آمار سازمان ملل درباره تعداد داعشی ها در سوریه و عراق

آمار سازمان ملل درباره تعداد داعشی ها در سوریه و عراق

یک گروه از کارشناسان در گزارشی به شورای امنیت این سازمان مدعی شده‌اند که در نیمه اول سال جاری میلادی تهدید گروهک تروریستی داعش در برخی مناطق درگیری در و افزایش یافته است.

به نوشته آسوشتیدپرس، در این گزارش آمده است: «داعش در حالت کلی هنوز فعال است و علی‌رغم خسارت شدیدی که متحمل شده و میزان فعالیت‌هایش در و کاهش یافته است، اما خطر بازگشت این گروهک همچنان وجود دارد»

این گزارش با اشاره به استراتژی جدید داعش می‌افزاید: «این گروه استراتژی خود را با شرایط موجود تطبیق داده است، با ساکنان محلی ادغام می‌شود و در انتخاب نبردهایی که انتظار می‌رود متحمل به خسارات شدید می‌شود دقت می‌کند. این گروه همچنین شبه‌نظامیان بیشتری را از اردوگاه‌های شمال شرق سوریه و از جوامع آسیب‌پذیر، از جمله در کشورهای همسایه، جمع‌آوری کرده و به خدمت گرفته است».

آمار سازمان ملل درباره تعداد داعشی ها در سوریه و عراق

کارشناسان سازمان ملل همچنین گفته‌اند که علی‌رغم عملیات‌های مستمر مبارزه با تروریسم، اما داعش به سازماندهی بین پنج الی هفت هزار عضو از تمامی نقاط عراق و سوریه ادامه می‌دهد که بیشتر آن‌ها از میان نیروهای سابق است. طبق این گزارش از میان این تعداد ۳۵۰۰ نفر تابعیت عراق و ۲۰۰۰ نفر نیز تابعیت بیش از ۷۰ کشور را دارند.

به گفته کارشناسان، داعش به شکل عامدانه سطح عملیات‌های خود را با هدف تسهیل در جذب نیرو و بازیابی خود کاهش داده است.

این گزارش در شرایطی منتشر می‌شود که تروریست‌های داعش طی هفته‌های اخیر دست به چند عملیات تروریستی در سوریه زده‌اند. در آخرین مورد در شامگاه ۱۹ مرداد، طی کمین تروریست‌های داعش در استان دیرالزور سوریه، ۳۲ نظامی ارتش سوریه در حالیکه سوار بر اتوبوس بودند، کشته شدند.

از سوی دیگر افزایش فعالیت‌ گروهک داعش در حالی است که اردوگاههای تحت کنترل ائتلاف آمریکایی در سوریه به خصوص اردوگاه «الهول» در استان الحکسه اصلی‌ترین مراکز نگهداری و بازداشت تروریست‌های داعش به شمار می‌رود؛ موضوعی که در گزارش کارشناسان سازمان ملل نیز به آن اشاره شده و آمده است: «نزدیک به ۱۱ هزار فرد مسلح که احتمال می‌رود از جنگجویان داعش باشند در شمال شرق سوریه در تأسیسات وابسته به نیروهای کُرد در بازداشت به سر می‌برند».

منابع محلی سوری بارها گزارش داده‌اند که آمریکایی‌ها در دفعات مختلف تروریست‌های داعش را از این مراکز به پایگاههای خود انتقال داده‌اند تا آن‌ها را برای عملیات‌های تروریستی آموزش دهند.

سید حسن نصرالله نیز شب گذشته در سخنرانی خود گفت: «آمریکا تصمیم گرفته است بار دیگر گروه تروریستی داعش به صحنه بازگردد».

طبق گزارش کارشناسان سازمان ملل در دو اردوگاه «الهول» و «روژ» ۵۵ هزار نفر در شرایط بازداشت گونه به سر می‌برند که یا خودشان عضو داعش بودند یا یکی از اعضای خانواده‌ آن‌ها به خصوص پدر، عضو داعش بود. این افراد در شرایط بسیار دشوار و به تعبیر این گزارش همراه با «دشواری‌های بزرگ بشری» زندگی می‌کنند.

بنابراین گزارش یک سوم ساکنان این اردوگاهها کودکان هستند، ۱۱۸۰۰ نفر از عراق و ۱۶۰۰۰ نفر از سوریه و بیش از ۶۷۰۰ جوان نیز از ۶۰ کشور مختلف دنیا در این اردوگاهها به سر می‌برند.

به گفته کارشناسان سازمان ملل، گروهک داعش هنوز از برنامه «نوجوانان خلافت» که شامل آموزش کودکان می‌شود، دست نکشیده است و به خصوص در اردوگاه الهول، در حال عضوگیری و آموزش کودکان است.