از مصوبه ای که روی کاغذ ماند تا دغدغه های انجمن صنعت ساختمان کرمانشاه

بخش مسکن همواره یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی است که دولتها باید به آن بپردازند. با توجه به اینکه مسکن بیشترین سهم را در سبد هزینه‌ای خانوار ایرانی دارد و از سوی دیگر بخش قابل توجهی از خانوار در دهه‌های گذشته خانه‌دار نشده‌اند و خانوار و متقاضیان جدید نیز سالانه وارد بازار مسکن می‌شوند، ارائه برنامه‌ای […]

بخش مسکن همواره یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی است که دولتها باید به آن بپردازند. با توجه به اینکه مسکن بیشترین سهم را در سبد هزینه‌ای خانوار ایرانی دارد و از سوی دیگر بخش قابل توجهی از خانوار در دهه‌های گذشته خانه‌دار نشده‌اند و خانوار و متقاضیان جدید نیز سالانه وارد بازار مسکن می‌شوند، ارائه برنامه‌ای واقع‌بینانه و جامع از مسوولین مربوطه تا حدودی نقشه راه دولت‌ها برای بازار مسکن در سال‌های آینده را ترسیم می‌کند.
«مسکن مهر» پروژه‌ای بود که دولت نهم پس‌از افزایش نجومی قیمت مسکن با هدف خانه‌دار کردن گروه‌های کم درآمد آغاز کرد. البته دولت محمود احمدی نژاد دولت وقت معتقد بود که بیشترین افزایش قیمت مسکن مربوط به قیمت زمین است که برهمین اساس زمین‌هایی در حاشیه شهرهای جدید به صورت رایگان به ساخت مسکن اختصاص داد. با توجه به تکلیف اصول ۳۱ و ۴۳ قانون اساسی در خصوص لزوم فراهم نمودن زمینه دسترسی آحاد مختلف جامعه به مسکن به خصوص گروه‌های کم درآمد توسط دولت، پس از تصویب قانون جهش تولید مسکن که همزمان با شروع به کار دولت سیزدهم بوده است، ساخت مسکن به صورت ویژه در قالب طرح نهضت ملی مسکن توسط وزارت راه و شهرسازی و دولت سیزدهم پیگیری شده است. پروژه مسکن ملی به امید خانه‌دار شدن اقشار ضعیف و کارگر جامعه طراحی شد و متقاضیان که بیشتر آن‌ها قشر کارگر هستند به امید خانه دار شدن هر چه سرمایه داشتند را فروختند.
در همین راستا در روز ۱۹ تیرماه نشستی صمیمانه به میزبانی خبرگزاری ایسنا با حضور آرش شادفر رئیس انجمن صنعت ساختمان، منصور طاقه‌ای رییس انجمن انبوه سازان، محمدرضا دادگر عضو هیئت مدیره انجمن صنعت ساختمان کرمانشاه و جمعی از اصحاب رسانه برگزار گردید.
مصوبه کاغذیبه نام «اختصاص ۸۵۰۰ میلیارد تومان برای ساخت ۱۴ هزار واحد مسکونی در کرمانشاه»
آرش شادفر با اشاره به اینکه در تاریخ ۳ مرداد ماه سال ۱۴۰۲ مصوبه ای با عنوان «اختصاص ۸۵۰۰ میلیارد تومان برای ساخت ۱۴ هزار واحد مسکونی در کرمانشاه» در نظر گرفته شده است، گفت: طی توافق صورت گرفته با حضور مصری نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی، صحرایی استاندار کرمانشاه، حسینی مدیر عامل بانک مسکن کشور، عباسی معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی، یزدانی معاون حقوقی وزارت راه و شهرسازی و الماسی سرپرست راه و شهرسازی استان کرمانشاه، مقرر شد که مبلغ هشت هزار و پانصد میلیارد تومان تسهیلات برای ساخت ۱۴ هزار واحد مسکونی استان در قالب نهضت ملی مسکن اختصاص یابد.
