افتتاح نخستین کتابخانه سیار استان کرمان در رفسنجان

افتتاح نخستین کتابخانه سیار استان کرمان در رفسنجان

با حضور مشاور معاون پارلمانی ریاست جمهوری و مشاور امور مجلس نهاد کتابخانه های عمومی کشور، پنجاه و دومین کتابخانه سیار کشور و نخستین کتابخانه سیار استان کرمان در رفسنجان افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، سیدحسن سیدابراهیم امروز _پنج‌شنبه یازدهم آبان_ در مراسم افتتاحیه نخستین کتابخانه سیار استان کرمان در کشکوئیه رفسنجان، ضمن گرامیداشت یاد شهدای غزه، اظهار کرد: رژیم صهیونیستی با این حرکت مفتضحانه شکست امنیتی و تاکتیکی را متحمل شد و باید از زحمات سردار دل‌ها شهید حاج قاسم سلیمانی که در عرصه جبهه مقاومت نهال‌هایی را در انصارالله یمن و مجاهدان حماس به یادگار گذاشت، قدردانی کرد.

وی با اشاره به تأسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در سال ۱۳۸۲، از احداث سه هزار و ۷۵۰ کتابخانه عمومی با ۱۲.۵ میلیون نفر عضو در نقاط مختلف کشور و فعالیت ۳۳۸ کتابخانه عمومی در استان کرمان و ۱۰ کتابخانه عمومی در رفسنجان خبر داد و افزود: این نخستین کتابخانه سیار در استان کرمان و پنجاه و دومین کتابخانه سیار در کشور است.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با بیان اینکه شبکه کتابخانه‌ای یکی از گسترده‌ترین شبکه‌های فرهنگی در کشور محسوب می‌شود و نیازمند حمایت دولت است، تصریح کرد: بر اساس برنامه ششم توسعه، کتابخانه‌ها در روستاهای بالای هزار و ۵۰۰ نفر باید با مشارکت شهرداری‌ها، راه و شهرسازی، دولت و خیرین احداث شوند.

وی با اشاره به اینکه ایران رتبه پانزدهم جهانی، رتبه پنجم آسیا و رتبه اول منطقه را از لحاظ سرانه کتابخانه‌های عمومی دارا است، گفت: قصد داریم در برنامه جدید ۶۰ نوع خدمات فرهنگی، علمی و آموزشی در کتابخانه‌ها ارائه شود و در برنامه هفتم، توسعه کتابخانه‌های روستایی کشور در دستور کار قرار خواهد گرفت.

افتتاح نخستین کتابخانه سیار استان کرمان در رفسنجان

افزایش دو هزار جلدی کتاب‌های کتابخانه سیار کشکوئیه رفسنجان

علی اسماعیلی مشاور معاون پارلمانی ریاست جمهوری نیز در این مراسم میزان کتب در حال چاپ کشور را ۱۲۰ هزار جلد اعلام کرد و اظهار کرد: مردم ایران کتاب‌خوان هستند و اسلام پرچمدار کتاب و کتابخوانی است و امیدواریم این حرکت راه اندازی کتابخانه‌های سیار در کشور توسعه یابد.

وی با اشاره به راه‌اندازی کتابخانه‌های سیار در فرودگاه‌ها و مراکز عمومی، از تلاش برای بهره‌مندی تمامی شهرها و روستاها از این موهبت شد و تصریح کرد: باید فرهنگ مطالعه را ترویج دهیم و قول می‌دهیم تعداد کتاب‌های کتابخانه سیار کشکوئیه را به دو هزار جلد افزایش دهیم.

به گزارش ایمنا، نخستین کتابخانه سیار سفیر دانایی کشور و استان کرمان با هدف توسعه عدالت فرهنگی و با همکاری دبیرخانه شورای فرهنگ و هنر روستا و عشایر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی راه‌اندازی شده است که با مدیریت مریم داوودیان اولین بانوی کتابدار کتابخانه عمومی سیار کشور در کشکوئیه رفسنجان در دو روستای شهرستان انار و شش روستای کشکوئیه خدمت‌رسانی می‌کند.

کد خبر 701017