الکل نخورید تا روانی نشوید!

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: اثر مواد مخدر و مشروبات الکلی بر مغز، خود را با مشکلات رفتاری و اختلالات روانی نشان می‌دهد.

الکل نخورید تا روانی نشوید!

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس: مشکلات و بیماری‌هایی که از طریق مصرف الکل به بدن وارد می‌شود را بسیار دشوار و سخت می‌توان درمان کرد؛ چراکه الکل در طول زمان آسیب‌هایی را به صورت نهان بر اعضای درونی بدن وارد می‌کند و زمانی بیماری‌ها آشکار می‌شوند که تخریب به صورت کلی آن عضو را از کار انداخته است.

مصرف بلند مدت الکل می‌تواند بر نیمکره‌های مغز آسیب جدی وارد کند؛ به صورتی که حافظه را تقریبا نابود می‌کند. یادآوری و به خاطر آوردن مسائل حتی در حد یک خواب کوتاه برای فرد الکلی تقریبا غیر ممکن می‌شود.

اعتیاد و یا وابستگی به الکل برای افراد مختلف، متفاوت است اما به طور کلی در صورتی که الکل مصرف شود توانایی‌های جسمی و البته روحی کاهش یافته و روابط اجتماعی دچار اختلالاتی می‌شود.

کبد در مرور زمان با مصرف الکل آسیب پیدا کرده و بعید نیست که مصرف طولانی مدت منجر به برداشت این عضو شود. ناباروری از مسائلی است که افراد الکلی را حتما درگیر خود خواهد کرد.

مادامی که الکل مصرف می‌شود جذب ویتامین‌ها و مواد معدنی که از تغذیه وارد بدن می‌شود تقریبا به صفر می‌رسد و بدن هیچ گونه ویتامینی را جذب نخواهد کرد.

مصرف الکل می‌تواند مشکلاتی مربوط به اعصاب ایجاد کند که آسیب‌هایی به سیستم عصب مرکزی وارد خواهد شد؛ مشکلاتی همچون بی حسی و یا گزگز کردن دست و پا که از اعصاب این اعضا ناشی می‌شود. ابتلا به سرطان به خصوص سرطان پستان در مصرف کنندگان الکل بالا می‌رود.

جمال شمس، متخصص روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه گاهی شنیده می‌شود که مصرف الکل یا مواد مخدر، به صورت تفننی، آسیبی به بدن نمی‌رساند، توضیح داد: خیلی از افراد با استناد به همین کلیشه‌، اقدام به مصرف مواد می‌کنند، اما اثر مواد مخدر و مشروبات الکلی بر مغز و سیستم عصبی، امری ثابت شده است و تحقیقات زیادی در این زمینه صورت گرفته که حتی یک بار مصرف تاثیر منفی مادام العمر بر مغز خواهند شد.

مصرف مشروبات الکلی برای یک بار هم آثار مخرب زیادی روی دستگاه عصبی و مغز می‌گذارد

به گفته عضو هیأت علمی دانشگاه حتی مصرف مشروبات الکلی برای یک بار هم آثار مخرب زیادی روی دستگاه عصبی و مغز می‌گذارد؛ چون مصرف مواد مخدر و الکل، باعث تولید دوپامین بیشتر در مغز می‌شود، به همین دلیل فرد احساس شادی و سرخوشی زیادی می‌کند؛ البته این احساس موقتی بوده و خیلی زود از بین می‌رود.

وی با بیان اینکه یک دسته ازمواد سایکواکتیو و یا موادی که بر سیستم روان اثرات مخرب دارند و ایجاد وابستگی می‌کنند، الکل‌ها هستند خاطرنشان کرد: زمانی که فردی این مواد را مصرف می‌کند فعالیت مغز کاهش می‌یابد.

روانپزشک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره استفاده از اسانس‌های الکلی در مشروبات دست‌ساز هشدار داد و گفت: تولیدکنندگان الکل دست‌ساز و غیرمجاز آنچنان حرفه‌ای تقلب می‌کنند که کمتر کسی متوجه جعلی بودن بسته‌ها، شیشه‌ها و قوطی‌ها می‌شود، استفاده از این مواد بسیار پرخطر و عوارض آن از الکل معمولی به مراتب بیشتر است.

عضو هیأت علمی دانشگاه با اشاره به اینکه الکل‌ها در انواع مختلف تولید و عرضه می‌شوند افزود: الکل خوراکی در واقع همان الکل اتیلیک است که به شکل‌های مختلف مورد سوء مصرف قرار می‌گیرد.

