امیرعبداللهیان در ریاض: روابط ایران و عربستان در مسیر درست خود قرار دارد

 امیرعبداللهیان در ریاض: روابط ایران و عربستان در مسیر درست خود قرار دارد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بعدازظهر امروز (پنجشنبه) ۲۶ مرداد ماه در نشست خبری مشترک با فیصل بن فرحان همتای سعودی خود در ریاض ضمن قدردانی از حسن استقبال و میزبانی همتای سعودی خود قدردانی کرد و گفت: خرسندم امروز گفت‌وگوهای نتیجه بخش و مهمی را در ریاض داشتیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: ایران و عربستان سعودی دو کشور مهم در منطقه غرب آسیا و جهان اسلام هستند. طرفین مصمم هستیم روابط خود را در همه زمینه‌ها گسترش دهیم. خوشبختانه امروز روابط دو کشور در مسیر درست خود قرار دارد و رو به پیشرفت است.

وزیر امور خارجه ایران اضافه کرد: طرفین مصمم هستیم همکاری‌های خود را در تمامی زمینه‌ها گسترش دهیم، در همین راستا بر اراده مشترک ایران و عربستان برای توسعه و تحکیم همه جانبه مناسبات تأکید شد. اتفاق نظر داریم که موافقتنامه‌های موجود بین دو کشور از جمله در حوزه‌های امنیت، تجارت و اقتصاد و سایر موضوعات مورد علاقه را اجرایی کنیم. همچنین اتفاق نظر داریم سایر اسناد پایه و زمینه‌ای که به توسعه همکاری‌های بیشتر دو کشور کمک خواهد کرد را در دستورکار روابط دو کشور و سفارتخانه‌های دو طرف در تهران و ریاض قرار دهیم.

 امیرعبداللهیان در ریاض: روابط ایران و عربستان در مسیر درست خود قرار دارد

این دیپلمات عالیرتبه ایرانی با بیان اینکه اتفاق نظر داریم فرمت و چارچوبی را تعریف کنیم که با مسؤولیت وزرای خارجه دو کشور و تشکیل کمیته‌های فنی و تخصصی متنوع، پیگیری روابط را در دستورکار مشترک قرار دهیم.

* بر امنیت بومی و درونزای منطقه‌ای تأکید داریم

وی گفت: در ادامه گفت‌وگوهای قبلی با سران کشورهای همسایه جنوبی حوزه خلیج فارس ایده گفت‌وگو و همکاری منطقه‌ای را با همکار خودم امیر فیصل بن فرحان در میان گذاشتم. معتقدیم می‌توانیم از موضوعات فوری همچون مباحث مربوط به محیط زیست و عملیات امداد و نجات در منطقه، همکاری‌های دو و چندجانبه را سامان دهیم. در خصوص همکاری‌های دو و چند جانبه بخش‌های خصوصی دو کشور و همکاری‌های تجاری گفت‌وگو کردیم.

امیرعبداللهیان همچنین با بیان اینکه بر امنیت بومی و درونزای منطقه‌ای تأکید داریم، اظهار داشت: خرسندیم که در راستای سیاست خارجی دولت آقای رئیسی و تأکید رئیس جمهور بر این موضوع که ما دست خود را به سوی همسایگان دراز می‌کنیم، امروز در مسیر درست تقویت مناسبات با کشورهای همسایه خود و از جمله عربستان سعودی هستیم.

وی گفت: در این چارچوب علاوه بر احیای روابط با کشور برادر و همسایه عربستان سعودی، با دیگر کشورهای این حوزه شامل عراق، قطر، کویت و امارات عربی متحده روابط قوی و نیرومندی را پایه‌گذاری کردیم.

وزیر خارجه ادامه داد: معتقدیم ایده امنیت و توسعه در منطقه یک ایده غیرقابل تفکیک و متعلق به همه کنشگران در منطقه است.

* با بصیرت و هوشیاری تحرکات رژیم صهیونیستی را پیگیری می‌کنیم

رئیس دستگاه دیپلماسی با ذکر این نکته که امروز در ریاض درباره برخی موضوعات جهان اسلام به تفصیل گفت‌وگو کردیم، گفت: معتقدیم سازمان همکاری اسلامی از ظرفیتی برخوردار است که امروز در نظام بین‌الملل به عنوان یک کنشگر مهم عمل کند.

وی افزود: از جمله موضوعات مورد بحث و تبادل نظر، تمرکز بر مسأله فلسطین و قدس به عنوان موضوع اصلی جهان اسلام است.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: خرسندیم در مکانی که کنفرانس مطبوعاتی مشترک ما برگزار می‌شود، به نام سالن و محل اجتماع قدس نامگذاری شده است.

به گزارش فارس، وی تصریح کرد: به حمایت‌های قوی خود از فلسطین ادامه می‌دهیم. تردیدی وجود ندارد که رژیم صهیونیستی برای ایجاد تفرقه و دشمنی و اشغالگری به تلاش‌های خود در جهان اسلام و منطقه ادامه خواهد داد. با بصیرت و هوشیاری تحرکات رژیم صهیونیستی را پیگیری می‌کنیم.

امیرعبداللهیان همچنین به اهانت قرآن کریم در اروپا اشاره و عنوان کرد: ایران و عربستان سعودی در کنار سایر کشورهای اسلامی در موضوع تأسف بار اهانت به قرآن کریم دارای مواضع مشترک هستند.

وزیر خارجه بیان کرد: از همکاری عربستان سعودی در حج تمتع ایرانیان و حج عمره ایرانیان که در آینده نزدیک از سر گرفته خواهد شد، سپاسگزاریم.

* پذیرش دعوت پادشاه عربستان از سوی رئیسی

وی با بیان اینکه در جریان سفر فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان به تهران حامل دعوت رسمی ملک سلمان از رئیس جمهور ایران برای سفر به ریاض بود،‌گفت: آیت‌الله رئیسی ضمن پذیرش این دعوت، در زمان مناسب این سفر را انجام خواهد داد.

رئیس دستگاه دیپلماسی با ذکر این نکته که گفت‌وگوهای امروز ما و گفت‌وگوها و رفت و آمدهای هیأت‌های دو کشور مقدمه‌ای خواهد برای فراهم کردن دستاوردهای دیدار مقامات عالی و سران دو کشور، یادآور شد: اطمینان داریم این دیدارها، گفت‌وگوها و همکاری‌ها به تقویت وحدت امت اسلامی و جهان اسلام کمک خواهد کرد.

امیرعبداللهیان همچنین خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از برگزاری اکسپوی ۲۰۳۰ در کشور همسایه و برادر عربستان استقبال می‌کند.

وزیر خارجه اضافه کرد: ما در حوزه دیپلماسی عمومی، دیپلماسی پارلمانی و تبادل هیأت‌های نخبگانی بین دو کشور اتفاق نظر داریم. همچنین در گفت‌وگوهای امروز در حوزه ورزش اتفاق نظر داریم که تیم‌های ورزشی دو کشور بازی‌های دوستانه رفت و برگشت را انجام دهند و از جمله تیم‌های مطرح و برتر فوتبال بین دو کشور بازی‌های دوستانه‌ای را تدارک ببینند.