ابراز تاسف بورل از معطل ماندن مذاکرات وین

ابراز تاسف بورل از معطل ماندن مذاکرات وین

ابراز تاسف بورل از معطل ماندن مذاکرات وین

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از معطل ماندن مذاکرات درباره از سرگیری اجرای کامل برجام که پس از مذاکرات فشرده دیپلماتیک در وین، به‌دلیل تعلل در تصمیم‌گیری و طرح درخواست‌های جدید از سوی ایالات متحده آمریکا به بن‌بست کشیده شد، ابراز تاسف کرد.

به گزارش گروه بین الملل حیات؛ جوسپ بورل روز دوشنبه در حاشیه اجلاس شورای وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا به خبرنگاران در بروکسل گفت: من با ایران در خصوص توافق هسته‌ای صحبت می‌کنم اما متاسفانه گفت‌وگوها در این مقطع متوقف شده است.

وی افزود که در شرایط کنونی درگیر مذاکره با ایران درباره این پرونده نیست.

گفتنی است مذاکرات برای از سرگیری اجرای برجام در هشت دور با حضور نمایندگان گروه ۱+۴، اتحادیه اروپا و ایران در وین برگزار شد. هیات آمریکایی نیز به صورت غیر مستقیم در گفت‌وگوها حاضر بود. اما نتیجه مذاکرات به دلیل عواملی همچون تناقض در رفتار، تعلل در تصمیم‌گیری، زیاده‌خواهی و طرح درخواست‌های جدید از سوی آمریکا معطل ماند.

تجربه گفت‌وگوهای وین نشان داد که کاخ سفید باوجود ادعای دیپلماسی، اراده لازم را برای تصمیم‌گیری در زمینه بازگشت به برجام و جبران سیاست شکست خورده دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری سابق آمریکا علیه ایران ندارد.

این درحالیست که ایران به عنوان کشوری مسئولیت‌پذیر همواره اعلام کرده است که برای عقد توافقی پایدار و قابل اتکا که تحریم‌ها را به نحوی تضمین شده رفع کند و موضوعی به عنوان اهرم فشار جهت استفاده علیه ایران در آینده باقی نماند، آمادگی دارد.