اعلام مواضع اقتصادی کاندیداهای چهاردهمین دوره انتخابات/وعده قاضی‌زاده درباره حقوق و یارانه چیست؟

به گزارش افق کرمانشاه، امیرحسین قاضی زاده هاشمی، کاندیدای چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری در برنامه تلویزیونی «میزگرد اقتصادی»، اظهار کرد: سیاستگذاران ما با عواملی همچون دادن یارانه، قیمت، گذاری سنتی، ارز تریجیحی و… سعی در کنترل بازار دارند.

وی افزود: متاسفانه یارانه‌ها جوابگوی خرج مردم نبود. از سوی دیگر ارز ترجیجی نیز منجر به فساد در کشور شد. یارانه انرژی نیز باعث افزایش شدت انرژی، هدررفت بالا و قاچاق انرژی در کشور شد. اقدامات دولت‌ها برای مقابله با ناترازی انرژی فقط سطحی از جبران انرژی را انجام داد و انگیزه بخش خصوصی را برای سرمایه گذاری در آن کاهش داد.

کاندیدای چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: مهار تورم، ایجاد اشتغال و ریشه کنی فقر مطلق سه اولویت اقتصادی دولت آینده بنده خواهد بود.

جاماندگی حقوق و دستمزد را شاهدیم

قاضی‌زاده هاشمی عنوان کرد: آنچه در خانواده‌ها و مردم بر ما گذشته، این است که ذره ذره قدرت خرید خانواده‌ها کاهش یافته و حقوق کارمندان و کارگران به وسط ماه هم نمی‌رسد.

وی افزود: افزایش قیمت‌ها را به دلیل تورم داشته و جاماندگی حقوق و دستمزد نیروی کار را شاهد بوده‌ایم.

قاضی زاده هاشمی تاکید کرد: متاسفانه در دهه ۹۰ رشد اقتصادی ما منفی یا نزدیک به صفر بوده است. این رشد اقتصادی به دلیل نرخ پایین سرمایه‌گذاری اتفاق افتاده است. بخش خصوصی با موانع زیادی روبرو بوده است و انگیزه لازم برای سرمایه‌گذاری را نداشته است.

وی افزود: سیاستمداران ما برای حل این موضوع راهکارهای مختلفی را انجام می‌دادند که اولین آن پرداخت یارانه بوده است یا اختصاص ارز ترجیحی بوده است. با سبد کالا حمایت می‌کردند، قیمت‌ها را ثابت نگه می‌داشتند و یا قیمت گذاری دولتی داشتیم.

ارزش یارانه‌ها در حال کاهش است

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: هزینه‌های دولت برای ناترازی‌هایی که دارد افزایش پیدا کرده بود. بخش خصوصی انگیزه لازم را برای حضور در سرمایه‌گذاری نداشته و بخش خارجی هم تمایل به حضور در کشور نداشته است. در این مدت یا قیمت‌ها را باید ثابت نگه می‌داشتیم و یا با قیمت‌گذاری دولتی مه داشتیم یارانه می‌دادیم.

قاضی‌زاده هاشمی گفت: ارزش یارانه‌ها اکنون کاهش پیدا کرده به دلیل آن که به صورت فزاینده بوده و باعث کسری بودجه شده است.

وی اظهار کرد: افزایش شدید نیاز ارزی کشور یکی از مشکلات ما بوده است. عملکرد ما همیشه در بخش کشاوری و کالاهای اساسی بیش از تخصیص ارز بوده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: ثابت نگه‌داشتن قیمت انرژی باعث به صرفه نبودن سرمایه‌گذاری در این بخش شده است همچنین در حوزه انرژی مشکلاتی به وجود آورده و نتیجه آن ناترازی است که اکنون داریم و ممکن است که قابل جبران نباشد.

۳ هدف دولت مردم و خانواده

وی ادامه داد: قیمت‌گذاری دولتی هم باعث شد سودآوری فعالیت‌ها جذابیت‌های خود را از دست دهد، اما دولت مردم و خانواده چه می‌خواهد انجام دهد. وقتی از دولت مردم و خانواده می‌گوییم یعنی هدف ما خانواده است. ما ۳ هدف داریم مهار تورم، ایجاد رشد اقتصادی که باید به میانگین ۸ درصد برسیم و رفع فقر مطلق.

قاضی‌زاده هاشمی گفت: ۴ برنامه داریم اولین اصلاح سیاست‌های ارزی و تجاری است. اکنون برای تولیدکننده ما واردات قطعه و مونتاژ بهتر است تا قطعه را بسازد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: اقدام بعدی ما رفع ناترازی بانکی است و برای این کار باید از مداخله اشخاص در امور بانکی جلوگیری کنیم و این کار را در بانک دی و در بنیاد شهید انجام دادیم.