وی با انتقاد از روی کاغذ ماندن این مصوبه تصریح کرد: عملکرد ضعیف شبکه بانکی در تأمین مالی پروژه نهضت ملی مسکن باعث شد تا این مصوبه همچنان روی کاغذ باقی بماند.
پروژه ۶۸۰ واحدی کرمانشاه در قالب واحدهای سه طبقه حیاط‌دار بعنوان پایلوت کشوری اجرا می‌شود
آرش شادفر رئیس انجمن صنعت ساختمان کرمانشاه از گردش مالی نزدیک به ۶۰ هزار میلیارد تومانی طرح نهضت ملی مسکن در کرمانشاه نیز یاد کرد و گفت: متاسفانه در ابتدای اجرای این طرح به دلیل عدم استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، بخشی از این گردش مالی که می‌توانست عاید صنایع، نیروی کار و پیمانکاران استان بشود را از دست دادیم.
شادفر با بیان اینکه بخش خصوصی کرمانشاه ظرفیت ساخت ۱۰ هزار واحد از پروژه‌های نهضت ملی مسکن را در کرمانشاه دارد، افزود: اکنون ۱۲۸۰ واحد در دو پروژه توسط بخش خصوصی در دست اجرا می‌باشد که یک پروژه ۶۰۰ واحدی جنب بیمارستان امام رضا(ع) در مرحله تجهیز کارگاه بوده و پروژه ۶۸۰ واحدی دیگر در دولت آباد در دست اجرا است.
وی با بیان اینکه پروژه ۶۸۰ واحدی کرمانشاه در قالب واحدهای سه طبقه حیاط‌دار بعنوان پایلوت کشوری اجرا می‌شود، تاکید کرد: پیشرفت این پروژه ظرف شش ماه به ۵۰ درصد رسید و یک رکورد محسوب می‌شود.
به گفته رئیس انجمن صنعت ساختمان کرمانشاه، تمام مصالح و تجهیزات مورد استفاده برای این طرح‌ها در داخل استان تامین شده و نیروی کار آن نیز بومی کرمانشاه بوده است. به علاوه به موضوع صنعتی سازی در ساخت این واحدها و فاصله گرفتن از شیوه‌های سنتی ساخت و ساز نیز توجه شده که نقش بسزایی در ارتقا کیفیت، کاهش زمان و هزینه خواهد داشت.
موضوع دیگری که شادفر به آن اشاره کرد رویکرد دولت چهاردهم درباره طرح نهضت ملی مسکن بود و گفت: این طرح به قانون تبدیل شده و دولت نیز باید آن را ادامه دهد، اما قطعا باید به فکر رفع چالش های آن خصوصا چالش تامین منابع مالی مورد نیاز این طرح‌ باشد.
رئیس انجمن صنعت ساختمان کرمانشاه با بیان اینکه در حال حاضر از چهار میلیون واحد هدفگذاری شده دو میلیون و ۶۰۰ هزار واحد آن تامین زمین و وارد فاز اجرایی شده، عنوان کرد: بهتر است اولویت دولت چهاردهم تکمیل این واحدها باشد و بعد سراغ احداث واحدهای جدید برود. ضمن اینکه با توجه به چالش هایی که در زمینه مالی وجود دارد باید به سمت استفاده از شیوه های جدید تامین مالی این طرح‌ها برویم.
شادفر با تاکید بر اینکه دولت نباید به حوزه ساخت مسکن مستقیما ورود کند و نقش دولت باید عمدتا نظارت و تسهیلگری باشد، اظهار کرد: انتظار می‌رود دولت چهاردهم نقش بخش خصوصی را در پروژه‌های نهضت ملی مسکن پُررنگ‌تر ببیند.
