امیرعبداللهیان در دمشق درباره عربستان چه گفت؟

امیرعبداللهیان در دمشق درباره عربستان چه گفت؟

وزیر امور خارجه که در رأس هیأتی به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات عالیرتبه ، عصر امروز (چهارشنبه) هشتم شهریور ماه وارد دمشق شد، در بدو ورود در جمع خبرنگاران در تشریح اهداف این سفر گفت: با توجه به تحولات جدید در منطقه و صفحه جدید و مثبت روابط که در منطقه شاهد آن هستیم، سفری که اخیرا به عربستان سعودی داشتم و از مقامات عربستان سعودی اظهارات مثبتی را در ارتباط با سوریه دریافت کردم، امروز در دمشق هستیم تا درباره این مسائل و همچنین موضوعات مورد علاقه دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو داشته باشیم.

وی افزود: پیگیری توافقات روسای جمهور دو کشور در سفر اخیر آقای دکتر رئیسی به دمشق و سفر اخیر هیأت سیاسی و اقتصادی از سوریه به تهران یکی دیگر از اهداف این سفر است.

وزیر امور خارجه پیش از این در صفحه خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشته بود: در چارچوب تقویت سیاست منطقه‌ همسایگی و به منظور تسریع در اجرای توافقات روسای جمهور دو کشور عازم دمشق هستم. ‌در خصوص آخرین تحولات منطقه‌ای و بین المللی با مقامات عالی سوریه گفت‌وگو و رایزنی خواهم داشت. جمهوری اسلامی ‌ایران بر ضرورت برقراری ثبات و آرامش و حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه تأکید دارد.

امیرعبداللهیان در دمشق درباره عربستان چه گفت؟

۱۳ و ۱۴ اردیبهشت ماه شهر دمشق پایتخت سوریه میزبان آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور و هیأت همراه سیاسی و اقتصادی بود. سفری بعد از ۱۳ سال در این سطح و در پاسخ به دعوت رسمی بشار اسد رئیس جمهور سوریه. آیت‌الله رئیسی در مدت دو روز حضورش در این شهر ضمن دیدار و گفت‌وگو با رئیس جمهور سوریه، برنامه جامع همکاری‌های راهبردی و بلندمدت ایران و سوریه را امضا کرد و ۱۴ سند همکاری‌ در حوزه‌های همکاری‌های تجاری، نفت‌ و انرژی، فنی و مهندسی، مسکن، حمل و نقل ریلی‌ و هوایی، مناطق آزاد و بخش خصوصی، ارتباطات و فناوری‌ و زلزله و امدادرسانی و تسهیل امور زیارتی نیز توسط مقامات ارشد دو کشور به امضا رسید.

پیشنهاد فر نیوز
عکسی از همسر سابق بهنوش طباطبایی که دلش را خون کرد

«حسین اکبری» سفیر جمهوری اسلامی ایران در دمشق نیز امروز در صفحه خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: پیگیری مستمر توافقات صورت گرفته بین رئیس جمهور اسلامی ایران و رئیس جمهور عربی سوریه در سطوح عالی دو کشور نشان دهنده عزم دو طرف برای حرکت رو به جلو و رسیدن به نقطه مطلوب در همکاری‌ها بین دو کشور است.

این هفتمین سفر امیرعبداللهیان به دمشق بعد از تصدی وزارت امور خارجه است. امیرعبداللهیان ۱۸ اسفند ماه ۱۴۰۱ و در ادامه سفرش به منطقه در پی زلزله اخیر در ترکیه و سوریه و بازدید از مناطق زلزله زده در ترکیه و سوریه به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات عالیرتبه سوریه و برای ششمین بار بعد از تصدی وزارت امور خارجه وارد دمشق شد.

روزنامه الوطن سوریه دیروز از سفر امیرعبداللهیان به دمشق خبر داده بود و رسانه‌های لبنانی هم از سفر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به بیروت خبر دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *