آمادگی ۱۰۰ درصدی پالایشگاه ششم برای تامین گاز زمستان

آمادگی ۱۰۰ درصدی پالایشگاه ششم برای تامین گاز زمستان

آمادگی ۱۰۰ درصدی پالایشگاه ششم برای تامین گاز زمستان

پالایشگاه ششم مجتمع گاز پارس جنوبی از آمادگی صد درصدی برای تأمین گاز بالغ‌بر یک میلیون و ۶۲۰ هزار مشترک گاز خانگی در زمستان ۱۴۰۲ برخوردار است.

به گزارش بازار، عملیات تعمیرات اساسی در پالایشگاه ششم پارس جنوبی که نزدیک به ۱۰۰ روز و با مشارکت همه‌جانبه تیم‌های عملیاتی پیمانکار خدمات عملیات صنعتی پالایشگاه ششم شامل متخصصان، کارکنان و کارگران با نظارت همگام مهندسان گاز پارس جنوبی در بالاترین سطح کیفیت و بدون هرگونه حادثه انسانی صورت پذیرفت، ازجمله طولانی‌ترین و گسترده‌ترین اورهال تاریخ گازی کشور به شمار می‌رود.

عملیات تعمیرات اساسی پالایشگاه ششم در حالی به طولانی‌ترین اورهال تاریخ گازی کشور مشهور شد که انجام آن هم‌زمان با گرمترین روزهای سال که درجه حرارت تا بیش از ۵۵ درجه سانتیگراد می‌رسید از ۱۹ تیرماه آغاز و در ۲۴ مهرماه ۱۴۰۲ به پایان رسید.

مدیر پالایشگاه ششم عسلویه با اشاره به اجرای موفق عملیات تعمیرات اساسی پالایشگاه متبوع خویش در بازه زمانی ۹۵ روز بر نقش و جایگاه مجتمع گاز پارس جنوبی با داشتن سهم ۷۰ درصدی در تامین گاز شیرین کشور تأکید کرد.

حسن اسعدی یادآور شد که با انجام سه پروژه مهم در این مدت، با افزایش ۱۸ درصدی خوراک از سکوها و انجام فرآورش در پالایشگاه، نقش و جایگاه پالایشگاه ششم با سهم ۹ درصدی گاز شیرین تولیدی مجتمع و ۶ درصدی گاز شیرین کشور تثبیت شد.

اسعدی که در آیین تکریم از متخصصان و کارکنان بخش عملیات تعمیرات اساسی پالایشگاه سخن می‌گفت، تصریح کرد که پروژه تعمیرات اساسی نخستین مخزن ذخیره میعانات گازی در بازه ۷۵ روزه اعلامی آغاز و همه فعالیت‌ها با کیفیت ایمن انجام گرفت.

همچنین پروژه تعویض خط ۳۲ اینچ فاز ۱۶ طرح تولید زودهنگام نیز با مشارکت همه ارکان اجرایی در سه حوزه عملیات اجرایی در سکو، ساحل و در تاسیسات دریافت پالایشگاه ششم انجام شد.

مدیر پالایشگاه ششم خاطرنشان کرد: راهبری، مدیریت و انجام سه پروژه هم‌زمان در شرایط سخت و طاقت‌فرسای تابستان با اهتمام ویژه همه همکاران تلاشگر پالایشگاه ششم و همراهی تمامی شرکای تجاری به‌ویژه شرکت سمندیس، پیمانکار مجری خدمات صنعتی پالایشگاه و عضو پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس محقق شد.

تحقق ۹۸.۴۸ درصدی عملکرد پیمانکاری
بنا بر این گزارش تعداد نیروی صرف شده برای اجرای عملیات تعمیرات اساسی بالغ‌بر ۴۱۳۵۶ نفرروز بوده که موفق به انجام ۲۵۰۵ درخواست کار تعمیراتی با صدور ۱۶۳۷۵ مجوز انجام کار شده‌اند که این میزان در مقایسه با عملیات تعمیرات اساسی پالایشگاه در سال‌های گذشته علاوه‌بر افزایش چندبرابری درخواست انجام کار از سوی کارفرما، هیچ موردی از سوی پیمانکار از فهرست درخواستی حذف نشده و تعمیرات همه آیتم‌ها با کیفیت کامل و در زمان مقرر، صورت پذیرفته است.

در همین باره رییس تعمیرات پالایشگاه ششم مجتمع گاز پارس جنوبی اظهار داشت: اجرای هم‌زمان طرح و برنامه‌های مهمی ازجمله اتصال خط جدید فاز ۱۶، بازرسی تانک ۱۴۳ و تعمیر درمحل دو عدد ولو ۳۲ اینچ پیگ رسیور برای نخستین بار در سطح مجتمع و با استفاده از ظرفیت داخلی از دستاوردهای مهم اورهال یکصد روزه است.

احمد نصیری افزود: در طولانی‌ترین تعمیرات اساسی پالایشگاهی کشور با مدت زمان ۹۵ روز معادل ۹ میلیون و ۷۶۶ هزار و ۸۵۱ نفرساعت کار انجام شده که اجرای بیش از ۲۵۱۰ درخواست کار تعمیراتی، تامین مواد و اجرای بیش از ۱۰ درخواست کار اصلاحی (MR)، کالیبراسیون بیش از ۲۰۰ عدد PSV و رشد ۱۵ درصدی شاخص گارانتی شیرهای ایمنی از دیگر اقدامات صورت گرفته در این راستا بوده است.

نصیری در ادامه تحقق ۹۸.۴۸ درصدی عملکرد صحیح پیمانکار تعمیرات اساسی در پالایشگاه را مهم دانست و بازرسی بیش از ۱۸۰ تجهیز اصلی و رشد ۱۰ درصدی در شاخص گارانتی تجهیزات ثابت، تعویض مولکولارسیو ردیف دوم گازی، ارتقای عملکرد توربواکسپندر واحد ۱۰۵، نوسازی خطوط بخار واحد تریتمنت و ردیف گازی، بازرسی کلدباکس و انجام اصلاحات لازم، سنکرون‌سازی زمان رله‌های حفاظتی پالایشگاه و تیونینگ کمپرسورهای پروپان را از دیگر اقدامات این دوره از عملیات تعمیرات اساسی پالایشگاه برشمرد.

به‌گفته وی، انجام بیش از ۹۷۲ مورد تعمیرات پیشگیرانه (PM) و افزایش قابلیت اطمینان پالایشگاه نیز ازجمله اقدامات کلیدی و موثر در تعمیرات اساسی پالایشگاه ششم پارس جنوبی بوده است.

آنچه رییس تعمیرات پالایشگاه ششم مجتمع گاز پارس جنوبی به‌عنوان اقدامات مهم صورت گرفته در بازه زمانی اورهال یکصد روزه پالایشگاه بیان می‌دارد پیرو اقداماتی است که از آذرماه ۱۴۰۱ و هم‌زمان با حضور سمندیس به‌عنوان پیمانکار خدمات عملیات صنعتی پالایشگاه ششم، زمینه انجام و اجرای آنها کلید خورده و به‌تدریج در طول یکسال گذشته در پالایشگاه ششم به انجام رسیده است.

انجام اقدامات نوآورانه تعمیراتی به دست متخصصان داخلی
اغلب این اقدامات که برای نخستین بار در پالایشگاه ششم و حتی در صنعت گازی و پالایشگاهی کشور انجام شده، از سوی مجتمع گاز پارس جنوبی به‌عنوان الگویی برای بهره‌مندی و اجرا در دیگر پالایشگاه‌های کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بر این اساس تعمیر ولوهای ورودی SEA LINE (MOV)، تعمیر، شستشو و تخلیه تانک ۱۴۳ به حجم تقریبی ۴۰۰ هزار کیلوگرم لجن هیدروکربنی و همچنین تعویض مولکولارسیو ۳ عدد راکتور ردیف گازی دوم به روش نوین برخط (بدون ایجاد وقفه در تولید) برای نخستین بار در مجموعه گاز پارس جنوبی انجام شد.

علاوه‌بر این تعویض مولکولارسیو ۳ عدد راکتور ردیف گازی دوم، اعمال پوشش برج‌های ریجن و ریبویلر ۴ ردیف گازی، تعمیر چندین کمپرسور، تعمیر بیس بلوور و نصب پدها، نصب و راه‌اندازی بلوور جدید در واحد ۱۰۸، آماده‌سازی و رنگ‌آمیزی حدود ۱۲ هزار مترمربع تجهیزات پالایشگاهی، آماده‌سازی و اعمال پوشش داخلی حدود ۵۰۰ مترمربع و نصب و بازکردن داربست به متراژ ۵۰ هزار مترمربع از دیگر کارهای انجام شده در بخش تعمیرات اساسی بوده است.

