اعتیاد و معاملات مشکوک؛ ماجرای پسر بایدن چیست

اعتیاد و معاملات مشکوک؛ ماجرای پسر بایدن چیست

دستگاه قضایی "هانتر"، ، رئیس جمهور آمریکا را به متهم کرده است. وی با اتهاماتی درباره معاملات مشکوک در خارج، از سوی مخالفان نیز مواجه است.

مریک گارلند، دادستان کل آمریکا و وزیر دادگستری جمعه دیوید ویس، وکیل دادگستری از ایالت دلاور را به عنوان بازپرس ویژه‌ تحقیقات درباره پرونده فرار مالیاتی هانتر بایدن تعیین کرد.

این وزیر جزئیاتی درباره این تحقیقات اعلام نکرد.

گارلند گفت که دیوید ویس در اصل درباره ادعاها درخصوص جرایم افرادی از جمله رابرت هانتر بایدن تحقیقات می‌کرد. وی متهم به فرار مالیاتی و در اختیار داشتن سلاح در زمان مصرف مواد مخدر است.

گارلند عنوان کرد که منصوب کردن ویس به عنوان بازپرس ویژه به وی اجازه خواهد داد که تحقیقات کنونی‌اش را انجام دهد.

گارلند گفت که درخواست وی برای بازپرس ویژه شدن به این دلیل بوده که بنا بر قضاوت خود، تحقیقاتش به مرحله‌ای رسیده بود که باید از طریق بازپرس ویژه دنبال می‌شد و به همین دلیل درخواست داد تا به این سمت منصوب شود.

ویس از سال ۲۰۱۹ تحقیقات درخصوص هانتر بایدن را آغاز کرده است. وی با هانتر بایدن برای اقرار به برخی از جرایمش به توافق رسیده بود اما این توافق در حین بررسی‌های قاضی فدرال دلاور ازهم پاشیده شد.

جمهوری خواهان و در رأس آن‌ها دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از چند سال پیش هانتر بایدن را به فساد متهم کرده‌اند.

مخالفان جمهوری خواه هانتر را به انجام معاملات مشکوکی در اوکراین و چین در زمانی که پدرش معاون باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا بود، متهم کرده‌اند و می‌گویند که وی از نام پدر و روابطش استفاده کرده بود.

اعتیاد و معاملات مشکوک؛ ماجرای پسر بایدن چیست

هانتر کیست؟

هانتر در ویلمینگتون در ایالت دلاور در سال ۱۹۷۰ به دنیا آمد. وی از همسر اول بایدن نیلیا هانتر بایدن است. هانتر تنها پسر جو بایدن است که در قید حیات است.

وی تنها دو سال داشت و کمتر از شش هفته از انتخاب پدرش در سنای آمریکا نمی‌گذشت که یک کامیون با خودروی خانواده وی تصادف کرد و به کشته شدن مادر و خواهر شیرخوارش نائومی منجر شد.

هانتر حقوق خوانده و از دانشگاه‌های جورج تاون و ییل فارغ‌التحصیل شده است. وی ابتدا در دفتر وکلا در نیویورک کار کرد، سپس در تأسیس شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری به نام «روزمونت سنکا پارتنرز» فعالیت کرد.

در سال ۲۰۱۲ وی به نیروی دریایی ذخیره آمریکا پیوست اما در سال ۲۰۱۴ بعد از اینکه مشخص شد کوکایین مصرف کرده است از نیروی دریایی طرد شد. روزنامه‌های آمریکایی همواره از مشکل اعتیاد وی صحبت می‌کنند.

اعتیاد به مواد مخدر

به رغم اینکه جو بایدن الکل نمی‌نوشد اما هانتر در همان سن نوجوانی مصرف الکل را شروع کرد و زمانی که دانشجو بود به مصرف کوکایین اعتراف کرد. وی وارد مرکز ترک اعتیاد نیز شد.

در سال ۲۰۱۳ وی دستور پیوستن به نیروی دریایی ذخیره آمریکا را امضا کرد و در مقابل پدرش که در آن زمان معاون رئیس جمهور بود، ادای سوگند کرد. اما در همان روز اول در پایگاه دریایی مشخص شد که کوکایین مصرف کرده و اخراج شد.

براساس گزارش مجله نیویورکر وی به صورت مفرط بعد از مرگ بردار بزرگترش "بو" به دلیل تومور مغزی در سال ۲۰۱۵، الکل مصرف می‌کرد.

