اقلام دارویی در آمریکا سه برابر گران‌تر از سایر کشورهاست

نیوزویک خبر داد:

اقلام دارویی در آمریکا سه برابر گران‌تر از سایر کشورهاست

اقلام دارویی در آمریکا سه برابر گران‌تر از سایر کشورهاست

نیوزویک با ارائه گزارشی اعلام کرد که تحقیق جدید نشان داده قیمت داروهای تجویزی ایالات متحده به‌طور متوسط حدود سه برابر گران‌تر از سایر کشورهای ثروتمند است.

به گزارش گروه اجتماعی حیات، تارنمای رسانه نیوزویک با اشاره بر بالابودن هزینه مراقبت‌های بهداشتی درآمریکا، افزود: محققان در گزارش شرکت رند که به تازگی منتشر شد قیمت همه داروهای تجویزی در دسترس در آمریکا را با ۳۳ کشور دارای اقتصاد برتر از سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD) مقایسه کردند و با نتایج تکان دهنده‌ای مواجه شدند.

تیم تحقیقاتی در گزارش خود به این نتیجه رسیدند که به طور متوسط قیمت داروهای تجویزی در آمریکا ۲.۷۸ برابر دیگر کشورهای ثروتمند است؛ تفاوتی که در رابطه با داروهای (برند) مارک دار فاحش‌تر بود.

داروی برند همان دارویی است که برای نخستین بار توسط یک شرکت داروسازی کشف و ثبت شده و تولید می‌شود. داروی ژنریک دارویی است که همان ماده موثره داروی برند را دارد، اما روند تولید و شاید سایر موادی که در آن به کار می‌رود فرق دارد؛ بنابراین نمی‌توان گفت که داروی ژنریک عین داروی برند است.

بر اساس این گزارش داروهای برند در آمریکا ۴.۲۲ بار گران‌تر از سایر کشورها بودند.

این تیم تحقیقاتی چنین برآورد کرده که در سراسر کشورهای سازمان توسعه و همکاری اقتصادی مجموع هزینه‌های دارو فقط در سال ۲۰۲۲ میلادی ۹۸۹ میلیارد دلار بود که ۶۲ درصد آن به آمریکا مربوط می‌شود.

این گزارش خاطرنشان کرد: محصولات دارویی بدون مارک ۹۰ درصد از حجم نسخه‌های دارویی در آمریکا را تشکیل می‌دهند، اما تنها هشت درصد از کل هزینه‌های این کشور برای داروهای تجویزی را تشکیل می‌دهند.

در مقابل، داروهای مارک دار تنها هفت درصد از حجم داروهای تجویزی ایالات متحده و ۸۷ درصد از کل هزینه‌ها را تشکیل می‌دهند.

این تحقیقات بعد از گزارش مشابهی از سوی شرکت رند در سال ۲۰۱۸ منتشر شده که نتایج یکسانی را نشان می‌داد. در حقیقت شکاف دارویی بین آمریکا و سایر کشورها از زمان تحلیل اولیه افزایش یافته است.

  • کیفیت داروهای ایرانی تفاوتی با مشابه خارجی ندارد

  • وزارت بهداشت؛ افزایش خودسرانه قیمت داروها را اطلاع دهید