اظهارنظر تازه قطر درباره مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا

اظهارنظر تازه قطر درباره مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا

«ماجد الانصاری» سخنگوی وزارت امور خارجه ، بعدازظهر امروز (سه‌شنبه)، در نشست هفتگی با خبرنگاران به بین و اشاره کرد.

طبق گزارش روزنامه قطری «الرایه»، سخنگوی وزارت خارخه این کشور گفت کشور قطر به عنوان یک میانجی بین‌المللی مورداعتماد در مذاکرات ایران و آمریکا نقش بسزایی ایفا کرده و دوحه همواره به لزوم حل اختلافات با شیوه‌های مسالمت‌آمیز باور داشته است.

ماجد الانصاری در ادامه اضافه کرد که به فرمان «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر، دوحه «نقشی محوری در تسهیل مذکرات و گفت‌و‌گوهای بین طرفین آمریکایی و ایرانی داشته است».

«محمد عبدالعزیز الخلیفی» وزیر مشاور دولت قطر در امور خارجه نیز، روز جمعه هفته گذشته، در گفت‌وگو با شبکه «الجزیره» به این مسئله پرداخته بود.

الخلیفی گفته بود: «قطر نقش مهمی در تسهیل گفت‌وگو بین واشنگتن و تهران داشت. امیدواریم توافق واشنگتن و تهران منجر به توافق در پرونده هسته‌ای شود. پیش از توافق واشنگتن و تهران سفرهای گسترده‌ای از سوی مقامات قطری به واشنگتن و تهران انجام شده بود».

اظهارنظر تازه قطر درباره مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا

علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه (۱۹ مرداد ماه)، در پی انتشار اخباری مبنی بر آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی اعلام کرد که فرآیند آزادسازی چند میلیارد دلار از دارایی‌های ایران که چند سال است به‌ طور غیرقانونی توسط آمریکا توقیف شده، آغاز شد. ایران تضمین‌ لازم برای پایبندی آمریکا به تعهدات خود را دریافت کرده‌است. آزادی چند ایرانی که به‌طور غیرقانونی در آمریکا بازداشت شده بودند در این چارچوب است».