وی افزود: اتیل الکل یا همان اتانول (الکل غلات) است، این الکل از تخمیر انواع قندها، مخمرها و نشاسته‌ها تولید می‌شود، اتیل الکل در صنعت پزشکی و طب بسیار کاربرد دارد و در ساخت انواع داروها کاربرد دارد، این الکل در نوشیدنی‌های الکلی همچون شراب، ویسکی ، آبجو و … نیز وجود دارد.

متخصص روانپزشکی دانشگاه گفت: با توجه به اینکه الکل‌ها و مشروبات الکلی چگونه و با چه روشی تولید می‌شوند اسم‌ها و اثرات مختلف دارند.

به گفته این استاد دانشگاه در واقع اتانول اثرات مضر زیادی بر بدن دارد و به مرور زمان به گلو و اندام‌هایی مانند کبد، کلیه و مغز آسیب می‌رساند، اتانول با اختلال در هماهنگی بر سیستم عصبی مرکزی تاثیر می‌گذارد و سوء مصرف الکل با نوشیدن زیاد می‌تواند منجر به مشکلات متعدد و اعتیاد به آن شود.

شمس افزود: خواب‌آلودگی، کندی واکنش و مختل شدن تمرکز از جمله عوارض مصرف الکل است.

وی با بیان اینکه احساس سرخوشی که بر اثر استفاده از الکل ایجاد می‌شود موجب تمایل بیشترمصرف کنندگان به این ماده می‌شود، خاطرنشان کرد: به تدریج مصرف الکل در بسیاری از افراد به جایی می‌رسد که مصرف آن غیرقابل کنترل شده و فرد به این ماده وابستگی پیدا می‌کند.

متخصص روانپزشکی دانشگاه نسبت به عوارض مصرف الکل هشدار داد و افزود: مصرف الکل برمغز، کبد، معده، قلب و تمام قسمت‌های بدن اثر مخرب دارد.

خواب‌آلودگی، کندی واکنش و مختل شدن تمرکز از جمله عوارض مصرف الکل است

وی عنوان کرد: مصرف الکل در بدن مواد سمی تولید می‌کند که بر عضلات هم اثر مخرب دارد.

به گفته شمس کسانی که به مدت طولانی و مداوم از الکل استفاده می‌کنند، بدنشان توانایی جذب برخی ویتامین‌ها و املاح را از دست می‌دهد و در نهایت دچار سوء تغذیه می‌شوند و این مسئله به سایر مشکلات عضلانی، قلبی وکبدی دامن می‌زند.

وی توضیح داد: آثار مصرف الکل با سرخوشی شروع می‌شود و در ادامه فرد تعادل و تمرکز خود را از دست می‌دهد، افرادی که حجم بیشتری از الکل را استفاده می‌کنند با عوارضی مثل فراموشی مواجه می‌شوند؛ به طور مثال اتفاقاتی که در اطرافشان رخ می‌دهد در حافظشان ثبت نمی‌شود و کارهایی را انجام می‌دهند که شاید برایشان قابل باور نیست.

عضو هیأت علمی دانشگاه با بیان اینکه مصرف الکل در افراد مهارگسیختگی ایجاد می‌کند، ادامه داد: افرادی که الکل مصرف می‌کنند رفتارهای عجیبی از خود نشان می‌دهند و هیچ مهاری بر واکنش‌ها و رفتار خود ندارند.

شمس با بیان اینکه الکل‌های دست‌سازی که به صورت غیرمجاز تولید می‌شود، به مراتب عوارض بیشتری بر بدن دارند، خاطرنشان کرد: هر چند در شرایط استاندارد هم مصرف الکل عوارض بسیار زیادی دارد ولی نکته اینجاست که الکل‌هایی که در ایران تولید می‌شود؛ چون با روش‌های استاندارد تولید نمی‌شوند و به عبارتی دست‌ساز هستند بسیار خطرناک‌ترند.

وی اضافه کرد:گاهی افراد سودجو، الکل‌های غیراتیلیک را به دست مصرف کنندگان این مواد می‌رسانند و متاسفانه اخباری که هر از چندگاهی درباره آسیب‌های جسمی، از دست دادن بینایی و یا مرگ بر اثر مصرف الکل به گوش می‌رسد ناشی از همین مواد است.

این روانپزشک دانشگاه هشدار داد: مصرف الکل‌های غیراتیلیک، حتی اگر به قیمت جان فرد مصرف کننده هم تمام نشود، عوارض جسمی مادام‌العمری را در بدن او به جای می‌گذارد.

