استراتژی خونین بایدن

استراتژی خونین بایدن

ساده‌سازی در قاموس رسانه‌ای – تبلیغاتی غرب، تبدیل به یک امر متعارف شده است! تمرکززدایی از مصدر فکری و جغرافیایی تروریسم، سیکل عملیات‌های تروریستی و نسبت تروریسم عامل و مولد؛ جملگی به خطوط قرمز نامرئی اما ملموسی تبدیل شده که اکثر رسانه‌های وابسته به جریانات پنهان و آشکار قدرت در آمریکا و اروپا از آن تبعیت می‌کنند. این قاعده در قبال اقدام تروریستی غروب یکشنبه در حرم مطهر حضرت (ع) نیز صادق است. رسانه‌های غرب اساسا کمترین علاقه‌ای نسبت به «تشریح» این واقعه نداشته و در عوض، «توصیف» آن را در دستور کار قرار داده‌اند، البته آن نیز به صورت ناقص و تحریف‌شده!

واقعیت امر این است که در تحلیل حادثه تروریستی در حرم مطهر شاهچراغ علیه‌السلام، تا زمانی که نسبت تروریسم مولد را با عوامل میدانی عملیات مشخص نکنیم، نمی‌توانیم مدعی درک ماهوی و عمیق این تحولات شویم. آنچه اخیرا در شاهچراغ (برای دومین بار طی 10 ماه اخیر) رخ داد، خروجی عملیاتی استراتژی بازتولید تروریسم تکفیری توسط آمریکا و اتحادیه اروپایی است. سال 2006 میلادی، زمانی که جو بایدن به عنوان سناتور ایالت دلاور در کنگره آمریکا مشغول کار بود، طرح فدرالیزه کردن عراق- بخوانید تجزیه عراق – را بر اساس مولفه‌های قومیتی ـ مذهبی به راهبردپردازان حوزه سیاست خارجی آمریکا ارائه کرد. بر این اساس، نه‌تنها عراق، بلکه کل کشورهای منطقه باید بر اساس شاخصه‌های مذهبی و قومیتی تبدیل به کشورهای کوچک‌تر و تجزیه‌شده می‌شدند.

سال 2008 میلادی، بایدن رسما به عنوان معاون رئیس‌جمهور وارد کاخ سفید شد و پیاده‌سازی این طرح را به صورتی جدی‌تر و مستمر در دستور کار قرار داد. قطعا طرح تجزیه کشورهای مسلمان، در یک بستر امن و ایمن رخ نمی‌دهد ـ و نخواهد داد ـ از این رو بایدن به همراه هیلاری کلینتون، سوزان رایس، ویلیام برنز، جیک سالیوان و دیگر مقامات دولت اوباما ناامن‌سازی مزمن جهان اسلام را به مثابه یک راهبرد کلان، در دستور کار قرار دادند. در این معادله خونین، تاسیس داعش از عصاره و بقایای القاعده در دستور کار دستگاه‌های امنیتی غرب و رژیم تروریست صهیونیستی قرار گرفت.

سال 2013 میلادی، داعش تبدیل به کاتالیزور اصلی بازی خونین واشنگتن و تل‌آویو در منطقه شد و تاسیس آن از بقایای القاعده را در دستور کار قرار دادند. مطابق نقشه از پیش تعیین‌شده آمریکا، قرار بود داعش در نهایت سوریه و عراق را تبدیل به زمینی سوخته کند و سپس در این زیرساخت آشفته، طرح تجزیه هر 2 کشور، با محوریت مناطق کردنشین رقم بخورد اما رصد هوشمندانه نقشه دشمنان توسط فرماندهان رشید، آگاه و مخلصی مانند سردار دل‌ها شهید «حاج‌قاسم سلیمانی» و شهید «حاج ابومهدی مهندس» و توان عملیاتی مثال‌زدنی و غیرقابل محاسبه جبهه مقاومت منجر به در هم شکستن منظومه تروریستی ساخته و پرداخته دست آمریکا، اتحادیه اروپایی و رژیم موقت صهیونیستی شد.

استراتژی خونین بایدن

اکنون در سال 2023 میلادی، بایدن در راس معادلات سیاسی – اجرایی واشنگتن قرار گرفته و بازتعریف تروریسم تکفیری را در ابعاد گفتمانی و عملیاتی در دستور کار قرار داده است. تحرکات اخیر آمریکا در منطقه «تنف» سوریه و به خط ساختن کردهای مخالف حکومت دکتر بشار اسد و بقایای داعش و احرارالشام در مناطق مرزی عراق و سوریه، به وضوح نشان می‌دهد غرب این بار حتی نسبت به سال 2013 میلادی نیز عریان‌تر و آشکارتر وارد میدان تقابل همه‌جانبه با ملت‌های منطقه شده است.

اما در هیچ‌یک از گزارش‌ها و روایات رسانه‌های غرب قرار نیست چنین مولفه‌ها و ثوابتی روایت شود! انداختن چراغ قوه بر ماهیت نقشه و استراتژی آمریکا و متحدانش در منطقه و پرده‌برداری از اضلاع و بازیگران آن، خط قرمز دستگاه‌های امنیتی و رسانه‌ای غرب محسوب می‌شود. در همین روایت‌سازی، حتی بی‌بی‌سی فارسی، منو‌تو، سعودی اینترنشنال و رادیو فردا از به کار‌گیری واژه عملیات تروریستی در قبال آنچه در حرم مطهر حضرت احمدبن موسی علیه‌السلام رخ داد اجتناب می‌کنند و حتی حداقلی‌ترین رسالت یک رسانه در توصیف بدیهیات یک واقعه را رعایت نمی‌کنند. بدون شک یکی از اصلی‌ترین مصادیق جهاد تبیین در برهه کنونی، پرده‌برداری از منظومه شومی است که دشمنان ریز و درشت نظام و ملت ایران هر یک در کسوت یکی از پازل‌ها و قطعات آن ایفای نقش می‌کنند.

نوید مؤمن