن بحران کرونا طبق نظر همکاران ستادی پیش بینی می‌شد این منابع ارزشمند و ۱۰۰ درصد مردمی کاهش یابد، اما خوشبختانه بسیاری از اعضای تکایا و حسینیه ها، با دغدغه حل معضلات امت اسلامی، محرم امسال نیز، در کنار اقامه عزا برای سیدالشهدا در حوزه حمایت از زندانیان نیازمند تحت حمایت ستاد دیه نیز درخشان ظاهر شدند.

جولایی با بیان اینکه در ماه محرم برنامه بسیاری از هیئت‌های بزرگ مذهبی علاوه بر خودسازی، در اصلاح معضلات اجتماعی نیز بسیار چشمگیر بود، تصریح کرد: مراکزی، چون حسینیه اعظم امام مجتبی (ع) در تهران، هیئت علی ابن ابیطالب (ع) در اردبیل، خیریه دانشگاه صنعتی شریف و اعضای حسینیه امیرچخماق یزد در قالب برنامه‌ها و آیین‌هایی زمینه آزادی ۷۶۵ زندانی شامل (۳۳ زندانی زن و ۷۳۲ زندانی مرد) شیفته و بعضا خادم قدیمی امام حسین (ع) را با رقم بدهی ۱۱ هزار و ۶۵۶ میلیارد ریال فراهم کردند.

دعوت از خیران برای پیوستن به پویش آزادی زندانیان

رئیس هیئت امنای ستاد دیه کشور اعلام کرد: آزادی زندانیان جرایم مالی غیرعمد تا اربعین و در روز‌های باقیمانده از ماه صفر با مشارکت آحاد مردم از هر طیف و گرایشی، تحت یک پرچم با شعار (هر هیئت، آزادی یک زندانی غیرعمد) که با عنوان‌های اختصاصی، چون طرح سفینه النجات در خوزستان، نذر حریت در کرمان و یا نذر رهایی در خراسان رضوی پیگیری و اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: هموطنان می‌توانند به سهم و در حد توان مالی خود برای حل مشکالت آزادی زندانیان غیربزهکار نیز نقش آفرین باشند.

جولایی همچنین اعلام کرد: هموطنان عزیزی که تمایل مشارکت در پویش‌های مردمی ویژه عزاداری حضرت سیدالشهدا را دارند، میتوانند با مشارکت درپویش‌هایی که از آغاز ماه محرم با هدف آزادی حداکثری ۳ هزارو ۸۰۰ بدهکار مالی تشکیل شده و تا اربعین حسینی ادامه خواهد داشت، با مراجعه به پایگاه ستاددیه کشور به نشانی ir.ipro.www بصورت برخط یا استفاده از شماره کارت و حساب‌های درج شده در صفحه ستاد دیه نسبت به اهدای مبالغ خود اقدام کنند.

نوشته آزادی ۳ هزار و ۲۷۴ زندانی جرایم مالی و غیر عمد اولین بار در پایگاه خبری همت خبر. پدیدار شد.