اضافه شدن ۲۰ هزار هنرمند به صندوق اعتباری هنر در دولت سیزدهم

معاون اعضای صندوق اعتباری هنر از تشکیل «جامع‌ترین بانک اطلاعات هنرمندان» از سوی این مجموعه خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی و اطلاع‌رسانی صندوق اعتباری هنر، مسلم کریمی با اعلام این خبر و تشریح نحوه روند تشکیل این بانک اطلاعات جامع ویژه هنرمندان، اظهار کرد: اعضـای صندوق شامل، هنرمندان، نویسندگان، روزنامه‌ نگاران و فعالان قرآن و عترت هستند که فهرست و تعاریف هـر یـک در آییـن نامـه اجرایـی عضویـت صنـدوق، تعییـن شـده اسـت.

معاون صندوق اعتباری هنر در ادامه با اشاره به فلسفه وجودی تأسیس این صندوق مبنی بر رفع دغدغه اصحاب فرهنگ، هنر، رسانه و فعالان قرآن و عترت سراسر کشور، تصریح کرد: حمایت از این قشر فرهیخته همواره مورد تأکید صندوق اعتباری هنر و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است.

وی ادامه داد: با استقرار تیم جدید مدیریتی در دولت مردمی و بررسی‌های انجام شده از بانک اطلاعات اعضا مشخص شد، اطلاعات اندکی از اعضای تحت پوشش در اختیار صندوق است به طوریکه بسیاری از هنرمندان و اعضای این صندوق علی‌رغم عضویت چندساله، هیچگونه ارتباطی با صندوق نداشتند.

پرونده‌های ناقص هنرمندان مانع صندوق اعتباری هنر

کریمی سپس اظهار کرد: حجم زیاد اطلاعات و پرونده‌های ناقص از سالیان گذشته که از اعتبارسنجی درستی برخوردار نبود مهمترین مانع بر سر راه رسیدن به اهداف، این صندوق بود. از این‌رو صندوق پیش از اجرای هر برنامه‌ای و تعیین هدف گذاری‌های اصلی، نیازمند ساماندهی و طبقه‌بندی بانک اطلاعاتی اعضا بود.

معاون اعضای صندوق اعتباری هنر در ادامه درباره ملاک عضویت برای صندوق خاطرنشان کرد: پروفایل‌هایی که تکمیل شده و همچنین معرفی‌نامه معتبر از معاونت‌های تخصصی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ادارات کل استانی این وزارتخانه، ملاک عضویت برای صندوق است. صندوق اعتباری هنر با روش‌های مختلف اعم از انتشار اخبار و ارسال پیامک به اعضا، اقدام به اطلاع‌رسانی در چندین مرحله کرده است.

وی ادامه داد: در سال ۱۴۰۱ با تلاش همکاران صندوق، تشکیل کارگروه‌های استانی و همکاری خوب معاونت‌ها و خانه‌ها، اکثریت اعضای صندوق نسبت به تکمیل پرونده عضویت خود اقدام کردند. از این رو برمبنای این بانک اطلاعاتی و تکیه بر آمار و اطلاعات پالایش شده‌ آن، داده قابل اتکا و قابل بهره‌برداری برای توسعه شبکه حمایتی و بهبود کیفیت خدمات صندوق بدست آمد تا جایی که تعداد اعضای صندوق هنر که در آغاز شروع به کار دولت سیزدهم حدود ۸۰ هزار عضو داشت، امروز با گذشت دو سال، این آمار به حدود ۱۰۰ هزار نفر افزایش یافته است.

به گفته کریمی، براساس آیین‌نامه عضویت و لزوم تمدید اعتبار عضویت در بازه زمانی سه ساله، تمامی اعضا در فرایند به روزرسانی اطلاعات خود قرار گرفته‌اند و با تکمیل این روند، بانک اطلاعاتی جامعی شکل گرفته است.

۲۰ هزار هنرمند در دولت سیزدهم به صندوق اعتباری هنر اضافه شدند

معاون اعضای صندوق اعتباری هنر همچنین ترکیب اعضای این صندوق را در چهارگروه هنرمندان، نویسندگان، روزنامه نگاران و اصحاب رسانه و فعالان قرآن و عترت برشمرد و گفت: سینما، موسیقی، هنرهای تجسمی و نمایشی در گروه هنرمندان، پژوهشگران، پدیدآورندگان کتب، نویسندگان دارای اثر نیز در گروه نویسندگان، روزنامه‌نگار، مدیرمسئول، سردبیر، مقاله نویس، خبرنگار عکاس، مترجم و مفسر، مدیرهنری، طراح گرافیک، طراح کاریکاتور و عکاس در گروه روزنامه نگاران و اصحاب رسانه و کتابت، کتاب آرایی و تذهیب قرآن کریم، آواها و نغمات دینی، قاریان و حافظان قرآن کریم نیز در گروه فعالان قرآن و عترت در ترکیب اعضای این صندوق قرار می‌گیرند.

به گفته وی، فقط در دولت مردمی بیش از ۲۰ هزار نفر از هنرمندان، نویسندگان، روزنامه نگاران و فعالان قرآن و عترت به عضویت صندوق اعتباری هنر درآمدند.
کریمی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: صندوق اعتباری هنر بنا بر وظیفه ذاتی خود در حمایت از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران کشور به دنبال گسترش چتر حمایتی خود در سراسر کشور است. بر این اساس در نظر دارد با اجرای برنامه‌های اقتصادی در حوزه‌های فرهنگی و هنری، زمینه‌های توانمندسازی دست‌اندرکاران بخش‌های مختلف فرهنگی و هنری را فراهم کرده تا نقش حمایتگر خود را به صورت پایدار ایفا کند.

مسلم کریمی در پایان با اشاره به تلاش، فعالیت‌ها و اقدامات انجام گرفته توسط صندوق اعتباری هنر در سال گذشته، ابراز امیدواری کرد: دست در دست هم با استمرار فعالیت‌ها و غنیمت شمردن فرصت خدمت‌گزاری ، بتوانیم بیش از پیش رضایتمندی اصحاب فرهنگ، هنر، رسانه و فعالان قرآن و عترت سراسرکشور را فراهم کرده و بتوانیم پویا و با عزمی جهادی مجموعه ای پیشرو در ارائه خدمات و تسهیلات به قشر فرهیخته فرهنگ و هنر در کشور را رقم بزنیم.

انتهای پیام

Source link