افزایش ۳ برابری حجم صادرات در زنجان

افزایش ۳ برابری حجم صادرات در زنجان

افزایش ۳ برابری حجم صادرات در زنجان

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار زنجان گفت: امسال ۲۱ محصول جدید به سبد صادراتی استان و ۱۱ کشور جدید نیز به مقصد محصولات صادراتی و ۳۱ صادرکننده حقیقی جدیدبه آمار صادرکنندگان استان افزوده شد.

به گزارش گروه استان‌های حیات؛ حسین محمدی امروز (دوشنبه ۲۳ بهمن ماه) در جمع خبرنگاران، افزود: صادرات استان شامل صادرات از طریق گمرک استان و صادرات از طریق سایر گمرکات کشور با مبدا تولیدی استان است. از این رو وقتی صحبت از صادرات استان می‌شود، باید صادرات بر مبنای مبدا تولید لحاظ شود که هم شامل صادرات از گمرک زنجان و هم از سایر گمرکات کشور با نام استان و توسط تولیدکنندگان استان است.

وی تصریح کرد: بر اساس هدف‌گذاری ابلاغی وزارت صمت در سال ۱۴۰۲ برای صادرات استان ، تعهد ۶۲۷ میلیون دلاری تعیین شده که سهم ۹ ماهه برای استان از این تعهد، ۴۷۰ میلیون دلار است.

محمدی اظهار کرد: صادرات استان در ۹ ماهه امسال بر مبنای مبدا تولید ۴۵۷ میلیون دلار است که نشان‌دهنده تحقق ۹۷ درصدی تعهدات است و این میزان در کشور ۸۸ درصد است.

وی ادامه داد: این شرایط در حالی است است که قیمت پایه صادرات محصولات صادراتی استان به دلیل کاهش قیمت جهانی فلزات اساسی بسیار کاهشی بوده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار زنجان گفت: حجم صادرات استان در ۹ ماهه امسال ۸۶۷ هزار تن بوده که فقط ۱۸۱ هزار تن آن از گمرک استان صادر شده و صادرات مابقی از سایر گمرکات کشور انجام شده است.

وی افزود: میزان صادرات استان در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد سه برابری داشته است و این نشان دهنده حرکت رو به رشد صادرات استان می باشد.

پیشنهاد فر نیوز
هیچ هواپیمای خارجی نمی‌تواند در خطوط داخلی ما پرواز کند

محمدی افزود: از سوی دیگر در ۹ ماهه امسال با افزایش ۱۱ کشور صادراتی جدید و ۲۱ محصول صادراتی جدید و ۳۱ صادر کننده حقیقی جدید در استان شاهد تغییر سبد صادرات استان نیز بوده‌ایم که امید داریم تا پایان سال تغییرات افزایشی دیگری را هم شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه سهم صادرات استان از صادرات کشور ۱/۳ درصد است، گفت: حجم واردات استان نیز در ۹ ماهه سال جاری نزدیک به ۴۹۰ میلیون دلار است که از این نظر با در نظر گرفتن مجموع صادرات و واردات شاهد حجم تجارت خارجی بالای ۹۴۰ میلیون دلاری در استان هستیم.

انتهای پیام/

  • بیش از ۱۵ میلیون تن کالا از گمرکات بوشهر صادر شد

  • سهم ۴۲ درصدی مرزهای کرمانشاه از صادرات ایران به عراق