از سوی دیگر، تخلیه و شارژ کلدباکس دو عدد از ردیف‌های گازی جهت تعمیرات داخلی لاین مسیر تزریق متانول، عملیات پایپینگ خط تزریق متانول به مسیر بالادست استرینر جریان جانبی کولدباکس ردیف سوم گازی، جوشکاری و تعمیر فیلترکوالیسر در چهار ترین، تعویض هیتر ۱۰۲ و راه‌اندازی، تجهیز و تعویض یاتاقان‌های چندین پمپ نیز در این راستا انجام شد.

همچنین اورهال دیزل‌های پالایشگاه، اجرای PREVENTIVE MAINTNANCE به‌صورت گسترده در واحدهای تعمیراتی شرکت سمندیس طی تعمیرات اساسی و قرار گرفتن در بازه مطلوب تناسب تعمیرات پیشگیرانه و اصلاحی برای نخستین بار و کالیبراسیون ۲۴۱ عدد PRESSURE SAFTY VALVE از دیگر اقدامات پیمانکار اصلی خدمات عملیات صنعتی پالایشگاه ششم و عضو پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس بوده که در این مدت انجام شده است.

گفتنی است رشد ۵۳ درصدی در تحقق بازرسی فنی نسبت به سال ۱۴۰۰ و رشد ۶۰ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۱ و درنهایت کسب امتیاز ۹۹.۸ درصدی تحقق بازرسی فنی، گویای کیفیت بالای اجرای تعمیرات اساسی علاوه‌بر کمیت و حجم بالای فعالیت‌های صورت گرفته از سوی سمندیس است.

از دیگر اقدامات انجام شده در پالایشگاه ششم که سبب بازگشت و ایجاد آرامش در این مجموعه شد، ایجاد اطمینان دوباره در پرسنل پالایشگاه و عمل به وعده‌ها بود به‌طوری که با مدیریت نیروهای داخلی، از توان صد درصدی آنها بهره گرفته شد و پالایشگاه برحسب ضرورت و در موارد حداقلی از نیروهای بیرونی استفاده کرد.

در این راستا به‌منظور پاسداشت جایگاه و قدردانی از نیروی انسانی پالایشگاه ششم، بالغ‌بر ۷۳۰ نفر از پرسنل زحمتکش و متخصص پالایشگاه تحت پوشش خدمات بیمه‌نامه عمر و تأمین آتیه قرار گرفتند. همچنین در مناسبت‌های مختلف مذهبی از کارکنان، کادر فنی و کارگران مستقر در پالایشگاه تقدیر به عمل آمده و علاوه‌بر این از نفرات برتر گزارش انومالی و در روز آتش‌نشانی و ایمنی نیز از کارکنان اداره ایمنی و آتش‌نشانی پالایشگاه با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی تقدیر شد.

حمایت از تیم هندبال پیشکسوتان استان بوشهر در نهمین دوره مسابقات هندبال قهرمانی پیشکسوتان کشور و کسب مقام قهرمانی این تیم برای نخستین بار از اقدامات سمندیس درراستای مسئولیت اجتماعی خود بوده است.

در ادامه این مراسم احسان طاهری، عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس، ضمن قدردانی از زحمات کارگران و متخصصان، انجام طولانی‌ترین عملیات تعمیرات اساسی تاریخ پالایشگاهی کشور در گرمترین روزهای سال و تداوم آن به مدت ۱۰۰ روز بدون هرگونه حادثه‌ای را سندی غیرقابل انکار بر توانایی فنی بالای مدیران پالایشگاه ششم و متخصصان و مدیران شرکت سمندیس برشمرد.

عضو هیأت مدیره شرکت سمندیس تصریح کرد: برخی کارها برای نخستین بار در پالایشگاه ششم و حتی در مجتمع گاز پارس جنوبی به دست متخصصان داخلی انجام شد که به‌عنوان برگ زرینی در صنعت گاز کشور به یادگار باقی خواهد ماند.

طاهری خاطرنشان کرد که انجام برنامه‌ریزی دقیق، سلامت و صداقت، تخصص و نوآوری در کنار یکرنگی و همدلی مجموعه مدیران پالایشگاه با مجموعه سمندیس ازجمله دلایل تحقق این افتخار بزرگ برای مجتمع گاز پارس جنوبی است.