وی توان بخش داخلی برای اجرای پروژه های مسکن را از هر حیث بالا دانست و در خصوص مباحثی که در مورد واگذاری ساخت پروژه‌های مسکن به خارجی‌ها و از جمله چینی‌ها می شود، گفت: سازندگان ما از هر حیث توان اجرای پروژه‌های مسکن با بهترین کیفیت و قیمت پایین‌تر را دارند و در این شرایط لزومی به سپردن احداث این پروژه‌ها به سازندگان دیگر کشورها نیست.رئیس انجمن صنعت ساختمان کرمانشاه افزود: از سوی دیگر اینکه بخواهیم منابع ارزی کشور را صرف واردات خدمات فنی و مهندسی کنیم منطقی نیست، زیرا اکنون تمام کشورهای دنیا به دنبال صادرات خدمات فنی و مهندسی هستند و نه واردات آن.
از حلبی آباد تا مسکن مهر
منصور طاقه‌ای رییس انجمن انبوه سازان کرمانشاه نیز در این نشست از اهمیت صنعت ساخت و ساز یاد کرد که هم اشتغالزایی قابل توجهی ایجاد می‌کند و هم نیروی محرکه سایر بخش‌ها به شمار می‌رود.
وی با بیان اینکه طرح‌های حمایتی مسکن چنانچه کارشناسی و درست اجرا شوند مزایای فراوانی دارند، گفت: یکی از مهمترین این مزایا جلوگیری از گسترش «حلبی‌آبادها» و سکونتگاه‌های غررسمی در حاشیه شهرها است که طی سال‌های اخیر با پیشرفت طرح‌های مسکن کمتر شاهد آن هستیم.
طاقه‌ای ادامه داد: از سوی دیگر بر خلاف تصوراتی که مبنی بر تورم‌زا بودن تسهیلات مسکن وجود دارد، این تسهیلات به جمع‌آوری نقدینگی سرگردان موجود در جامع و تزریق به بخش مسکن کمک خواهد کرد و موجب سرکوب تورم هم خواهد شد.
وی به پروژه نهضت ملی مسکن و هدفگذاری احداث سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور نیز اشاره کرد: این هدفگذاری بر مبنای نیاز واقعی کشور، رشد جمعیت، فرزندآوری و… تعیین شده است.
وی جامعه هدف اصلی این طرح را دهک‌های چهارم تا هشتم کشور اعلام کرد و ادامه داد: این طرح باید در دولت چهاردهم نیز ادامه پیدا کند.
وی بر توجه بر سه اصل سرعت، کیفیت و هزینه پایین در پروژه های نهضت ملی مسکن تاکید کرد و گفت: هرچقدر زمان اجرای این طرح‌ها افزایش یابد، هزینه مورد نیاز برای ساخت آن بالا رفته و اجرای آن سخت‌تر خواهد شد.
رییس انجمن انبوه سازان مسکن کرمانشاه به موضوع ورود شرکت‌های چینی به ساخت پروژه‌های نهضت ملی مسکن نیز اشاره کرد و افزود: این شرکت ها قطعا با نرخ‌های جهانی پای کار می‌آیند، در حالیکه انبوه‌سازان ایرانی با نصف این قیمت پروژه‌ها را پیش می‌برند، لذا حضور شرکت‌های خارجی توجیه
و منطقی ندارد.
دولت چهاردهم باید نهضت ملی مسکن را به سرانجام برساند
محمدرضا دادگر عضو هیات مدیره انجمن صنعت ساختمان کرمانشاه نیز در این نشست ساخت چهار میلیون مسکن را نیاز مردم کشور دانست که باید توسط دولت آینده نیز پیگیری شود.
وی تسهیل‌گری و همراهی سایر بخش‌ها را نیز در اجرای طرح نهضت ملی مسکن ضروری اعلام کرد و یادآور شد: باید تکلیف مسائل مالیاتی، تامین اجتماعی، پروانه‌ها و مجوزهای شهرداری، تسهیلات بانکی و… مشخص و در این زمینه تسهیلگری شود.
دادگر افزود: اگر قرار است این واحدهای مسکونی برای اقشار کم درآمد ساخته شود، باید همه بخش‌ها برای کاهش هزینه تمام شده آن همکاری کنند.
دادگر همچنین بر لزوم توجه به پیوست‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و همچنین توسعه پایدار شهری نیز در اجرای پروژه‌های نهضت ملی مسکن تاکید کرد.
پرستو نیروندی- خبرنگار باختر