افشاگری بشار اسد از شراکت آمریکا با تروریست‌ها

افشاگری بشار اسد از شراکت آمریکا با تروریست‌ها

« » رئیس جمهور تاکید کرد که جنگ در این کشور هنوز به پایان نرسیده و مردم سوریه از بحران معیشتی رنج می‌برند.

رئیس‌جمهور سوریه در مصاحبه با شبکه چینی «سی‌سی‌تی‌وی» که شامگاه امروز (جمعه) پخش شد، در این باره گفت: «جنگ به پایان نرسیده و ما در حال حاضر در دل جنگ قرار داریم. اما من می‌خواهم بگویم که سوریه به عنوان یک موقعیت جغرافیایی که در طول تاریخ و از مانی که تاریخ نگاشته شده همواره گذرگاه تهاجم بوده است. هر بار که اشغالگری می‌آمده، شهرهای [سوریه] را ویران می‌کرده است. این تاریخ کشور است. با این حال سوریه همواره خود را بازسازی می‌کرده است. بی‌شک مردم سوریه قادر هستند زمانی که جنگ به پایان می‌رسد و محاصره به متوقف می‌شود، کشورشان را بازسازی کنند».

بشار اسد اضافه کرد: «منطقه شمال شرقی سوریه که تروریست‌ها آنجا را تحت اشغال دارند، درست همان جایی است که آمریکایی‌ها بر آن اشراف دارند. بنابراین مسئله تنها سرقت نیست، بلکه مسئله شراکت با تروریست‌ها در تقسیم سود است. این در عین حال مشکل دومی را ایجاد می‌کند و آن این است که یک کشور بزرگ با تروریست‌ها شراکت دارد. این حقیقتی است که در سوریه جریان دارد».

اسد اظهار داشت: «وضعیت کنونی البته که خوب نیست یا شاید بگوییم بد است. اگر رُک باشیم، باید بگوییم وضعیت بد است، چراکه مشکل مردم سوریه هم‌اکنون مشکل معیشت است. منظورم مشکل معیشتی در ارتباط با اوضاع اقتصادی است. درد و رنج تشدید می‌شود».

افشاگری بشار اسد از شراکت آمریکا با تروریست‌ها

او در پایان گفت: «اگر بازسازی صورت گیرد، سوریه آینده بسیار بزرگی خواهد داشت. من الان از فرض، امید و بیش‌بینی‌ها صحبت نمی‌کنم، بلکه از وضعیت قبل جنگ سخن می‌گویم. پیش از جنگ رشد سوریه در بهترین سطح خود یعنی ۷ درصد بود که برای یک کشور با ظرفیت‌های محدود نسبت بسیار بالایی به شمار می‌آمد. ما بدهی نداشتیم و کشور بدهکاری نبودیم، استقراض می‌کردیم و بدهی را مستقیما پرداخت می‌کردیم. به‌اندازه کافی گندم داشتیم و به چند کشور گندم صادر می‌کردیم. ما سبزیجات و میوه صادر می‌کردیم و در آغاز جنگ و اوایل توسعه صنعتی، صنایع خود را توسعه می‌دادیم. بنابراین می‌توانم با اطمینان کامل بگویم که متوقف شدن جنگ و بازسازی کشور، سوریه را بسیار بهتر از زمان قبل از جنگ خواهد کرد».