شمس یادآوری کرد: مصرف مشروبات الکلی صرف نظر از کشور سازنده و اینکه از چه ماده‌ای تولید شده به خودی خود برای بدن مضر است ولی در کشور ما به دلیل وجود ناخالصی‌ها و عدم نظارت این عارضه‌ها بسیار بیشتر و تهدید جدی برای سلامت است.

وی درباره استفاده اسانس‌های الکلی در مشروبات دست‌ساز هشدار داد و گفت: تولیدکنندگان الکل دست‌ساز و غیرمجاز آنچنان حرفه‌ای تقلب می‌کنند که کمتر کسی متوجه جعلی بودن بسته‌ها، شیشه‌ها و قوطی‌ها می‌شود، این افراد گاها اسانس مشروبات الکلی را با الکل اتیلیک مخلوط در شیشه‌هایی مارک می‌زنند و پلمب می کنند، استفاده از این مواد بسیار پرخطر و عوارض بسیار زیادی را متوجه فرد می‌کند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه مصرف مداوم نوشیدنی‌های الکلی مانند مواد مخدر، اعتیاد به همراه می‌آورد، تاکید کرد: ترک الکل به طور بالقوه می‌تواند برای افرادی که از نظر جسمی به آن وابسته هستند کشنده باشد، این افراد باید تحت نظر پزشک نسبت به ترک این ماده مخدر اقدام کنند.

تنها چیزی حدود ۱۰ درصد از مشروبات الکی مورد استفاده از طریق تعریق، تنفس و ادرار از بدن خارج می‌شود

وی در پاسخ به این سوال که ماندگاری الکل در خون چقدر است؟، گفت: تنها چیزی حدود ۱۰ درصد از مشروبات الکی مورد استفاده از طریق تعریق، تنفس و ادرار از بدن خارج می‌شود و مابقی به عوامل متعددی مثل نوع مشروبات الکلی و درصد آن، جنسیت، سن، شاخص توده بدنی، مصرف برخی داروها وابسته است.

عضو هیأت علمی دانشگاه با بیان اینکه مسمومیت الکلی عموما با علامت‌هایی همراه است، خاطرنشان کرد: مسمومیت با الکل با نشانه‌هایی مثل سرد شدن و کاهش دمای بدن، سردرد و استفراغ مکرر، پریشانی و ایجاد حالت تشنج، رنگ پریدگی، بیهوشی طولانی مدت و نداشتن توانایی حرکتی و تنفس کمتر از هشت بار در دقیقه و بسیار نامنظم همراه است.

استفراغ کردن یکی از رایج‌ترین اثرات مشروبات الکلی به شمار می‌رود

شمس با بیان اینکه در میان این علائم، استفراغ کردن یکی از رایج‌ترین اثرات مشروبات الکلی به شمار می‌رود و نباید جلوی آن را گرفت، تاکید کرد: اگر فردی بعد از نوشیدن مشروبات الکلی با واکنش بدن به شکل استفراغ روبه‌رو شد، باید اجازه دهد این فرآیند به‌صورت طبیعی پیش رود و با جلوگیری از آن، شرایط را برای بروز مشکلات جدی‌تر فراهم نکند.

این روانپزشک خاطرنشان کرد: البته بعد از استفراغ کردن ناشی از نوشیدن مشروب زیاد، باید به یک سری نکات توجه ویژه‌ای داشت، اصلا دوباره به سراغ مصرف نوشیدنی‌های الکلی نرفت و باید و اجازه داد معده کمی استراحت کند، فرد باید به خوبی استراحت کرده و حتی‌الامکان حدود چهار تا پنج ساعت بخوابد، مایعات فراوان را آهسته آهسته بنوشدتا بتواند کم‌آبی بدن را به خاطر استفراغ کردن جبران کند.

وی ابراز کرد: اگر در ناحیه شکم احساس درد کردد، از مسکن‌هایی همچون ایبوبروفن استفاده و از خوردن استامینوفن خودداری کند و در صورت تشدید علامت‌ها به پزشک و یا مراکز درمانی مراجعه کند.

شاهین شادنیا،رئیس بخش مسمومین بیمارستان لقمان حکیم درباره افزایش موارد مسمومیت با الکل‌های سمی، اظهار کرد: اغلب موارد، مسمومیت‌هایی هستند که به بهانه تفریح، اقدام به مصرف مشروبات دست ساز و سمی کرده‌اند.