وی تاکید کرد: بانک‌ها باید طبقه‌بندی شوند. باید اقتدار بانک مرکزی را باید ایجاد کنیم و دیون دولت را باید به بانک‌ها پرداخت کنیم. اصلاح ساختار بودجه هم از دیگر اقدامات ما است. همچنین تعهدات و بدهی‌های دولت را باید قاعده‌مند کنیم همچنین تحقق بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد است که این اقدام را نیز در بنیاد شهید به بهترین شکل انجام دادیم.

قاضی‌زاده هاشمی بیان کرد: : راهکار ما سپردن امور اقتصادی به مردم و هدف ما تامین نیازهای معیشتی مردم است.

سال‌هاست نرخ سود را سرکوب کردیم

فرشاد حیدری، مشاور قاضی‌زاده هاشمی در ادامه برنامه گفت: همه ما می‌دانیم تورم پدیده اقتصادی است که عواطف و اخلاق مردم را مورد توجه قرار می‌دهد و باید به آن توجه کنیم. خیلی‌ها فکر می‌کنند که با کاهش هزینه‌های دولت می‌توان این را درست کرد.

وی افزود: موضوع دوم بحث سیاست‌های پولی است. در این زمینه است که سال‌های نرخ سود را در بانک‌ها سرکوب کردیم. حتما این موضوع رانت و فساد ایجاد می‌کند و باید بین منافع سپرده‌گذاران و تسهیل‌دهندگان رابطه درستی به وجود آید. نظام مدیریت بانک‌ها بهینه نیست. دخالت اشخاص غیرمسئول در بانک‌ها از دیگر مشکلات ما است. در کشور ما این اتفاق آن قدر عادی است که کاملا عیان است.

حیدری اظهار کرد: مطلب بعدی پایین بودن بهره‌وری در کشور است. در این بخش اقتصاد ما نابهره‌ور است و با استفاده از روش‌های روز می‌توانیم بهره‌وری را افزایش دهیم.

نظام بانکی نیازمند تصمیم عاجل است

ایمان زنگنه، دیگر مشاور قاضی‌زاده هاشمی بیان کرد: خواستگاه تورم و چیستی و چرایی آن را باید بدانیم. بعضی اوقات راهکارهایی را می‌شنویم که چندان درست و صحیح نیست. راه‌حل‌های علمی در دنیا مشخص است. در خیلی از کشورهای دنیا می‌بینیم که آن‌ها نیز دچار عارضه تورم هستند، اما آن‌ها حل کردند و ما نتوانستیم. ما باید درباره موضوع نظام بانکی تصمیمی عاجل بگیریم.

وی ادامه داد: هر جایی که می‌بینیم ضرورت دارد مشکلی را حل کنیم راه‌حل‌های پولی به میدان می‌آید. ما اگر اجازه دهیم بانک‌دارها تصمیم بگیرند بهترین تصمیم را می‌گیرند. مشکل از جایی شروع می‌شود که با مداخلات بی‌جا این نظام را مشکل‌دار می‌کنیم.

ناترازی از مشکلات ما است

یحیی آل اسحاق، کارشناس اقتصادی در ادامه اظهار کرد: حکمرانی تنها مردم و خانواده نیست. برای اقتصاد لیستی از چالش‌ها را فرمودید و در مقابل هم راهکارهای کلی را فرمودید. سوال این است با این دو عنوان مردم و خانواده بگویید ۵ چالش اصلی در ذهن شخص شما و اولویت‌هایتان چیست؟ راهکارها چیست و منابع این اهداف چیست و آیا به موضوعات مربوط به این چالش‌ها چه خارجی و چه داخلی توجه کردید؟

قاضی‌زاده هاشمی در پاسخ گفت: دو سطح بحث داریم اولی سطح کلان است. همه مسائل کشور که اولویت نیست. ما اگر به نرخ تورمی زیر ۵ درصد می‌رسیدیم اکنون موضوع ما نبود. ما می‌توانیم در سطح خرد نگاه کنیم و سطح خرد یعنی نگاه به خانواده.

وی ادامه داد: آیا جوانان ما به راحتی می‌توانند ازدواج کنند لذا سازوکارهای مربوط به خانواده می‌شود اولویت‌های ما؛ شکاف هزینه و درآمد در خانواده‌ها در حال افزایش است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: دولت وظیفه دارد کاری کند که مسیر بزرگ ثبات پیدا کند تا در این مسیر حرکت کنیم. بهبود فضای کسب و کار را باید به بهترین شکل عملی کنیم؛ بحث ناترازی‌ها نیز از مشکلات دیگر ما است. باید راهکار اساسی عرضه می‌کنیم و باید جلب اعتماد کنیم و آن‌ها را میدان بیاوریم.

قاضی‌زاده هاشمی بیان کرد: توسعه تجارت خارجی کار دولت‌ها نیست و کار بازرگانان و تولیدکنندگان است.

