ارزش تیم الهلال ۲ برابر لیگ ایران

ارزش تیم الهلال ۲ برابر لیگ ایران

عربستان یک پنجره زمستانی شگفت انگیز را تجربه کرد که ستاره‌های بزرگی از تیم‌های مطرح قاره راهی خاورمیانه شدند تا برای تیم‌های سعودی به میدان بروند. اتفاقی که سبب شد تا توجه جامعه فوتبال به این کشور آسیایی بیشتر شود.

تابوی حضور در تیم‌های سعودی که تمام و کمال بخاطر بحث مالی و حقوق‌های سرسام‌آور است، با پیوستن رونالدو و بنزما به النصر و الاتحاد شکسته شد. پس از آن نیز بازیکنان مطرح دیگری همچون نیمار، ریاض محرز، ادوارد مندی، سادیو مانه، مارسلو بروزوویچ و… ابایی از دادن پاسخ مثبت به اینگونه پیشنهادات نداشتند.

فوتبال عربستان در شرایطی عصر جدیدی را در تاریخ خود تجربه می‌کند که نگاهی به بازار تیم‌های این کشور در وب‌سایت ترنسفر مارکت نشان می‌دهد که ارزش لیگ عربستان نسبت به سال قبل تقریبا سه برابر شده است. رشدی حیرت‌انگیز که به واسطه حضور ستاره‌های مطرح در لیگ حرفه‌ای به دست آمده است.

فصل گذشته و پس از حضور رونالدو در النصر، ارزش ای این کشور موسوم به دوری الروشن به عدد ۳۴۹ میلیون یورو رسید. در شرایطی که امسال و با پیوستن نیمار و دیگر غول‌های بزرگ فوتبال اروپا به تیم‌های بزرگ سعودی، ارزش لیگ این کشور به رقم ۹۸۳ میلیون یورو رسیده است.

مقایسه ارزش لیگ عربستان با دیگر کشور‌های آسیایی نیز نتایج جالبی در پی دارد. لیگ امارات با ۲۸۸ میلیون یورو، دومین لیگ باارزش قاره آسیا به شمار می‌رود. پس از آن، جی لیگ ژاپن با ۲۵۱ میلیون یورو در رده سوم است.

ارزش تیم الهلال ۲ برابر لیگ ایران

چهارمین لیگ با ارزش آسیا نیز برای لیگ ستارگان قطر است که حضور بازیکنان نامدار در این کشور باعث شده تا ارزش آن به عدد ۲۳۳ میلیون یورو برسد. لیگ‌های کره جنوبی و چین نیز فاصله کمی از یکدیگر دارند. کی لیگ ارزش ۱۵۸ و سوپر لیگ چین دارای ارزش ۱۵۳ میلیون یورو است.

نکته ناراحت‌کننده، حضور ایران در رتبه‌های پایین لیگ‌های باارزش آسیاست و در رتبه هفتم جای دارد. جایی که از دیدگاه ترنسفر مارکت، لیگ ایران ۱۰۷ میلیون یورو ارزش دارد. تقریبا می‌توان گفت که لیگ عربستان ۱۰ برابر لیگ برتر ایران ارزشمندتر است. البته در میان کشور‌های مطرح آسیا، استرالیا با ۷۹ میلیون یورو، رتبه پایین‌تری نسبت به ایران دارد.

ارزش تیم الهلال ۲ برابر لیگ ایران

نکته جالب این است که ارزش بازار باشگاه الهلال به تنهایی بیشتر از تمام کشور‌های آسیایی (به جز امارات) است. ارزش این تیم سعودی با جذب نیمار، به عدد ۲۶۰ میلیون یورو رسید که ۲.۴ برابر لیگ ایران است. مسئله‌ای که نشان می‌دهد لیگ عربستان علاوه بر امکانات، از لحاظ ارزش بازار نیز با سایر کشور‌ها فاصله زیادی گرفته است.

ارزش تیم الهلال ۲ برابر لیگ ایران