الکل‌های وارداتی خطرناک هستند

وی با بیان اینکه در کشور ما تولید و واردات مشروبات الکلی ممنوع است، افزود الکل‌هایی که به صورت دست‌ساز تولید و یا قاچاق وارد کشور می‌شوند زمینه‌ساز بروز مسمومیت‌های خطرناک می‌شوند.

وی گفت: ماده اصلی در مشروبات الکلی "اتانول" است که در مقدار و مصرف مشخص معمولا باعث بروز مسمومیت‌های جدی در افراد نمی‌شوند.

شادنیا با تاکید بر این که مصرف الکل‌ اتیلیک یا اتانول در اغلب موارد سمیت جدی و خطر مرگ و میر برای افراد ندارد، اضافه کرد: صرفا مصرف بیش از حد این مشروبات الکلی می‌تواند خطرناک باشد.

وی با بیان این موضوع که مشروبات الکلی که به صورت قاچاق وارد کشور و یا به صورت غیرمجاز تهیه می‌شوند خطرات جدی برای مصرف کننده به همراه دارند، ادامه داد: معمولا افراد سودجو در مراحل ساخت این مواد از الکل‌های حاوی متانول و یا سایر الکل‌های سمی استفاده می‌کنند و همین موضوع زمینه‌ساز بروز مسمومیت شده است.

این استاد سم شناسی با بیان اینکه به طور کلی مصرف بیشتر از حد مشروبات الکلی حاوی اتانول (الکل اتیلیک) با نشانه‌هایی همراه است، گفت: اختلال تعادل، ناهماهنگی بین فعالیت‌های عضلانی و مغزی، پرخاشگری، خواب آلودگی و یا افت قندخون از نشانه‌های مصرف این مشروبات الکلی است.

نشانه‌هایی مثل برفکی شدن دید و یا مگس پران و متاسفانه در شرایط وخیم تر شدن مسمومیت، کوری مطلق از مهمترین عارضه‌های مصرف مشروبات الکلی سمی و دست ساز حاوی متانول است

وی با تاکید بر اینکه به دنبال مصرف مشروبات الکلی حاوی اتانول و به محض بالا رفتن سطح آن در خون، علایم مسمومیت سریع ایجاد می‌شود، گفت: در مورد الکل‌های سمی و غیر استاندارد مشکل اینجاست که این مواد سمی در فاز اولیه بعد از مصرف نشانه یا علامت خاصی ندارند و وقتی این مواد سمی وارد بدن می‌شوند، شروع به متابولیزه شدن می‌کنند و سپس باعث بروز علایم مسمومیت می‌شوند.

زمان مسموم شدن با الکل

وی با بیان این که ایجاد علایم مسمومیت با متانول زمانبر است، هشدار داد: عمده بیماران بین 12 ساعت و یا حتی در مواردی تا 72 ساعت بعد از مصرف این الکل‌های سمی دچار نشانه‌های مسمومیت می‌شوند.

این استاد سم شناسی با اشاره به اینکه مصرف مشروبات الکلی سمی با درجاتی از اختلال بینایی همراه است، عنوان کرد: افراد به دنبال مصرف اینگونه از مشروبات، معمولا بعد از چند ساعت به یکباره دچار تاری و یا سیاهی دید می‌شوند. نشانه‌هایی مثل برفکی شدن دید و یا مگس پران و متاسفانه در شرایط وخیم تر شدن مسمومیت، کوری مطلق از مهمترین عارضه‌های مصرف مشروبات الکلی سمی و دست ساز حاوی متانول است.

وی با بیان اینکه مراجعه سریع به مراکز درمانی به دنبال مسمومیت با مشروبات الکلی ضرورت دارد، تاکید کرد: بسیاری از افراد با فرض این که با گذشت زمان نشانه‌های مسمومیت کمتر می‌شود در همان ساعات اولیه به مراکز پزشکی مراجعه نمی‌کنند، این کار می‌تواند باخطرات جدی همراه باشدکه آسیب‌های چشمی، کوری، کاهش سطح هوشیاری و حتی مرگ از جمله آن است.

شادنیا با یادآوری اینکه نشانه‌های مسمومیت با الکل‌های سمی با تاخیر بروز می‌کند، هشدار داد: نکته مهم درباره الکل‌های سمی این است که هر فردی که از این مشروبات استفاده کند، دچار مسمومیت می‌شود. بنابراین میزان مصرف عامل تعیین کننده در بروز نشانه‌ها و آسیب نیست، مصرف این الکل‌های سمی در هر اندازه‌ای خطرناک است.