وظیفه دولت در اقتصاد چیست؟

دانش جعفری کارشناس برنامه در ادامه گفت: الگوی پیشرفتی که شما در دولت خانواده مطرح می‌کنید عناصر آن چیست و شبیه کدام یک از دولت‌های قبلی ما است؟ یا اینکه شبیه کدام یکی از کشورهای در حال توسعه است؟ همچنین نظر شما درباره پوپولیسم چیست؟ وام ازدواج را ترجیح می‌دهید یا وام سرمایه در گردش را؟

وی عنوان کرد: شما یکی از متخصصان بخش سلامت هستید با توجه به هزینه‌بر بودن این بخش لذا برای مدیریت بهینه این بخش چه برنامه‌ای دارید؟ طرح سلامت را قبول دارید یا اینکه طرح دیگری را دنبال می‌کنید؟

دانش‌جعفری تصریح کرد: اگر بخواهید دولت مردم را تشریح کنید به نظرتان وظیفه دولت در اقتصاد چیست؟ آیا خصوصی‌سازی را قبول دارید؟ نظر شما درباره بنگاه‌های شبه‌دولتی که از قوانین بخش خصوصی استفاده می‌کنند، اما دولتی هستند چیست؟ طرح شما برای مخارج بالای دولت چیست؟

هر کجا دولت کم آورد مردم را به میدان بیاورد

قاضی‌زاده هاشمی در ادامه برنامه گفت: مردمی‌سازی به این معنا نیست که هر کجا دولت کم آورد مردم را به میدان بیاورد. دولت باید خلاء نبود مردم را جایی که آنها نمی‌توانند باشند به صورت موقت تامین کند. در سیاست گذاری و نظارت نیز حتی باید امور را به مردم واگذار کنیم. اگر خانواده را واحد بنیادین جامعه بدانیم باید کاری کنیم که عناصری که در جامعه قرار می‌گیرند در یک محیط کاملاً امنی نیازهای یکدیگر را تامین کنند.

وی افزود: وقتی دولت روابط را دست‌کاری نکند سرمایه‌گذاری مردمی اتفاق می‌افتد. چرا بازار سرمایه موفق به تجهیز سرمایه نمی‌شود چرا ما وقتی وام ارزان‌قیمت پرداخت می‌کنیم تجهیز پول در بازار سرمایه به مشکل می‌خورد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: ما در طرح خودمان معتقدیم که هر خانواده جوان ایرانی یک بسته حمایتی پیش ما دارد. ما این اجازه را به افراد می‌دهیم که کالا را از محل اعتبار تخصیص یافته برای جهیزیه خود تهیه کند و این منابع با سازوکارهای متفاوت تامین خواهد شد. این منابع را بانک مرکزی پیش‌بینی خواهد کرد و هر خانوار سهمی خواهد داشت. ما اشتغال را با این طرح به ازدواج گره زده‌ایم و به هر دوی آن دست خواهیم یافت.

قاضی‌زاده هاشمی اظهار کرد: یکی از عناوینی که مقام معظم رهبری به دولت شهید رئیسی داد این بود که این دولت فردا را فدای امروز نمی‌کند. دولت‌های گذشته پر از نسخه‌های کوتاه‌مدت هستند چرا که می‌خواستند سریعاً رضایت جلب کنند. هنر دولتمردان این است که با زبان ساده مشکلات را بیان کنند.

وی تاکید کرد: ما به دنبال توسعه بخش عمومی اقتصاد هستیم که به معنای بخش تعاونی گسترده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: ایراد سهام عدالت این است که مدیریت آن دست دولت ماند در حالی که باید به ذی‌نفعان سپرده می‌شد. ما معتقدیم که حمایت فقط پرداخت یارانه نیست و باید خانواده‌ها را ثروتمند کنیم، اما برخی خانواده‌ها لاجرم باید مورد حمایت قرار گیرند.

قاضی‌زاده هاشمی اظهار کرد: اینکه ما بخش خصوصی را غلط واگذار کردیم و قانون را رعایت نکردیم مشکل من دولتمرد بوده است.

وی افزود: ما سه چهار دوره توسعه بخش خصوصی در ایران داشته‌ایم. هر وقت دولت‌ها ثروتمند می‌شدند بخش خصوصی را کنار می‌زدند که هم در دوران رضاخان و هم محمدرضا شاه این اتفاق افتاده است. متاسفانه بعد از انقلاب نیز این اتفاق افتاده است و ما تا نتوانیم مردمی‌سازی را درست انجام دهیم رشد اقتصادی که به دنبال آن هستیم محقق نمی‌شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: وقتی درباره ارتقای معیشت صحبت می‌کنیم مسیر آن رشد اقتصاد است و بازتوزیع آن به صورت عادلانه بین مردم جامعه است.

ادامه دارد…

۲۲۳۲۲۵

نوشته اعلام مواضع اقتصادی کاندیداهای چهاردهمین دوره انتخابات/وعده قاضی‌زاده درباره حقوق و یارانه چیست؟ اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی افق کرمانشاه | ofoqkermanshah.ir. پدیدار شد.