ابلاغ سلام محمد بن سلمان و پادشاه عربستان به مقام معظم رهبری و رئیسی

ابلاغ سلام محمد بن سلمان و پادشاه عربستان به مقام معظم رهبری و رئیسی

وزیر امور خارجه که در پاسخ به دعوت فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان سعودی به این کشور سفر کرده امروز (جمعه) ۲۷ خرداد ماه در جده با محمد بن سلمان ولی‌عهد عربستان سعودی دیدار و گفت‌وگو کرد.

امیرعبداللهیان در ملاقات با امیر محمد بن سلمان ولی‌عهد و‌ نخست وزیر پادشاهی عربستان سعودی، بر عزم جمهوری اسلامی ایران برای توسعه مناسبات با کشورهای منطقه و عربستان تأکید کرد.

این نخستین سفر امیرعبداللهیان به عربستان و نخستین دیدارش با ولی‌عهد عربستان سعودی بود.

وزیر امور خارجه در این دیدار با اشاره به فرصت‌هایی که فراروی دو کشور قرار دارد، گفت: جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی می‌توانند با توسعه همه جانبه همکاری‌ها از جمله در حوزه سیاسی، اقتصادی، تجاری، ترانزیت، علم و فناوری، فرهنگی و مردمی، رشد و شکوفایی بیشتر را برای منطقه رقم بزنند.

امیرعبداللهیان به تحولات نظام بین‌الملل هم اشاره و عنوان کرد: امروز ما در برابر یک مسؤولیت تاریخی قرار داریم.

وی با اشاره به دستاوردها و ظرفیت‌های جمهوری اسلامی ایران افزود: راه موفقیت منطقه تقویت گفت‌وگو و همکاری و افزایش همکاری‌های توسعه محور است.

در این دیدار علیرضا عنایتی سفیر جدید ایران در ریاض هم حضور داشت.

امیرعبداللهیان همچنین به جایگاه و نقش ایران و عربستان در منطقه و‌ جهان اسلام اشاره کرد و از موضوع فلسطین و قدس به عنوان قضیه محوری جهان اسلام یاد کرده و رژیم صهیونیستی را تهدیدی برای همگان خواند.

وزیر خارجه بر اهمیت امنیت درونزا و پایدار منطقه هم تاکید کرد.

این نخستین سفر امیرعبداللهیان و یک مقام عالی‌رتبه ایرانی به عربستان پس از قطعی روابط دو کشور در دی ۱۳۹۴ است. ایران و عربستان در ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ پس از رایزنی‌هایی در عراق، عمان و پکن در نهایت به توافق رسیدند که روابط دیپلماتیک را از سر بگیرند. پس از آن مقرر شد وزرای خارجه دیدار کنند که این دیدار ۱۷ فروردین ۱۴۰۲ در پکن صورت گرفت. وزرای خارجه پس از آن در کیپ تاون ملاقات کردند و بعد از آن هم وزیر خارجه عربستان ۲۷ خرداد سفری یک روزه به تهران داشت و با امیرعبداللهیان و رئیسی دیدار و گفت‌وگو کرد.

*ابلاغ سلام به مقام معظم رهبری و رئیسی

محمد بن سلمان ولی‌عهد عربستان هم در این دیدار با ابلاغ سلام خود و‌‌ پادشاه عربستان سعودی به مقام معظم رهبری و آیت‌الله رئیسی گفت: نگاه عربستان به رابطه با ایران راهبردی بوده و ریاض در این خصوص عزم جدی دارد.

ولی‌عهد عربستان ضمن تأکید بر دعوت از رئیس جمهور ایران برای سفر به عربستان، دیدار سران دو کشور را بسیار با اهمیت خواند و‌ گفت این دیدارها تاثیرات اساسی بر توسعه و تعمیق مناسبات دوجانبه و چندجانبه خواهد داشت.

در این دیدار همچنین در خصوص برخی مباحث منطقه‌ای و بین‌المللی نیز بحث و تبادل نظر شد.

وزیر امور خارجه پس از این دیدار هم در شبکه اجتماعی ایکس با بیان اینکه گفت‌وگوی صریح، بی‌پرده و نتیجه‌بخشی با ولی‌عهد عربستان داشتم، گفت: بر مناسبات دوجانبه پایدار در همه زمینه‌ها تأکید شد و در منطقه برامنیت و توسعه برای همه اتفاق نظر داریم.

به گزارش فارس، امیرعبداللهیان روز پنجشنبه ۲۶ مرداد نیز در ریاض با فیصل بن فرحان دیدار و درباره مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی به مدت سه ساعت و نیم به گفت‌وگو پرداخت و پس از آن در نشست خبری مشترک به تشریح رایزنی‌های انجام شده پرداخت. وی همچنین از سفارت ایران در ریاض بازدید کرد.

سفارت ایران در ریاض ۱۶ خرداد ماه با حضور علیرضا بیکدلی معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان خارج از کشور وزارت خارجه و مقامات سعودی رسما گشایش یافت.