استفاده از ظرفیت دهیاری‌ها برای مقابله با حفاران
غیرمجاز
استفاده از ظرفیت دهیاری‌ها برای مقابله با حفاران
غیرمجاز

به گزارش  گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه، امید قادری مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه گفت : آنچه که این اداره‌کل در دو سال گذشته سیاست‌گذاری کرده است، با رویکرد توسعه و رونق گردشگری روستایی بوده است.» او گفت: ثبت جهانی اورامانات که موضوع اصلی آن با رویکرد آداب و رسوم و […]

به گزارش  گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه، امید قادری مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه گفت : آنچه که این اداره‌کل در دو سال گذشته سیاست‌گذاری کرده است، با رویکرد توسعه و رونق گردشگری روستایی بوده است.»

او گفت: ثبت جهانی اورامانات که موضوع اصلی آن با رویکرد آداب و رسوم و بافت روستایی منطقه بوده، در همین راستا دنبال شده است.

قادری افزود: سازمان جهانی گردشگری امسال را سال گردشگری روستایی نامیده است که نشان از اهمیت این موضوع و توجه به فرهنگ و آداب بی‌نظیر جوامع سنتی است که امروزه بعد آثار تاریخی مورد توجه ویژه توریست‌ها است.

او ضمن تقدیر از بخشدار مرکزی کرمانشاه برای تشکیل کمیته گردشگری در این نهاد، افزود: این اقدام بخشداری مرکزی کرمانشاه الگوی مناسبی برای سایر بخش‌ها باشد.

او با اشاره به وجود تسهیلات ارزان قیمت برای طرح‌های سرمایه‌گذاری روستایی، ادامه داد: در حوزه سرمایه‌گذاری به خاطر تعدد استعلامات اداری بهتر است دهیاران سرمایه‌گذاری‌ها را در داخل بافت روستا ببرند.

قادری افزود: یکی از معضلات سرمایه‌گذاری و ایجاد زیرساخت‌های گردشگری در روستا‌ها مخالفت‌های جوامع محلی است، که نیازمند روشنگری و جلب مشارکت‌های مردم محلی با استفاده از ظرفیت دهیاری‌ها است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه، به اهمیت حفاظت از آثار تاریخی اشاره کرد و گفت: از ظرفیت همکاری با دهیاران برای حفاظت از تخریب آثار و برخورد با حفاران غیرمجاز استفاده کرده و برای دهیاران کارت‌های حفاظت از آثار صادر می‌شود.

او از دهیاران خواست تا در حوزه صنایع در روستا‌ها با شناسایی صنعتگران فعال در روستا‌ها شرایط صدور کارت صنعتگری برای آن‌ها و استفاده از ظرفیت‌های بیمه‌ای و حمایتی را فراهم کنند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
قالیباف: مشکل ما در مرغ و تخم مرغ به توزیع بر می گردد

قادری ادامه داد: حفاظت از مواریث و آداب و رسومی که در روستا‌ها وجود دارد، به عنوان میراث معنوی و کمک به ثبت ملی این آداب و رسوم توسعه گردشگری روستایی کمک می‌کند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه  پیگیری پرونده ثبت ملی قلعه بالاگبری به عنوان یکی از درخواست‌های بخشدار مرکزی کرمانشاه را جزو اولویت‌های کاری پرونده‌های ثبتی اداره‌کل عنوان کرد.

انتهای پیام/د