همسر سابقش بوهل هانتر سال ۲۰۱۷ که درخواست طلاق داده بود وی را متهم کرد که هزینه زیادی را صرف عیاشی می‌کند اما برای خانواده‌اش حتی برای پرداخت نیازهای ضروری پولی خرج نمی‌کند.

بوهل سال میلادی گذشته سکوت خود را شکست و درباره دلیل طلاقش گفت: هانتر خیلی مواد مخدر مصرف می‌کرد و این خیلی دردناک بود. هانتر همان شخصی نیست که با او ازدواج کرده بودم.

هانتر در سال ۲۰۱۹ درباره اعتیادش به مواد مخدر صحبت کرد و گفت: تو نمی‌توانی از آن رها شوی. فقط می‌توانی بفهمی چگونه باید با آن کنار بیایی.

وی در کتاب خاطراتش «چیزهای زیبا» می‌گوید اینکه هنوز زنده است به خاطر عشق به خانواده‌اش است. وی می‌گوید که پدرش برای اینکه او را از مواد مخدر دور کند تلاش زیادی کرد. وی گفت که پدرش او را در آغوش کشیده و به او گفت: نمی‌دانم چکار کنم. من خیلی نگرانم. بگو چکار کنم.

روزنامه نیویورک تایمز نوشت، هانتر به عنوان یکی از روش‌های معالجه اعتیادش به نقاشی روی آورد. وی می‌گوید: نقاشی مرا از مردم و اماکنی که نباید آنجا باشم دور نگه می‌دارد.

اما یک نمایشگاه هنری در سال ۲۰۲۱ برای فروش تابلوهایش که قیمت هر کدام از آن‌ها به ۵۰۰ هزار دلار می‌رسید، معضل اخلاقی را برای کاخ سفید در دوره بایدن ایجاد کرد.

معاملات مشکوک

کنگره آمریکا درباره پرونده معاملات تجاری هانتر با چین و اوکراین و کشورهای دیگر در دوره‌ای که پدرش معاون اوباما بود و حتی چند سال بعد تحقیق کرده است.

مخالفان جمهوری خواه هانتر را به اقدامات مشکوک در اوکراین و چین با سوءاستفاده از نام پدر و روابطش متهم می‌کنند.

معاون سابق هانتر اخیرا به کنگره گفت، هانتر بارها پدرش را وادار کرده با شرکای خارجی گفتگوی تلفنی کند اما بدون اینکه در امورش دخالت کند.

گاز اوکراین

از آوریل ۲۰۱۴ زمانی که پدرش معاون اوباما بود هانتر به شورای اداری شرکت تولیدکننده گاز اوکراین «بوریسما» پیوست.

این شرکت در آن زمان اعلام کرد که هانتر نماینده آن در سازمان‌های بین‌المللی است. او شخصا می‌گفت که می‌خواهد درباره «شفافیت» به این شرکت مشاوره بدهد اما یکی از مأموریت‌های پدرش روابط با اوکراین بود.

پول‌شویی

با رسیدن رهبران مورد حمایت اروپا به قدرت بعد از فرار ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری پیشین اوکراین تحقیقات درباره فساد مقامات سابق شروع شد.

در ماهی که هانتر وارد بوریسما شد لندن ۲۳ میلیون دلار از حساب‌های انگلیسی آرکادی زلوچیفسکی، رئیس اتحادیه غلات روسیه را بلوکه کرد و تحقیقاتی را درباره اتهامات فساد و پول شویی در انگلیس و اوکراین آغاز کرد.

در اوکراین رهبری تحقیقات را ویکتور شوکین، دادستان کل برعهده داشت. جو بایدن که وی را به انجام اصلاحات ترغیب کرده بود خواهان برکناری او به دلیل غیرمفید بودن فعالیت وی علیه فساد شد.

بایدن چه گفت؟

بایدن بارها از هانتر دفاع کرده است. طی مناظره ریاست جمهوری در انتخابات اخیر دونالد ترامپ به رقیبش حمله کرد و گفت:‌ هانتر از ارتش طرد شد. به صورت شرم آوری به دلیل مصرف کوکایین اخراج شد و تا زمانی که تو معاون رئیس جمهور شدی هیچ کاری نمی‌کرد.

جو بایدن گفت: این درست نیست. پسر من مثل خیلی از مردم از مشکل اعتیاد به مواد مخدر رنج می‌برد. وی برای حل مشکلش تلاش کرد و آن را حل کرد و من به پسرم افتخار می‌کنم.