احتمال درگیری بین روسیه و ناتو در دریای سیاه

احتمال درگیری بین روسیه و ناتو در دریای سیاه

وزیر دفاع بلغارستان معتقد است پس از حادثه کشتی باری ، ممکن است درگیری بین و در دریای سیاه رخ دهد.

وبگاه اوکراینی «پراودا» روز شنبه نوشت که «تودور تاگارف» وزیر دفاع بلغارستان در مورد حادثه اخیر کشتی باری ترکیه به نام سوکرو اوکان که در دریای سیاه توسط ارتش روسیه توقیف شده بود،اظهار داشت: «احتمالاً این کشتی حامل سلاح برای اوکراین بوده است.»

تاگارف با توصیه به عبور کشتی‌ها از آب های سرزمینی رومانی و بلغارستان برای جلوگیری از حوادث، گفت: «روسیه ساز و کارها و اراده خود را به شدت تحمیل کند.»

احتمال درگیری بین روسیه و ناتو در دریای سیاه

وی در پاسخ به اینکه آیا درگیری بین ناتو و روسیه در دریای سیاه امکان پذیر است، گفت: «ما نمی‌توانیم چنین گزینه‌ای را رد کنیم، تلاش می‌کنیم که این اتفاق نیفتد، روسیه دائما ناتو را تحریک می کند.»

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد اخیرا اعلام کرد که یک کشتی جنگی این کشور به سوی کشتی «سوکرو اوکان» که با پرچم پالائو عازم بندر «ازمیل» در استان اودسا اوکراین بود، تیر هشدار شلیک کرد. این حادثه زمانی رخ داد که کشتی به درخواست روس‌ها برای توقف برای بازرسی پاسخ نداد. این حادثه در دریای سیاه رخ داد.

پس از شلیک‌های هشدار، نیروهای روس از بالگرد در کشتی فرود آمدند، بازرسی انجام دادند و سپس کشتی را آزاد کردند.

وزارت امور خارجه اوکراین اقدامات روسیه در مورد کشتی غیر نظامی ترکیه را محکوم کرد.

ترکیه نیز این حادثه را با روسیه در میان گذاشت و به این کشور هشدار داد که از چنین تلاش‌هایی برای تشدید تنش‌ها در دریای سیاه خودداری کند.

به‌رغم تلاش‌های صورت گرفته از سوی سازمان ملل متحد و ترکیه، توافق غلات که سال گذشته میان روسیه و اوکراین برای صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه به بازارهای جهانی امضا شده بود ۱۷ ژوئیه (۲۶ تیر) به پایان رسید و خبری از تمدید آن نیست. کشورهای غربی روسیه را به ایجاد بحران و ناامنی غذایی در بحبوحه جنگ متهم می‌کنند. روسیه با رد این اتهامات می‌گوید بلافاصله پس از برآورده شدن خواسته‌هایش ذیل این توافقنامه، به آن باز خواهد گشت.