آمریکا امیدی به عادی سازی روابط تل آویو و ریاض ندارد

آمریکا امیدی به عادی سازی روابط تل آویو و ریاض ندارد

یک سخنگوی وزارت خارجه در مصاحبه با روزنامه صهیونیستی "اسرائیل هیوم" تایید کرد که با وجود تلاش زیاد چند ماه اخیر بخش‌های دیپلماتیک در آمریکا برای میان و در حال حاضر واشنگتن به نتیجه آن امیدوار نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پی دیدار «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا و «ران درمر»، وزیر امور استراتژیک رژیم صهیونیستی به روزنامه صهیونیستی گفت که «اسرائیل» و عربستان سعودی برای رسیدن به یک توافق عادی سازی به هیچ عنوان نزدیک نیستند و اختلافات همچنان در جای خود باقی است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که اسرائیل هیوم نامش را اعلام نکرده است، همچنین گفت: «اینکه بگوییم به هر توافقی نزدیک هستیم زود است.» او خاطرنشان کرد که «مسائلی وجود دارد که دو طرف باید خودشان آن‌ها را حل کنند.»

این مقام آمریکایی در جریان سخنرانی خود تاکید کرد که چنین توافقی برای عادی سازی روابط تل آویو و ریاض به نفع آمریکاست و خاطرنشان کرد که دولت آمریکا به طور کامل از عادی سازی روابط ریاض با اسرائیل حمایت می‌کند و به گفتگو با شرکای منطقه‌ای خود از جمله عربستان سعودی درباره چگونگی و امکان ادامه حرکت رو به جلو در این مسیرادامه خواهد داد.

آمریکا امیدی به عادی سازی روابط تل آویو و ریاض ندارد

دیپلمات آمریکایی همچنین عادی‌سازی روابط عربستان با رژیم صهیونیستی را «یکپارچگی منطقه‌ای» توصیف و تاکید کرد که این امر به نفع منافع امنیت ملی آمریکا، منافع شرکای منطقه‌ای آن، «ساکنان آمریکا و همه شهروندان منطقه» است.

در همین حال، یک مقام سیاسی صهیونیستی به روزنامه اسرائیل هیوم گفت که بسیاری از مقامات صهیونیستی تلاش‌های فشرده‌ای برای دستیابی به توافق با عربستان انجام دادند. این مقام صهیونیستی با اشاره به پرواز‌های بین سرزمین‌های اشغالی فلسطین، آمریکا و عربستان سعودی، افزود: افراد زیادی روی موضوع عادی سازی روابط در بخش‌های مختلف کار می‌کنند، اما همچنان شانس عادی سازی روابط تل آویو و ریاض ۵۰، ۵۰ است نه بیشتر!